Skip to content Skip to footer

Sprawozdanie ze stażu we Włoszech – VIII/IX 2021

Staż odbywał się w Palermo – włoskim mieście położonym na Sycylii od 18.08.2021 r. do 14.09.2021 r. W wyjeździe brały udział następujące osoby: Krzysztof Laska z klasy 3TB, Kacper Winczewski- klasa 3TA, Justyna Ulaczyk z klasy 3BSb, Anna Zwara z klasy 3BSb, Julia Klewicka z klasy 3TA oraz Karolina Dominik z klasy 3TB. Opiekunem stażu była pani Katarzyna Knie. Praktyki odbywały się w różnych miejscach: Justyna Ulaczyk oraz Anna Zwara pracowały w Restauracji Al 59, Krzysztof Laska i Karolina Dominik w pizzerii ReBorbone natomiast Julia Klewicka oraz Kacper Winczewski pracowali w Hotelu Massimo Plaza.

Podczas dnia pracy w Re Borbone, jedynymi z naszych obowiązków były podstawowe czynności takie jak: wykonanie obróbki wstępnej czystej i brudnej oraz rozdrabnianie poszczególnych surowców. Pracowaliśmy również z owocami morza, ucząc się ich odpowiedniego oczyszczania oraz krojenia. Rozwijaliśmy umiejętności pracy w grupie oraz dbaliśmy o to, aby tempo pracy było odpowiednie dla każdego z nas, zachowując przy tym normy czasu pracy oraz nie zaniedbując wydajności. Z pomocą doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników wykonywaliśmy ciasto, z którego potem sporządzaliśmy pizzę. Naszym obowiązkiem było również dbanie o czystość stanowiska pracy oraz całego pomieszczenia. Podczas wykonywania każdej z czynności przestrzegaliśmy wszystkich zasad BHP, m.in. noszenie czepków na głowie zabezpieczających przed dostawaniem się włosów do potraw, noszenie rękawiczek jednorazowych, by chronić produkty przed dostaniem się drobnoustrojów – w czasie zagrożenia pandemicznego to bardzo ważne. Nosiliśmy również maseczki ochronne na usta i nos. Dbaliśmy tym samym o nasze bezpieczeństwo oraz o bezpieczeństwo innych pracowników. Sprzęt, który mieliśmy do dyspozycji, stosowaliśmy zgodnie z jego przeznaczeniem oraz zawsze na bieżąco dezynfekowaliśmy.

Kacper oraz Julia w hotelu sporządzali różnego rodzaju kawy dla gości hotelu. Wykonywali również dokumentację związaną z pobytem gości w hotelu. Zajmowali się również programowaniem kart pobytu. Kolejnym z obowiązków Kacpra i Julii było dostarczanie śniadania do pokoi gości. Czyli świadczenia tzw. usługi room service. W chwili wolnej od pozostałych obowiązków polerowali na kuchni naczynia oraz sztućce. Do ich zadań należała również dbałość o czystość stolików, które były przeznaczone dla gości hotelu oraz czystość na stanowiskach pracy.

Po skończonej pracy wspólnie dbaliśmy o porządek w wynajmowanym na potrzeby wyjazdu mieszkaniu, wykonując podstawowe czynności takie jak sprzątanie, pranie bądź pomywanie naczyń. Mieszkając razem zintegrowaliśmy się oraz nauczyliśmy współpracy, dzięki wykonywaniu codziennych obowiązków domowych.

Aby bardziej zapoznać się ze zwyczajami oraz kulturą panującą we Włoszech wraz z całą grupą zwiedzaliśmy okoliczne muzea, parki, ogród botaniczny oraz katedry. Wybraliśmy się również do Céfalu – małego miasteczka niedaleko Palermo, gdzie zapoznaliśmy się z jego okolicą oraz pięknymi widokami. Mieliśmy również okazję spędzić czas na koncercie jazzowym, który był zorganizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Palermo Clasica Musik. Odwiedziliśmy Port, który znajdował się w okolicy Molo Santa Lucia. Mieliśmy okazję zwiedzić pałac, w którym znajdowała się siedziba starodawnych rodów arystokratycznych. Poznając historię miasta, zaczerpnęliśmy informacji o św. Rozalii – patronce Palermo oraz odwiedziliśmy sanktuarium wybudowane na jej cześć.

Staż zarówno dla praktykantów jak i dla opiekuna grupy był niewątpliwie mocno pouczający i wypełniony zdobywaniem nowych doświadczeń. Nauczyliśmy się wielu nieznanych nam dotąd czynności oraz usprawniliśmy te już wcześniej nabyte. Ważnym aspektem podczas dnia praktyk była możliwość pracy w zespole, która nauczyła nas wyrozumiałości, cierpliwości i pokory. Zrozumieliśmy także, że rzeczowa rozmowa i szczerość są kluczem do osiągnięcia sukcesu podczas współpracy grupowej.

Ogromną zaletą była możliwość poznania nowych osób, ciekawych i malowniczych miejsc oraz odmiennych zwyczajów czy kultury. Będąc w innym kraju, mieliśmy możliwość nauki podstawowych zwrotów z języka włoskiego, spróbowania nowych przepysznych potraw bądź zobaczenia wielu pięknych miejsc czy zabytków. Dużą radość sprawiło nam poznanie nowego kraju i gorącego klimatu, w jakim on się znajduje. Miłym doświadczeniem była także możliwość wymiany informacji na temat naszych krajów podczas rozmowy z pracownikami lokali, w których odbywaliśmy staż.

Odbyty we Włoszech staż będzie na pewno bardzo przydatny w przyszłości. Dzięki zdobytemu tam doświadczeniu mamy możliwość zatrudnienia w atrakcyjnych miejscach pracy. Uczestnictwo w projekcie dało nam możliwość rozwoju osobistego pod kątem zawodowym, mentalnym i kulturowym. Projekt z pewnością będzie wysoce atrakcyjnym punktem w naszym CV, a dzięki temu nasze szanse na zdobycie wymarzonej pracy w danym zawodzie mocno wzrosną.

Karolina Dominik – uczestniczka stażu