Skip to content Skip to footer

Belgia I – czerwiec 2016

Uczennice Technikum Hotelarskiego: Patrycja Drewa, Daria Gruba i Dominika Lejkowska oraz uczeń ZSZ: Patryk Skierka odbywali praktykę zagraniczną w Hotelu „De la Poste” w Belgii, w ramach projektu ERASMUS+/MOBILNOŚĆ EDUKACYJNA „Zawodowcy na start”. Nadzór nad uczniami sprawowali Pani Dyrektor Elżbieta Świętoń oraz Pan Tomasz Pytka.

Hotel de la Poste znajduje się w przepięknej i malowniczej miejscowości Bouillon, położonej w Ardenach nad rzeką Semoi. Położenie tego hotelu sprzyja wymaganiom turystów z różnych zakątków świata. Hotel de la Poste jest obiektem hotelarskim **** gwiazdkowym, co oznacza, że usługi świadczone są na wysokim poziomie.

Do praktyki zostaliśmy bardzo dobrze przygotowani kulturowo, językowo jak i zawodowo. Patryk zajmował się pracą w kuchni, głównie przygotowywał przystawki, desery oraz miał okazję dekorować różnorodne dania. Natomiast do obowiązków dziewczyn należała praca w barze oraz sali restauracyjnej. W restauracji do naszych obowiązków zaliczało się przygotowywanie nakryć na śniadania oraz a’la carte, obsługa gości indywidualnych i grupowych, podczas śniadań, lunchu oraz kolacji. Podczas pracy w barze mieliśmy okazję nauczyć się przygotowywać różnego rodzaju napoje alkoholowe oraz bezalkoholowe. Sporządzałyśmy różnorodne kawy, czekolady, desery lodowe, drinki oraz nalewałyśmy piwo z beczki. Przyjmowałyśmy zamówienia na napoje oraz dania (w języku angielskim). Samodzielnie wprowadzałyśmy dane do systemu i drukowałyśmy paragony, które następnie przekazywałyśmy gościom. Nabijałyśmy również obciążenie na pokój gościa. Nauczyłyśmy się konserwować ekspres do kawy oraz maszynę do robienia bitej śmietany. Wszystkie miałyśmy okazję pracować w restauracji i w barze.

W ramach przygotowania kulturowego odbyliśmy wycieczkę do Sedanu we Francji. Głównym naszym celem był Chateau Fort de Sedan. Pierwszy nasz wypad do Sedanu skupiony był na zwiedzaniu miasta, natomiast drugi na zwiedzaniu fortu. W wolnym czasie zwiedzaliśmy również okolice Bouillon oraz kosztowaliśmy lokalnych przysmaków. Byliśmy w pobliskim zamku, który jest największą lokalną atrakcją turystyczną. Tam zobaczyliśmy, między innymi pokaz z udziałem drapieżnych ptaków. Odbyliśmy piesze wędrówki na wieżę widokową zwaną Belwederem, punkt widokowy z urokliwą altaną oraz do katedry umiejscowionej kilka kilometrów od Bouillon.

Opiekunem naszego stażu z ramienia instytucji przyjmującej była Pani Hilda Vergotte, która przez 2 tygodnie czuwała nad jakością naszej pracy; na następne 2 tygodnie jej obowiązki przejęła Pani Nathalie de Pauw.

Dzięki praktyce w tym miejscu każdy z nas nabył nowe kompetencje zawodowe i interpersonalne oraz udoskonalił swoje dotychczasowe umiejętności. Poprawiliśmy naszą komunikację w języku angielskim, dzięki czemu zawarliśmy nowe znajomości. Staż zagraniczny jest wielką szansą dla wszystkich, którzy pragną w przyszłości być doceniani na rynku pracy.

Patrycja Drewa