Skip to content Skip to footer

Sprawozdanie ze stażu w Portugalii – VII 2022

W dniach 02.07.2022 – 31.07.2022 grupa uczniów i absolwentów ZSP w Somoninie, pod opieką pani Marii Konkel, odbywała praktyki w Bradze w Portugalii, realizowane w ramach projektu Erasmus+ „Staże – kapitał na przyszłość”. Za organizację stażu odpowiedzialna była firma Braga Mob.

Nasza przygoda ze stażem zagranicznym rozpoczęła się 2 lipca na lotnisku w Gdańsku. Stamtąd wylecieliśmy do Frankfurtu, gdzie oczekiwaliśmy na przelot do Porto. Na lotnisku w Porto czekali już na nas kierowcy, którzy zawieźli nas do Bragi. Na miejsce dotarliśmy w późnych godzinach wieczornych. Zakwaterowani zostaliśmy się w hotelu Residencial Dora.

Następnego dnia przydzielono nas do naszych miejsc stażu: klinik weterynaryjnych – Centro Veterinario de Adaufe (Kinga Rasch, Wiktor Kitowski), Clinica Veterinaria de Nogueira (Wiktoria Pacholczyk, Karolina Klinkosz), Real Hospital Veterinario Braga (Patrycja Formela, Anna Kaczykowska); zakładu stolarskiego – Mallowdream (Mateusz Mazur); salonu fryzjerskiego – Patrica Rodrigues Cabelo Corpo&Arte (Kinga Kreft) oraz hurtowni elektrycznej Komel (Mateusz Byczkowski). W pierwszym dniu praktyk zapoznawaliśmy się z zasadami BHP oraz oswajaliśmy się z nowym miejscem pracy i poznawaliśmy współpracowników. W kolejnych rozwijaliśmy kompetencje zawodowe, społeczne i personalne.

Weterynarze asystowali przy codziennych zabiegach oraz operacjach. Nauczyli się prawidłowo zakładać wenflon, podawać leki, poskramiać zwierzę, przygotowywać zwierzę do operacji, oceniać aktualny stan jego zdrowia oraz jego samopoczucie. Lekarze z chęcią objaśniali stażystom przyczyny i cel wykonywanych zabiegów, dzięki czemu dużo się nauczyliśmy oraz przełamaliśmy barierę językową.

Fryzjerka nauczyła się nowych sposobów modelowania oraz mycia włosów. Dowiedziała się, jak dokładniej wykonać masaż skóry głowy. Będąc w zakładzie udoskonaliła umiejętności komunikacji w języku angielskim, którym musiała się posługiwać na co dzień w kontaktach z klientkami i współpracownikami.

Elektryk udoskonalił umiejętność prowadzenia instalacji elektrycznych, montowania gniazdek, lamp, włączników. Zajmował się również przygotowywaniem i sortowaniem materiałów elektrycznych oraz roznoszeniem ich na miejsce.

Stolarz udoskonalił swoje umiejętności branżowe (obróbka płyt – od szlifowania świeżo wyciętych elementów, po ich oklejanie i wykończenie) oraz komunikacyjne w zespole międzynarodowym – język angielski i portugalski.

W dni wolne od pracy udawaliśmy się na różnorodne wycieczki.

W niedzielę (dzień po przylocie) zwiedzaliśmy Bragę i jej okolice – klasztor Samerio Espinho i Bom Jesus de Monte (katolickie sanktuaria). W samej Bradze zobaczyliśmy najpopularniejsze miejsca i zabytki – Katedrę, główną bramę Castelo de Braga czy ogród świętej Barbary.

W następny weekend mieliśmy pojechaliśmy do stolicy Portugalii – Lizbony. Zobaczyliśmy tam Pomnik Odkrywców, upamiętniający m.in. Henryka Żeglarza. Spędziliśmy też czas w centrum miasta, gdzie znajdują się pełne życia kolorowe dzielnice. W drodze powrotnej udaliśmy się do Fatimy, gdzie znajduje się słynne sanktuarium. Mieliśmy możliwość pomodlenia się czy zobaczenia Bazyliki Matki Boskiej Różańcowej.

Po kolejnym tygodniu stażu, na wycieczkę pojechaliśmy do Porto. Mieliśmy okazje przejść się po żelaznym dwukondygnacyjnym moście nad rzeka Duoro, łączącym Porto oraz Vila Nova de Gaia. Przewodnik oprowadził nas po mieście i opowiedział o jego największych atrakcjach. Zobaczyliśmy słynną stację kolejową Porto – Sao Bento, Se Catedral, panoramę miasta oraz uniwersytet Porto.

W ostatni weekend pojechaliśmy do Viana do Castelo, gdzie przewodniczka zabrała nas m.in. do Sanktuarium De Santa Luzia. Później udaliśmy się nad ocean, gdzie podziwialiśmy piękne widoki i spacerowaliśmy brzegiem Atlantyku.

W czasie wolnym po pracy integrowaliśmy się w grupie, poprzez wieczorne granie w karty, spacerach po przepięknej Bradze, wspólne zakupy, posiłki i rozmowy.

Wyjazd do Portugalii poszerzył nasze horyzonty. Pozwolił nam udoskonalić oraz nabyć nowe umiejętności. Zwiedziliśmy wiele cudownych miejsc, próbowaliśmy lokalnego jedzenia, nauczyliśmy się podstawowych zwrotów po portugalsku oraz poznaliśmy inną mentalność i kulturę. Staliśmy się bardziej tolerancyjni i wyrozumiali. Dzięki stażowi w ramach programu Erasmus+ rozwinęliśmy kompetencje językowe oraz zawodowe, co ułatwi nam przyszłą karierę zawodową.

Uczestniczka stażu: Kinga Rasch