Skip to content Skip to footer

Wycieczka klas weterynaryjnych do Bydgoszczy

W dniach 22 – 23 lutego br. uczniowie z klas weterynaryjnych Powiatowego Zespołu Szkół w Somoninie oraz ich nauczycielki przedmiotów zawodowych Panie Krystyna Plata, Katarzyna van Duinen i Aneta Szeląg, wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Bydgoszczy.

Pobyt w tym mieście zaczęli od uczestnictwa w bardzo interesujących wykładach na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt Politechniki Bydgoskiej na temat Znaczenia dobrostanu w hodowli i produkcji świń oraz Tajemnic końskiego ciała. Po wykładach, zostali podzieleni na mniejsze grupy, aby każdy mógł wziąć udział w warsztatach na temat Analizy chodu psa, Oceny jakości mięsa wieprzowego oraz Różnic w układzie pokarmowym zwierząt domowych.

Po południu zwiedzili Stare Miasto i m.in. najpopularniejszą atrakcję Bydgoszczy – Wyspę Młyńską. Zrobili również własne kolorowe i pachnące mydełka w Muzeum Mydła i Historii Brudu. Po warsztatach mydlanych przewodnik oprowadził ich po muzeum, gdzie mogli zobaczyć wiele ciekawych eksponatów i posłuchać ciekawostek o historii higieny.

Drugiego dnia wyjazdu brali udział w Międzynarodowych Targach Ferma Bydła oraz Ferma Świń i Drobiu w Bydgoskim Centrum Targowo – Wystawienniczym. To specjalistyczne największe w Polsce targi branżowe przeznaczone dla hodowców bydła, trzody chlewnej i drobiu.

Na Targach uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć najnowsze rozwiązania technologiczne w produkcji zwierzęcej oraz posłuchać wykładów na temat: Dlaczego dobrostan zwierząt hodowlanych jest ważny, Wpływ chorób zakaźnych na opłacalność trzody chlewnej w Polsce, Badanie na ciążę, jako element zarządzania stadem krów – metody tradycyjne i alternatywne, Zagrożenia i wyzwania w nowym obliczu grypy ptaków.