Skip to content Skip to footer

Włochy VI-VII 2019

W dniach od 26.06.2019 r. do 25.07.2019 r. czworo uczniów naszej szkoły: Martyna Trepczyk (kl. IIT), Weronika Browarczyk (kl. IIT), Kornelia Patoka (kl. IIIT) oraz Gracjan Gronda (kl. IIT), pod nadzorem opiekunów – pań Martyny Grzędzickiej oraz Judyty Ducher – brało udział w stażu zagranicznym, w ramach projektu Erasmus + / Mobilność Edukacyjna „Partnerstwo w kształceniu zawodowym”. Praktyka odbywała się w hotelu Massimo Plaza (Kornelia), Posta (Weronika i Martyna) oraz w restauracji Trattoria Del Massimo (Gracjan) w przepięknej miejscowości Palermo we Włoszech.

Naszą podróż rozpoczęliśmy na lotnisku w Gdańsku. Stamtąd mieliśmy lot do Monachium, a następnie do samego Palermo. Na miejscu byliśmy około godziny 12.00. Zostaliśmy powitani przez panią Magdę z firmy ENSO, z którą pojechaliśmy pociągiem do naszego miejsca zakwaterowania. Otrzymałyśmy do dyspozycji 4-pokojowe mieszkanie z kuchnią oraz dwiema łazienkami. Po rozpakowaniu walizek i odpoczynku wybraliśmy się na spotkanie z panią Basią (również z firmy pośredniczącej ENSO), która oprowadziła nas po mieście oraz pokazała drogę do miejsc, w których odbywaliśmy staże.

Następnego dnia odbyło się spotkanie z właścicielami hoteli i restauracji, podczas którego zostaliśmy przywitani i oprowadzeni po placówce oraz zapoznani z regulaminem, przepisami BHP i p.poż. Zostałyśmy również zapoznani z zakresem obowiązków z pracownikami różnych działów.

Do obowiązków Weroniki, Martyny i Korneli na dziale obsługi konsumenta w hotelu należało: przygotowywanie sali restauracyjnej oraz stolików na przybycie gości, nakrywanie stołów zastawą stołową, nakrywanie sztućców oraz bielizny stołowej, serwowanie dań klientom, zbieranie brudnej zastawy stołowej, przyjmowanie gości, uzupełnianie dokumentacji, pomoc w utrzymaniu porządku w restauracji, uzupełnianie bufetu na śniadania, sporządzanie i serwowanie napojów na życzenie gościa, obsługa ekspresu do kawy, zapoznanie ze sposobami serowania potraw i napojów. Pracownik kuchni Gracjan pomagał w przygotowywaniu dań wydawanych na salę, obróbce wstępnej produktów i zabezpieczaniu żywności oraz pomoc przy wydawaniu potraw. Zajmował się dekorowaniem potraw przed ekspedycją. Zapoznał się z prawidłowym wyposażeniem kuchni i chłodni.

W ramach przygotowania kulturowego podczas stażu uczestniczyliśmy w kilku interesujących wycieczkach. Byliśmy na najpopularniejszej plaży w Palermo o nazwie Mondelo, by zrelaksować się w lazurowej wodzie Morza Śródziemnego. Wybraliśmy się do kilku włoskich restauracji, aby posmakować tradycyjnych dań kuchni sycylijskiej. Pojechaliśmy też do miasta Monreale, gdzie zwiedziliśmy katedrę Santa Maria Nuova. Nosi ona honorowy tytuł papieski bazyliki mniejszej. Jest pokryta wyjątkowymi mozaikami, które zachwyciły nas swoim blaskiem. Zwiedziliśmy kościół San Giovanni degli Eremiti oraz majestatyczny gmach Katedry w Palermo. Te dwa kompleksy architektoniczne są zlepkiem różnych stylów: arabskiego, normandzkiego i romańskiego. Mieliśmy także okazję podziwiać widok miasta, spacerując po dachu jednej ze świątyń. Po pracy często przechadzaliśmy się dwoma najważniejszymi arteriami Palermo: Via Maqueda i Via Vittorio Emmanuele. Odwiedziliśmy również Palazzo dei Normanni, czyli pałac królewski (obecnie znajduje się w nim siedziba lokalnego samorządu), w którym podziwialiśmy Kaplicę Palatyńską, gdzie dominowało prawdziwe złoto oraz zapierające dech w piersiach mozaiki. Byliśmy też w pałacu Zisa, zwanym „pałacem książęcym”, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wybraliśmy się do przepięknej miejscowości Cefalu. Tam zwiedziliśmy kościół, średniowieczne pralnie, a potem udaliśmy się na plażę. Następnie pojechaliśmy na górę Monte Pelegrino do Sanktuarium Św. Rozalii, patronki Palermo. Uczestniczyliśmy w festynie ku czci tej świętej, podczas którego mieszkańcy co roku dziękują za przerwanie epidemii dżumy w mieście. Szliśmy wraz z Sycylijczykami w barwnym korowodzie z urną z relikwiami świętej aż do Katedry.

Staż zagraniczny pozwolił nam rozwinąć swoje umiejętności zawodowe, jak również otworzyć się na inną kulturę, tradycje oraz obyczaje. Nabyliśmy wiele nowych kompetencji, które przydadzą się nam w przyszłym życiu zawodowym. W znacznym stopniu podszkoliliśmy język angielski i nauczyliśmy się podstaw języka włoskiego, a nawet francuskiego. Wyjazd oceniamy jako bardzo udany. Poznaliśmy wiele wspaniałych osób, zawsze mogliśmy liczyć na pomoc ze strony naszych opiekunów oraz spędziliśmy tam niezapomniane chwile. Była to świetna przygoda, którą na pewno zachowamy na długo w naszej pamięci.

Weronika Browarczyk