Skip to content Skip to footer

Malta VII-VIII 2018

W dniach 21.07- 22.08.2018 r. czworo uczniów: Magda Bielicka, Magdalena Formela, Damian Richert oraz Grzegorz Treder z klasy drugiej technikum wraz z opiekunami p. Wioletą Szwaba oraz p. Agnieszką Głodowską brali udział w stażu zagranicznym na Malcie, w ramach projektu ERASMUS+ „Zawodowcy w europejskiej szkole”. Praktyki odbywały się w dwóch restauracjach: Qbar oraz Bistro 516, które znajdowały się w pięknej stolicy Malty – Valletcie.

Naszą podróż rozpoczęliśmy na lotnisku w Gdańsku. Lot na Maltę trwał ponad godzinę. Po przyjedzie pojechaliśmy do naszego mieszkania, które znajdowało się w malowniczej okolicy – Birkirkarze. Po odpoczynku, wieczorem udaliśmy się na spacer. Poznaliśmy mieszkańców miejscowości oraz ich życie. Zauważyliśmy, że Maltańczycy rozpoczynają życie towarzyskie dopiero wtedy, gdy zachodzi słońce i zmniejszają się upały. Lubią spotykać się w barach i restauracjach z rodziną lub przyjaciół.

Następnego dnia z grupą pojechaliśmy do firmy Future Focus. Przedstawicielka firmy omówiła zasady odbywania przez nas stażu oraz zasady, panujące w miejscu zakwaterowania. Opowiedziała nam również o Malcie, jej interesujących miejscach, które warto odwiedzić. Następnie zostaliśmy zabrani do miejsc praktyk, gdzie spotkaliśmy się z właścicielem restauracji, który oprowadził nas po obiekcie oraz powiedział, jakie są nasze obowiązki. Zostaliśmy zapoznani z zasadami organizacji pracy i funkcjonowaniem obiektu oraz przepisami bhp i przeciwpożarowymi.

Do naszych obowiązków na dziale obsługi konsumenta w restauracji należało: przygotowanie nakrycia i bielizny stołowej do konkretnego rodzaju posiłku, serwowanie śniadania i innych posiłków a’la carte, przygotowanie pomieszczenia na przyjęcie urodzinowe, polerowanie szkła i zastawy stołowej, sprzątanie stolików po gościach, dbanie o porządek sali restauracyjnej oraz zapoznanie z technikami sporządzania napojów gorących.

Pracownicy kuchni uczyli nas różnych sposobów krojenia warzyw i owoców, pomagali przy wydawaniu gotowych potraw (przygotowanie odpowiednich talerzy, nakładanie potraw, dekorowanie i doczyszczanie talerzy z gotowym daniem) oraz układaniu towaru w magazynie i lodówkach tak, aby produkty były uporządkowane zgodnie z rodzajem i działem magazynu oraz aby utrzymany był ład i porządek na regałach i w lodówkach.

W czasie wolnym i po pracy korzystaliśmy z pięknej pogody. Podczas pobytu na Malcie odwiedziliśmy dużo plaż m.in. Pretty Bay, Golden Bay, St. George’s Bay, Mellieħa Bay, St Thomas Bay, Paradise Bay. Zobaczyliśmy mnóstwo interesujących miejsc. W pierwszym tygodniu wybraliśmy się do The Silent City, czyli do Cichego Miasta. Miejscowość ta otoczona jest murami, znajdują się w niej średniowieczne zabudowania, pełne wąskich uliczek. Zwiedziliśmy również Blue Grotto. Popłynęliśmy łódką turystyczną w najbardziej atrakcyjne miejsca. Przewodnik opowiedział wiele ciekawostek na temat grot, form skalnych a także procesów, jakie się w nich odbywają. Przekazał również informacje na temat przejrzystości wody, która miała lazurowy kolor.

Największe wrażenie wywarła na nas kultowa miejscowość na Malcie – Papay Vilage, Przeróżne kolory domów sprawiały, że mieliśmy wrażenie, że jesteśmy w innym świecie. Wybraliśmy się także statkiem na wyspę Gozo, po której wędrowaliśmy dwupoziomowym wycieczkowym busem. Zwiedziliśmy niezwykłe miejsca na Gozo: plażę Ramla Bay, charakteryzującą się nietypową barwą czerwonego piasku, sanktuarium Ta’Pinu – najważniejszą świątynię w kraju, plażę Dwejra, miejsce słynące z Lazurowego Okna, które niestety rok temu runęło. Wieczorem wybraliśmy się do stolicy Gozo -Victorii.

W ostatnim tygodniu odwiedziliśmy Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej, znany jako Rotunda w Moście. Posiada niepodpartą kopułę. 9 kwietnia 1942 roku, podczas popołudniowego nalotu Luftwaffe, 500 kg bomba przebiła kopułę i spadła między wiernych, oczekujących na wieczorną mszę św. Bomba nie wybuchła. Pozostał tylko ślad, który mogliśmy zobaczyć. Wybraliśmy się również na klify do Dingli. Ich wysokość w niektórych miejscach dochodzi do 250 metrów. Robią one ogromne wrażenie.

Chwile spędzone na praktyce, w ramach stażu, będą niezapomniane. Zdobyliśmy nowe doświadczenia, dzięki którym udoskonaliliśmy swoje umiejętności oraz poprawiłyśmy znajomość języka angielskiego. Ponadto spotkaliśmy na Malcie cudownych ludzi, którzy pomagali nam rozwiązać problemy. Poznaliśmy osoby, z którymi z pewnością będziemy utrzymywać kontakt. Staż na Malcie będzie dla nas niezapomnianą przygodą.

Magdalena Formela