Skip to content Skip to footer

Wizyta w ramach projektu Erasmus Plus „Old buildings, new technology” – ZSP Somonino

W dniach 19 –23 kwietnia 2015 roku gościliśmy w naszej szkole zagraniczne delegacje nauczycieli i uczniów z krajów biorących udział w projekcie Erasmus Plus „Old buildings, new technology”. Naszymi gośćmi byli przedstawiciele Niemiec, Holandii, Słowacji, Turcji, Grecji, Norwegii i Węgier. Pierwszy dzień przeznaczony był na przyjazd i zakwaterowanie uczestników.
Drugiego dnia (20.01.15) około godz. 8:45 goście przybyli do ZSP w Somoninie. O godz 9:00 przybyłe delegacje przywitały krótkim przemówieniem w języku angielskim Pani Dyrektor Elżbieta Świętoń oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Malwina Flisikowska. Następnie uczniowie drugiej i trzeciej klasy technikum, pod kierunkiem nauczycielki języka angielskiego p. Beaty Iwanek, przedstawiły prezentację multimedialną o Kaszubach, polskiej kulturze i szkole. W dalszej części spotkania kolejne kraje występowały ze swoimi prezentacjami.
Po oficjalnej części wszyscy uczestnicy udali się na obiad, przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Po obiedzie goście zwiedzali szkołę i zapoznali się ze stroną internetową projektu, wykonaną przez naszego koordynatora – p. Wioletę Szwaba. Po południu na uczestników projektu czekały niezapomniane atrakcje w CEPR w Szymbarku. Oczywiście największe wrażenie wywarł na nich „dom do góry nogami”. Wieczorem po kolacji goście powrócili do hotelu.

W kolejnym dniu (21.01.15) w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie odbyła się międzynarodowa konferencja, dotycząca odnawialnych oraz ekologicznych źródeł pozyskiwania energii.
Biorący udział w spotkaniu przedstawiciele krajów partnerskich przedstawili prezentacje o sposobach redukcji energii jądrowej (atomowej), jakie wykorzystują w swoich krajach oraz o nowoczesnych technologiach pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.
Po interesującej części merytorycznej goście zostali zaproszeni na lunch, później zaś do pracy w grupach dyskusyjnych.

Dnia 22.01.2015 r. miała miejsce wycieczka do Malborka i Gdańska, połączona ze zwiedzaniem tych miejsc. W wyjeździe wzięli udział goście zagraniczni oraz uczniowie i pracownicy ZSP. Przedstawiciele krajów partnerskich uczestniczyli aktywnie w zwiedzaniu zamku krzyżackiego, podczas którego przewodniczka opowiedziała m.in. o działaniu dawnego systemu ogrzewania w budynku oraz o jego poprzednich mieszkańcach. Na koniec wizyty w Malborku zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie, a następnie wszyscy udali się do Gdańska na obiad w restauracji „Pod Rybą”. Po posiłku wyruszono na krótką, ale ciekawą wycieczkę po Gdańsku, na której poznać można było historię miasta i jego zabytki. Następnie był przewidziany czas na kupienie pamiątek. Po powrocie do Kartuz, w restauracji ,,Pod Orłem” odbyła się obiadokolacja, po której wszyscy udali się na kręgle.
Podczas całego dnia atrakcji uczniowie mieli okazję porozmawiać z uczestnikami projektu, dzięki czemu udoskonalili swoje zdolności porozumiewania się w języku angielskim.

Uczestnicy projektu