Skip to content Skip to footer

Sprawozdanie ze stażu w Portugalii – IV-V 2022

W dniach 19.04.2022 – 20.05.2022 16 uczniów z technikum weterynarii oraz BS I stopnia ZSP w Somoninie odbywało zagraniczne praktyki zawodowe w jednym z najstarszych miast Portugalii – Bradze. Organizacją naszego pobytu na praktykach zajmowała się firma Braga Mob.

19 kwietnia 2022r. wyjechaliśmy z Kartuz na lotnisko w Berlinie. Stamtąd polecieliśmy do Porto. Na lotnisku czekał już na nas autokar i razem z kolegami z Węgier, którzy także byli uczestnikami projektu Erasmus+, udaliśmy się do Bragi. Po drodze mieliśmy okazję zwiedzić sanktuarium Sameiro oraz Bom Jesus de Monte wraz z ich przepięknymi ogrodami. Następnie zakwaterowaliśmy się w hotelu Senhora-a-Branca i wyruszyliśmy wraz z przewodniczką na wycieczkę po centrum miasta.

Następnego dnia przydzielono nas do miejsc pracy:

  • S. Vicente- Eryk Blok 3TB.
  • Real Hospital Veterinário- Braga, Lda- Kinga Drewa 3TB, Katarzyna Łaszewska 3TB, Weronika Sobisz 3TB, Julia Raba 3TB.
  • Clínica Veterinária das Piscinas- Klaudia Kamińska 3TD, Wojtek Pryczkowski 3TD.
  • VET&BRICK, S.A.- Klaudia Kąkol 3TD, Nikola Pakura 3TD.
  • Hospital Veterinário do Bom Jesus- Jakub Plombon 3TD, Monika Baziuta 3TB, Wiktoria Trepczyk 3TD, Marta Konkel 3TD.
  • BURGOMÉTRICO- LDA- Adrian Hinca 2BSB, Dominik Formella 2BSA.
  • Bracara Augusta- Paulina Gronda 2BSB.

Opiekunkami naszego stażu w Portugalii były pani Grażyna Walkusz oraz wymiennie panie Anita Leszkowska i Bernadeta Pruszak.

Podczas praktyk w szpitalach i klinikach pomagaliśmy lekarzom weterynarii przy codziennych zabiegach pielęgnacyjnych oraz weterynaryjnych. Nauczyliśmy się, jak prawidłowo podawać leki zwierzętom, poskramiać je, przygotowywać do operacji, opiekować się nimi oraz utrzymywać czystość w miejscu pracy przy zachowaniu zasad BHP. Mieliśmy okazję obserwować, jak wykonuje się przeróżne operacje, m.in. mastektomię, kastrację, sterylizację, usuwanie macicy. Lekarze z chęcią dzielili się z nami swoją obszerną wiedzą o zwierzęcych organizmach, ich działaniu oraz metodach leczenia, a gdy popełnialiśmy błędy tłumaczyli, jak je naprawić. Podczas stażu rozwinęliśmy nasze umiejętności oraz przełamaliśmy bariery językowe.

W weekendy zwiedziliśmy, m.in. miasto Viana do Castelo, gdzie przewodnik oprowadził nas po jego malowniczym centrum i snaktuarium do Sangrado Coraca de Jesus Monte de Santa Luzia. Mieliśmy także okazję przespacerować się nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Byliśmy również w Porto, gdzie zobaczyliśmy wieżę Kleryków, kościół św. Franciszka, most oraz piękne budynki w stylu rokoko. Poszliśmy także nad rzekę Duero, a na koniec dnia pojechaliśmy nad ocean. W czasie naszego pobytu odwiedziliśmy także przepiękną stolicę tego kraju – Lizbonę, przechadzaliśmy się po tłumnych uliczkach oraz podziwialiśmy piękną architekturę. Tego samego dnia pojechaliśmy też do Fatimy – słynnego miejsca objawień Maryi.

Czas wolny w ciągu tygodnia urozmaicały nam codzienne spacery po Bradze. Jej piękne budowle oraz place z licznymi pozostałościami z czasów starożytnego Rzymu nieprzerwanie wzbudzały w nas zachwyt. Obserwowaliśmy coniedzielne występy ulicznych performerów, którzy umilali swoją muzyką czas mieszkańcom miasta. Integrowaliśmy się podczas spotkań grupowych, wypadów do parku oraz odkrywania miasta. Wieczorami rozmawialiśmy, graliśmy w karty, wspólnie spędzaliśmy czas.

Wyjazd do Portugalii na długo pozostanie w naszej pamięci. Dzięki udziałowi w projekcie Erasmus+ rozwinęliśmy nie tylko swoje kompetencje zawodowe, ale również umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Nauczyliśmy się także podstawowych słów oraz zwrotów w języku portugalskim. Odwiedziliśmy wiele przepięknych miejsc, odkryliśmy nowe smaki oraz poznaliśmy osoby pochodzące z różnych części Europy. Wspomnienia pozostaną z nami, a umiejętności, które zdobyliśmy, przydadzą nam się w przyszłej karierze zawodowej.

Uczestniczka stażu: Julia Raba