Skip to content Skip to footer

Sprawozdanie ze stażu w Turcji – VII/VIII 2021

W dniach 28.07–25.08.2021 uczniowie ZSP w Somoninie – Karolina Komkowska, Kornelia Żołądz, Mateusz Bielicki (III T) oraz Kacper Marszałkowski (II Ta) odbyli praktyki zagraniczne w Turcji, w miejscowości Okurcalar w ramach projektu Erasmus+ „Nowoczesny pracownik w Europie”. Opiekunami grupy były – przez pierwsze dwa tygodnie Pani Beata Kramp i w dwóch kolejnych – Pani Dyrektor Elżbiety Świętoń.

Staż odbywał się w Hotelu Meryan, zaś miejsce zakwaterowania uczniów znajdowało się w oddalonym o około 2 km pensjonacie dla pracowników. W pierwszym dniu stażu odbyło się spotkanie z managerem i dyrektorem hotelu. Omówiono warunki stażu oraz zasady pracy, dopełniono formalności, oprowadzono uczniów po terenie kurortu i pokazano, gdzie znajdują się szatnie, stołówka dla pracowników itp. Odbyła się przymiarka ubrań roboczych. Stażyści otrzymali też plakietki ze swoimi imionami i klucze do szafek. Po zakończeniu tych formalności dyrektor hotelu zaproponował uczniom możliwość spędzenia dnia w hotelu jako goście i korzystania ze wszystkich jego atrakcji.

Wszyscy uczniowie zaczynali pracę o godzinie 800 i kończyli o 1600. Karolina i Mateusz pracowali jako kelnerzy w restauracji. Ich zajęciem było zbieranie brudnej zastawy stołowej i zużytych podkładek papierowych, dezynfekcja stolików oraz układanie czystej zastawy i serwet. Ponieważ hotel posiada pięć gwiazdek, jego standardy są wysokie i oczekuje się od pracowników dokładności i staranności wykonywanej pracy, toteż praktykanci przykładali się do pracy, aby nie odstawać od reszty zespołu. Zaczynali pracę od obsługi śniadań, które trwały dwie godziny, a po ich zakończeniu sprzątali salę i przygotowywali na następny serwis – obiadowy. Ten zaczynał się o 1200 i również trwał dwie godziny. W czasie lunchu praktykanci przyjmowali zamówienia na napoje alkoholowe oraz bezalkoholowe i przy użyciu tacy kelnerskiej zanosili je gościom. Między godzinami 1430-1600 ich zajęciem było dopełnienie serwetników, pojemników solą i pieprzem oraz czyszczenie krzesełek dla dzieci. Niekiedy potrzebna była też ich pomoc za barem w restauracji „Panorama”, gdzie obsługiwali ekspres do kawy, parzyli herbatę czy nalewali napoje z dystrybutora.

Kornelia i Kacper pracowali jako kelnerzy w barze przy basenie – „Poolbar”. Ich zadaniami było nalewanie piwa, robienie i dekorowanie drinków alkoholowych oraz bezalkoholowych, obsługa ekspresu – robienie kaw, w tym także parzenie kawy tureckiej. Ścierali stoły, układali poduszki na krzesłach oraz układali wypolerowane wcześniej popielniczki na każdym stole. Przygotowywali stoły na wieczorne imprezy przy basenie. Zbierali też puste i brudne szkło barowe ze stolików i okolic basenów, po czym je myli i wkładali do zmywarki. Dbali o czystość wokół baru, ścierali blat kamienny, dokładali zimną wodę dla gości. Chodzili również do restauracji, by pomagać wkładać noże i widelce do papierowych torebek.

Dni wolne wykorzystywaliśmy na wycieczki i zwiedzanie Turcji. Głównie chodziliśmy nad morze, do okolicznych sklepów, galerii czy na bazary. Z panią Beatą pojechaliśmy na wycieczkę do Alanyi, zorganizowaną przez biuro podróży Alanyaonline.pl z polską przewodniczką. Rano odbyła się zbiórka przed hotelem, stamtąd zabrał nas bus. Do Alanyi jechaliśmy godzinę, w czasie podróży przewodnik opowiadała o programie wycieczki oraz o kulturze i historii tureckiej. Pierwszym punktem programu był wjazd na Cypel Zamkowy. Następnie pieszo poszliśmy przed XIV-wieczny meczet Süleymaniye. Niestety nie mogliśmy wejść do środka z powodu COVID -19. Przed meczetem pani przewodnik opowiadała o historii tego obiektu. Następna atrakcją był zjazd kolejką linową, po czym poszliśmy do Jaskini Damlataş – „Jaskinia kapiącego kamienia”. Później pojechaliśmy na obiad nad piknikową rzekę, położoną na pogórzu Gór Taurus za Alanyą – Dimçay. Zjedliśmy tam obiad na pływających platformach. Ostatnim punktem programu była wizyta u „Pana Owocka” – odwiedziliśmy sad, po czym zaproszono nas na degustacje owoców, takich jak: smoczy owoc, banany, winogrona, opuncja, ananas, pomarańcze, arbuzy czy melony. Gospodarz poczęstował nas również syropami z czarnej morwy czy ze strąków z drzewa świętojańskiego, które sam przygotował.

Dzięki życzliwości dyrektora hotelu oraz managerów, którzy byli bardzo zadowoleni z naszej pracy, otrzymaliśmy w podziękowaniu 2 dni pobytu w hotelu, w ramach all inclusive. W pełni wykorzystaliśmy ten czas na relaks i rozrywkę. Mieliśmy również okazje świętować 26 urodziny Hotelu Meryan. Był to dla nas miły czas i dobre zakończenie współpracy z hotelem. Ostatniego dnia odbyliśmy pożegnalne spotkanie z dyrektorem i managerami hotelu. W życzliwej atmosferze podziękowaliśmy za wspólną pracę i zdobyte doświadczenie, po czym zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Dyrektor wręczył nam certyfikaty ukończenia stażu oraz torbę z prezentami i turecką baklavą.

Dzięki wyjazdowi do Turcji jesteśmy przede wszystkim bogatsi o nowe doświadczenia zawodowe, społeczne i międzyludzkie. Poznaliśmy obyczaje i kulturę Turcji oraz kuchnię i specjalności tego kraju. Poznaliśmy nowych ludzi – bardzo życzliwych i przyjaźnie nastawionych do innych, a także nauczyliśmy się dużo o sobie, o swoich predyspozycjach i możliwościach.

Uczestniczka stażu – Karolina Komkowska