Skip to content Skip to footer

W dniach 03 – 07 listopada 2019 r. dwie nauczycielki z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie – Katarzyna Knie i Agnieszka Głodowska przebywały w Estonii w ramach projektu partnerstwa strategicznego Erasmus+ „Start Your Own Business”. W spotkaniu uczestniczyło 12 nauczycieli z partnerskich szkół: koordynator projektu i ekspert w dziedzinie ekonomii z każdej szkoły. Uczestnicy projektu przybyli do Tallinna w niedzielę 3 listopada i następnie autobusem pojechali do miejscowości Toila, gdzie zostali zakwaterowani.

Pierwsze warsztaty miały miejsce 4 listopada w Ida-Virumaa Vocational Education Centre w mieście Johvi. Po spotkaniu z dyrektorem szkoły, nauczyciele z partnerskich szkół zaczęli pracę nad multimedialnym podręcznikiem do przedsiębiorczości dla uczniów. Po obiedzie w szkolnej stołówce nauczyciele odwiedzili muzeum Kukruse Polar Manor, gdzie przybliżono im historię Estonii i charakterystykę Estończyków. Wielką atrakcją tej wizyty była możliwość założenia strojów z epoki i ćwiczenia kaligrafii.

5 listopada uczestnicy kontynuowali swoją pracę w szkole w mieście Narva. Po południu, w ramach wizyty kulturowej, nauczyciele obejrzeli zamek Narva po stronie estońskiej i podobny zamek widoczny po stronie rosyjskiej. Następnie odbył się program kulturalny – wystawny obiad w restauracji, podczas którego serwowano wymyślne potrawy znanego estońskiego szefa kuchnii.

Kolejny dzień uczestnicy spędzili w trzeciej ze szkół w miejscowości Sillamae. W trakcie warsztatów odbyło się spotkanie poświęcone Międzynarodowym Targom Szkolnych Firm, które odbędą się w Chorwacji od 5 do 8 maja 2020r. Na spotkaniu omówione zostały także wytyczne do konferencji, która odbędzie się w Polsce w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie.

Wszyscy uczestnicy otrzymali Dyplomy Uczestnictwa.

7 listopada uczestnicy spotkania w Estonii wyjechali w podróż powrotną.

Wyjazd do Estonii był bardzo owocny. Uczestnicy sprawnie pracowali nad multimedialnym podręcznikiem z przedsiębiorczości dla uczniów. Podczas warsztatów panowała przyjazna atmosfera, sprzyjająca nawiązywaniu więzi między szkołami partnerskimi. Uczestnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Zajęcia odbywały się w trzech szkołach estońskich i goście mieli możliwość obejrzenia świetnie wyposażonych pracowni, np. budowlanej, gastronomicznej, komputerowej, multimedialnej; miejsc pracy dla spawacza, elektryka, dekarza, malarza pokojowego itp. Zwiedzano również studia nagrań, fotograficzne i telewizyjne, gdzie uczniowie przygotowują filmy, między innymi na YouTube. Każdego dnia był również program kulturalny, dzięki któremu poznawaliśmy Estonię i Estończyków.

Agnieszka Głodowska