Skip to content Skip to footer

Sprawozdanie ze stażu we Włoszech – VII-VIII 2022

Praktyki odbywaliśmy we Włoszech w Palermo w terminie 09.07.2022-09.08.2022. Naszą opiekunką podczas pobytu na Sycylii była Pani Sylwia Woelke. W stażach uczestniczyło 6 osób. Michalina Podyma i Karol Ceschica-Wensierski pracowali w restauracji „Re Borbone”, Patrycja Kuczyńska i Krystian Okaz w Restauracji „Al 59”, Kamil Itrich pracował w restauracji „Rossopomodoro” zaś Faustyna Wielgus w „Hotelu Posta”.

W pracy spotkaliśmy bardzo miłych ludzi. Każdy z praktykantów miał swojego ,,mentora” w miejscu pracy, który się nim zajmował i pokazywał wszystko, dzięki czemu miło i swobodnie się pracowało. Nawet nie zauważyliśmy jak bardzo nasze umiejętności związane z zawodem się polepszyły. Usprawniliśmy również zdolności komunikacyjne – bez problemu porozumiewaliśmy się z współpracownikami w języku angielskim, a także poznaliśmy wiele przydatnych słów i wyrażeń w języku włoskim. W pracy panowała bardzo miła atmosfera, każdy był uśmiechnięty, dzięki temu każdy dzień mijał bardzo szybko i swobodnie. Nawet gdy przyszło się do pracy w złym humorze, po krótkim czasie dzień stawał się o wiele lepszy.

Czas wolny, najczęściej weekendy, spędzaliśmy także wspólnie. Nasza pierwsza wycieczka była na plażę Mondello, gdzie podziwialiśmy widoki, opalaliśmy się i kąpaliśmy w błękitnym morzu. W Palermo odwiedziliśmy także ogród botaniczny z niesamowitą roślinnością oraz katakumby z mumiami kapucynów. Zwiedzaliśmy górę świętej Rozalii, patronki Palermo, z kaplicą w grocie oraz cudownym tarasem widokowym, z którego mogliśmy podziwiać panoramę Palermo. Uczestniczyliśmy również w ważnym wydarzeniu w mieście, jakim było święto patronki Palermo, celebrowane poprzez przejazd jej relikwii przez miasto uwieńczony pokazem fajerwerków. Naszym ostatnim celem było Monreale, gdzie odwiedziliśmy katedrę, która miała przepiękne złote zdobienia – bizantyjskie mozaiki. Z katedry mieliśmy też piękny widok, mogliśmy wejść na tarasy widokowe. Każdy wieczór spędzaliśmy wspólnie, grając w karty lub inne gry, śpiewając i wygłupiając się.

Praktyki były dla nas wspaniałym przeżyciem. Przełamaliśmy barierę językową, wzięliśmy udział w niezwykłej przygodzie i zdobyliśmy umiejętności zawodowe. Do Polski wróciliśmy szczęśliwi, z bagażem bezcennych doświadczeń, inaczej patrząc na świat. Zdobyliśmy nowe umiejętności, nauczyliśmy się efektywnej organizacji czasu i te przeżycia na pewno dadzą nam przewagę na rynku pracy. Oczywiście podszlifowaliśmy język angielski – a to wszystko w wielokulturowym środowisku! Wielu z nas po raz pierwszy musiało używać języka obcego w codziennej komunikacji z pracodawcami czy na ulicy. Takie doświadczenia dały nam pewność siebie w posługiwaniu się językiem angielskim oraz ułatwią nam pracę w przyszłości.

Uczestniczka staży: Michalina Podyma