Skip to content Skip to footer

Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie w bieżącym roku szkolnym realizują projekt unijny „Stare budownictwo a nowe technologie”, w ramach programu ERASMUS+. W związku z tym w dniach 4 – 8 października 2015r. przedstawiciele klasy II i IV Technikum uczestniczyli w wymianie zagranicznej Anita Pawłowska, Agata Puzdrowska, Justyna Bach oraz Olaf Pawlak i Wiktoria Rossek.

W niedzielę – 4 października uczniowie wyjechali do Holandii do miejscowości Sneek. Najpierw wybrali się na wycieczkę po kurorcie. Z mostku obok kanałów podziwiali bardzo urocze miasto. Około godziny 1800 wszyscy partnerzy projektu spotkali się w restauracji w centrum Sneek na integracyjnej kolacji. Kolejnego dnia uczestnicy projektu pojechali do szkoły ROC Friese Poort Sneek. Tam serdecznie zostali przywitani przez dyrektora szkoły. Następnie obejrzeli prezentację na temat technologii ogrzewania szkoły, w której byli. Po krótkiej przerwie uczniowie i opiekunowie zwiedzili placówkę. Uczestniczyli w prezentacji skanowania w 3D rysunków domów. Po lunchu o godzinie 1300 odbyły się prezentacje na temat termografii i nowych technologii w starym budownictwie Niemiec, Grecji oraz Słowaków, a także Turcji i Holandii. Po południu ponownie uczestnicy zwiedzali miasto.
Następnego dnia partnerzy projektu pojechali do miasta Leeuwarden do szkoły ROC Friese Poort Leeuwarden Centrum Duurzaam, by wysłuchać wykładu dyrektora Jana van der Weijde, który mówił o zrealizowanych już działaniach, dotyczących starego budownictwa i nowych technologii, oraz planowanych przedsięwzięciach. Potem uczestnicy obejrzeli prezentację na temat termowizji prowadzoną przez lucas’a Snippe. Po krótkiej przerwie zwiedzili szkołę. Obejrzeli łódź oraz samochód, napędzane panelami słonecznymi. Odbyła się również prezentacja przygotowana przez Węgrów, Norwegów i Holendrów. Uczniowie ZSP w Somoninie także przedstawili prezentację na temat wprowadzenia nowych technologii w starych budynkach oraz termografii. Później wszyscy zwiedzili Leeuwarden, a wieczorem udali się do restauracji „Het Goade”, gdzie mogliśmy skosztować tradycyjnych holenderskich dań.

W ostatnim dniu uczestnicy projektu udali się do miasta Delftzijl do szkoły Energy CollegeNoorderpoort Energy nad Martime, gdzie przywitała ich dyrektor Jannie Goense. Obejrzeli prezentację i zostali wprowadzeni do doliny energii przez Casar’a Trijselaar, koordynatora tego miejsca. Prezentację na temat szkoły i nowych technologii poprowadziła pani Jannie Goense. Potem partnerzy projektu zostali oprowadzeni po placówce, a następnie udali się do centrum Delftzijl, by zwiedzić ciekawe zakątki miasta. W dniu zakończenia pobytu uczniowie otrzymali certyfikat uczestnictwa w projekcie.

Z Holandii przedstawiciele ZSP w Somoninie wrócili zadowoleni. Poznali nową kulturę, nowe technologie w budownictwie, zwiedzili kraj wiatraków i tulipanów, zawarli nowe znajomości i udoskonalili swój język obcy. Wszyscy uczniowie bardzo byli wdzięczni pani dyrektor Elżbiecie Świętoń oraz pani Beacie Kramp za opiekę, troskę i przygotowanie językowe.

Justyna Bach – kl.II T