Skip to content Skip to footer

Sprawozdanie ze stażu w Hiszpanii – VII-VIII 2022

W miesiącu lipcu 2022r. (30.06.2022–02.08.2022) z kolegami i koleżankami z innych klas ze szkoły ZSP w Somoninie braliśmy udział w stażu zagranicznym w hiszpańskiej Maladze, organizowanym w ramach projektu Erasmus+ ,,Staże – kapitał na przyszłość”. W stażu uczestniczyli: Julia Hinc, Konrad Rodak, Nikodem Buc, Zuzanna Klinkosz, Oliwia Gruchała-Węsierska, Weronika Nikel, Kornelia Żołądz oraz wymiennie dwoje opiekunów: pan Robert Zieliński i pani Alicja Drzewiecka.

Do Hiszpanii wylecieliśmy z Gdańska na pokładzie Linii Lotniczej SWISS z przesiadką w Zurychu. Kiedy dotarliśmy do mieszkania, przywitała nas pani Elena Mesa z organizacji pośredniczącej (EMP – European Mobility Programme). Zostaliśmy zakwaterowani w dużym czteropokojowym mieszkaniu, w którym znajdowały się dwie łazienki, kuchnia oraz duży salon z tarasem.

Pierwsze dni naszego pobytu w Hiszpanii przeznaczyliśmy na zaaklimatyzowanie się w mieście i poznanie naszych nowych miejsc pracy.

Uczniowie Konrad Rodak, Zuzanna Klinkosz, Julia Hinc, Nikodem Buc pracowali w Hotelu Malaga Centro, a Oliwia Gruchała-Węsierska, Weronika Nikel oraz absolwentka Kornelia Żołądz odbyły staż w Restauracji Osteria Angelino dal 1899. Uczestnicy Programu – Nikodem, Konrad, Julia i Zuzanna pracowali w hotelowej sali restauracyjnej jako kelnerzy, zaś Weronika, Kornelia oraz Oliwia pracowały w kuchni. Do obowiązków uczniów odbywających staż w hotelu należało, m.in: przygotowywanie stolików dla gości hotelowych; utrzymywanie porządków w barze; polerowanie zastawy stołowej oraz sztućców; zbieranie brudnej zastawy stołowej; przyrządzanie i serwowanie napojów zimnych i gorących; obsługa przy śniadaniu hotelowym lub przy basenach; room service. Dziewczyny w kuchni zajmowały się: obróbką czystą i brudną warzyw, owoców, mięsa zwierząt rzeźnych, ryb, drobiu, owoców morza; dbaniem o czystość w kuchni; zajmowały się także przygotowaniem, dekorowaniem oraz ekspedycją potraw i deserów. W hotelu oraz w restauracji obowiązywały nas dwie zmiany pracy. W hotelu: od godziny 8.00–13.00, 16.00–21.00, zaś w restauracji od godziny 11.30–16.00 oraz 19.30–24.00.

Po pracy oraz w dni wolne mieliśmy okazję poznawać dziedzictwo kulturowe Hiszpanii i Malagi oraz tradycje i zwyczaje lokalnych mieszkańców.

W pierwsze dni naszego pobytu wraz z panem Robertem Zielińskim zwiedziliśmy Muzeum Muzyczne, w którym najlepszą atrakcją była możliwość gry na instrumentach w pokojach do tego przeznaczonych. Odwiedziliśmy Museo de Alcazaba oraz Museo De Malaga, gdzie poznaliśmy historię miasta zarówno kulturową, jak i archeologiczną. Mieliśmy także okazję zobaczyć Teatro Romano De Malaga, gdzie obejrzeliśmy ruiny teatru z czasów Imperium Rzymskiego, a także udaliśmy się na szczyt twierdzy Gibraltaro, skąd ujrzeliśmy piękną panoramę Malagi. Podczas wieczornego spaceru mieliśmy okazję zobaczyć pokaz tradycyjnego hiszpańskiego tańca, a także lokalnej muzyki. Pod koniec pobytu w Maladze pana Roberta Zielińskiego wypłynęliśmy w rejs katamaranem na otwarte morze. Kiedy nastąpiła zmiana nauczycieli uczennica zorientowała się, że zgubiła portfel wraz z dokumentami, więc konieczne były wizyty w urzędach i na komisariacie. Następnie odbyła podróż do Madrytu w towarzystwie opiekuna – pani Alicji Drzewieckiej, w celu odebrania tymczasowego paszportu. Wyprawę do stolicy Hiszpanii wykorzystano również na zwiedzenie miasta. Jednak kłopoty, wynikające z zagubienia dokumentów, są przestrogą dla przyszłych uczestników staży, aby wykazać większą odpowiedzialność i przezorność.

Przez ostatnie dwa tygodnie w Maladze zwiedziliśmy z panią Alicją Drzewiecką zabytkową Katedrę, której bogaty styl podziwialiśmy od zewnątrz jak i od środka. Byliśmy również w różnych muzeach, m.in.: Muzeum Picasso, Muzeum Revello de Toro, Muzeum Carmen Thyssen, Muzeum Sztuki Współczesnej (Centro de Arte Contemporáneo de Málaga, CAC Málaga), Centrum Pompidou oraz domu narodzin Picassa. Wyruszyliśmy w wędrówkę do ogrodu botanicznego (La Concepción). Często w czasie wolnym bywaliśmy na plaży La Malagueata. Spacerowaliśmy po malagijskich uliczkach wieczorami i w dzień, gdzie mieliśmy możliwość skosztować równych dań hiszpański oraz zakupić pamiątki dla rodziny i przyjaciół.

Ze względu na strajki lotnicze musieliśmy przedłużyć swój pobyt w Maladze do 2 sierpnia.

Podsumowując, wyjazd do Malagi pozwolił nam zdobyć nowe doświadczenia zawodowe. Nauczyliśmy się samodzielności, otworzyliśmy się na nową kulturę, nawiązaliśmy nowe znajomości, przełamaliśmy barierę językową, a także poprawiliśmy umiejętność komunikacji w języku angielskim. Poznaliśmy inny kraj, jego kulturę oraz zwyczaje. Podnieśliśmy kompetencje społeczne i personalne. Wyjazd do Malagi bardzo dobrze wpłynie na naszą przyszłą drogę zawodową, co podniesie jakość naszych kwalifikacji.

Wspólnie przeżyliśmy niezapomniane chwile i uważamy, że była to niesamowita przygoda, która nas wiele nauczyła.

Uczestnik stażu: Konrad Rodak