Skip to content Skip to footer

Sprawozdanie ze stażu w Belgii – VIII/XI 2021

W dniach od 15.08.2021 r. do 14.09.2021 r. razem z kolegą i koleżankami z klasy III Td ZSP w Somoninie odbywaliśmy staż zagraniczny w Belgii w miejscowości Bouillon w hotelu „Hôtel de la Poste”. Praktyka została zrealizowana w ramach projektu Erasmus+ „Nowoczesny pracownik w Europie”. Uczestnikami stażu byli: Oliwia Brylowska, Natalia Piepiórka, Filip Lewańczyk oraz Mateusz Partyka. Razem z nami był nasz opiekun – pan Tomasz Pytka.

Nasza Podróż zaczęła się o godzinie 5:30 na lotnisku w Gdańsku, skąd mieliśmy lot do Eindhoven w Holandii. Nasz lot był przyjemny i krótki, ponieważ trwał zaledwie półtorej godziny. Gdy dolecieliśmy udaliśmy się na parking, gdzie czekał na nas kierowca busa. Zawiózł on nas do miejsca docelowego. Przejazd trwał około trzy godziny, w tym czasie mieliśmy okazję oglądać krajobrazy Holandii i Belgii.

W Bouillon w hotelu przywitała nas pani Hilde, kierownik hotelu, i pokazała nam miejsca naszej pracy. Zostaliśmy przydzieleni do Baru „BOM Food & Drinks” – Natalia i Mateusz, Restauracji – Oliwia oraz Kuchni – Filip. Następnie otrzymaliśmy karty do naszych pokoi, gdzie mogliśmy się rozgościć (Hotel był również miejscem naszego zakwaterowania). Tego dnia nie pracowaliśmy, więc mieliśmy czas dla siebie.

Obowiązkami Natalii i Mateusza było przygotowywanie drinków oraz napojów takich jak kawa czy gorąca czekolada. Dbali oni o porządek w sali oraz barze. Nauczyli się dekorować drinki i sporządzać wiele rodzajów kaw. Poznali wiele rodzajów lokalnych win i piw. Do moich obowiązków należała obróbka wstępna produktów, np. obieranie i krojenie warzyw i owoców czy filetowanie ryb. Zajmowałem się także przygotowywaniem przeróżnych dań i ich dekorowaniem, smażeniem frytek oraz mięs i przygotowywaniem kanapek. Obsługiwałem maszyny, m.in. piec parowy czy maszynę do pakowania próżniowego. Poznałem wiele gatunków ryb, owoców morza, warzyw oraz mięs. Zadaniem Oliwii była praca na sali restauracyjnej. Zajmowała się ona podawaniem gościom zakąsek i innych potraw oraz ich przedstawianiem ich w języku francuskim. Dbała o porządek na sali i zadowolenie gości. Zbierała brudną zastawę i zanosiła ją na zmywarki.

Atmosfera w naszych miejscach pracy była bardzo dobra. Ludzie, z którymi pracowaliśmy byli dla nas mili pomocni i wyrozumiali. Gdy coś robiliśmy nie tak jak trzeba, nie okazywali złości, lecz starali się wszystko nam wytłumaczyć i pomóc.

W czasie wolnym poznawaliśmy kulturę i tradycję Belgii i Bouillon. Miasto nie jest duże, więc wszystkie nasze wycieczki były piesze. Spacerowanie po mieście było samą przyjemnością, ponieważ jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju, z pięknymi uliczkami i budynkami. W jeden z dni wolnych od pracy wszyscy razem udaliśmy się do pobliskiego zamku, położonego na wzniesieniu. Jest to najwspanialsza, a zarazem najbardziej rozpoznawalna wizytówka miasta Bouillon. Tam mieliśmy okazję zobaczyć pokaz drapieżnych ptaków. Wybraliśmy się także na punkt widokowy, z którego idealnie widać całe miasto, zamek, rzekę i lasy. W drodze, przechodziliśmy też obok pięknego klasztoru. Chadzaliśmy też do miejscowych restauracji, aby poznać lokalną kuchnię.

Podsumowując, wyjazd do Belgii pozwolił nam zdobyć nowe doświadczenia zawodowe. Wszyscy nauczyliśmy się samodzielności, otworzyliśmy się na inną kulturę i poznaliśmy wspaniałych ludzi. Staż nauczył nas radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Mogliśmy poprawić naszą znajomość języka angielskiego, a także nauczyliśmy się wielu słów i zwrotów grzecznościowych w języku francuskim. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu i będzie on dla nas niezapomnianym doświadczeniem.

Uczestnik stażu – Filip Lewańczyk