Skip to content Skip to footer

Sprawozdanie ze stażu na Malcie – VIII/IX 2021

Zagraniczne praktyki zawodowe odbywały się na Malcie od 01.08.2021 do 01.09.2021. Organizatorem staży, realizowanych w ramach programu Erasmus+ był ZSP w Somoninie. Celem wyjazdu na Maltę było przygotowanie nas do pracy w branży gastronomiczno-hotelarskiej oraz podwyższenie naszych umiejętności językowych. Opiekunkami naszej grupy była Pani Anna Warmowska oraz Pani Anita Leszkowska.

Podróż zaczęłyśmy od Lotniska w Gdańsku im. Lecha Wałęsy, skąd bezpośrednio poleciałyśmy na Maltę i późnym wieczorem dotarliśmy do naszego 3- pokojowego mieszkania. Na miejscu przywitały nas koleżanki z grupy pierwszej. Następnego dnia odbyło się spotkanie z naszymi opiekunami z firmy Future Focus, którzy przedstawili nam miejsca pracy.

Zostałyśmy przydzielone do restauracji El Catalan w miejscowości Xghajra, w której praktyki odbywała Paulina Mrozewska, Aneta Brylowska i Patrycja Głodowska oraz do restauracji Zaffie’s w miejscowości Żabbar, w której praktyki odbywała Daria Flisikowska, Wiktoria Formela oraz Wiktoria Wesołowska. W obu miejscach atmosfera była bardzo dobra. Kucharze oraz barmani byli dla nas bardzo wyrozumiali i wykazali się dużą cierpliwością. Podczas praktyk wykonywałyśmy dania dietetyczne i wegetariańskie, dobierałyśmy sprzęt i produkty do robienia zup, przygotowywałyśmy dania z mięsa zwierząt rzeźnych i dziczyzny, przygotowałyśmy i podawałyśmy śniadania i uczyłyśmy się nowych technik barmańskich. Przygotowywałyśmy też dania charakterystyczne dla Malty. Dodatkowo poznaliśmy programy komputerowe, wspomagające pracę gastronomii.

W trakcie stażu brałyśmy udział w wycieczkach do stolicy Malty czyli Valletty, gdzie spacerowałyśmy pięknymi wąskimi uliczkami, podziwialiśmy mury obronne, operę i panoramę miasta z ogrodów Barrakka. Któregoś dnia popłynęliśmy statkiem do Blue Lagune i Comino. Zwiedziliśmy miejscowość PopeyeVillage, gdzie był nagrywany film „Popeye”. Zwiedziliśmy Three City, starą stolicę Malty- Mdinę, czyli tzw. Ciche Miasto, muzeum przyrodnicze ,,National Museum of Naural History” oraz Katedrę św. Pawła, która mieści się w pałacu z XVIII w. Byliśmy też w muzeum tortur „The Mdina Dungeons Museum”. W czasie wolnym jeździłyśmy również odpocząć na plaży.

Spędzając czas na Malcie, przeżyłyśmy niezapomnianą przygodę. Każdy rozwinął swoje kompetencje językowe, umiejętności zawodowe, zobaczyliśmy wspaniałe miejsca, spróbowaliśmy nowych smaków. Pobyt na Malcie pokazał nam nową, odmienną od naszej, kulturę i tradycję. Po wspólnym czasie spędzonym z dziewczynami, przywiązałyśmy się do siebie i trudno nam było się rozstać. Uważam że byłyśmy zgraną i wspierająca się grupą. Wiedza i umiejętności, które nabyłyśmy podczas stażu na pewno się przydadzą w życiu codziennym i pracy zawodowej.

Patrycja Głodowska