Skip to content Skip to footer

Belgia czerwiec 2015

W dniach 01.06 – 29.06.2015 roku odbyliśmy czterotygodniową praktykę w Hotelu de la Poste w miasteczku Bouillon, mieszczącym się w południowej części Belgii. Podróż swą rozpoczęliśmy lotem do Eindhoven 31.05.15r. z portu lotniczego w Gdańsku. Następnie do miejsca docelowego dotarliśmy wcześniej zamówionym busem. Opiekę nad nami sprawowali nauczyciele: Elżbieta Świętoń oraz Tomasz Pytka.

Podczas pierwszego spotkania z kierownikiem hotelu zapoznaliśmy się ze strukturą organizacyjną hotelu i zadaniami, z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć podczas tego stażu. Następnego dnia podzieliliśmy się na poszczególne działy: bar, restauracja. Atmosfera w pracy była bardzo miła. W Restauracji dwie dziewczyny pracowały w godzinach 7ºº/10ºº do 15ºº , miedzy 15ºº a 18ºº miały przerwę. Na godzinę 18ᵌº przychodziły ponownie do pracy do godziny 22ºº. Praktykę w kuchni odbył nasz kolega Jakub, który podobnie jak dziewczyny rozpoczynał i kończył swój dzień praktyki. Moim działem, w którym odbyłam staż był abr. Pracowałam w godzinach 15ºº- 23ºº. Do naszych głównych zadań w restauracji oraz barze należały: obsługa gości indywidualnych i grupowych w języku angielskim i francuskim, obsługa kasy fiskalnej, przygotowywanie stolików na śniadanie, lunch i kolację, obsługa ekspresu kawowego, przygotowywanie deserów, zakąsek dla gości, sporządzanie napoi alkoholowych jak i bezalkoholowych, zamykanie tarasu pod koniec pracy. Natomiast do zadań w kuchni należało m.in.: obieranie, krojenie, szatkowanie i siekanie warzyw i owoców na późniejsze potrawy, przygotowywanie zakąsek, dań głównych oraz deserów.

Hotel zapewnił nam nocleg oraz wyżywienie. Mieszkaliśmy w części socjalnej hotelu. Kuchnia każdego dnia przygotowywała trzy posiłki dla wszystkich pracowników hotelu: śniadania w formie bufetu szwedzkiego w godzinach 7ºº – 10ºº, obiady o godzinie 11ᵌº i kolacja o godzinie 18ºº.
W wolnym czasie zdążyliśmy zwiedzić bliską okolicę, punkt widokowy, zamek w Bouillon oraz stolicę Belgii – Brukselę. W słoneczne dni pływałyśmy rowerkami wodnymi po tamtejszej rzece. Braliśmy również udział we mszy świętej w języku francuskim.

Na koniec praktyk kierownik hotelu wręczył nam certyfikaty z odbytego stażu.
Następnego dnia rano, po pożegnaniu z wszystkimi współpracownikami, pojechaliśmy wynajętym busem do Portu Lotniczego Charleroi w Brukseli, skąd polecieliśmy do Gdańska. Podróż samolotem była bardzo komfortowa i przyjemna. Do Polski przylecieliśmy punktualnie. Odbierając swoje bagaże pożegnaliśmy się wspólnie.

Podsumowując, jestem bardzo zadowolona z wyjazdu do Belgii. Dużo zwiedziliśmy i dużo się tam nauczyliśmy. Poznaliśmy wielu nowych ludzi. W każdej chwili mogliśmy liczyć na pomoc ze strony naszych opiekunów jak i współpracowników. Polecam wszystkim staż w Belgii, ponieważ daje on możliwość zdobycia nowych doświadczeń, niezapomnianych chwil. Wiedza wyniesiona z tegorocznych praktyk z pewnością w przyszłości ułatwi nam pracę w naszym zawodzie.

Aleksandra Richert – uczestniczka stażu w okresie 01.06- 29.06.2015