Skip to content Skip to footer

W dniach 05.04. – 09.04.2016 r. z wizytą partnerską do Grecji udali się, w celu realizacji kolejnego zadania w projekcie Erasmus+ pt. „Old buildings New technolog”, czterej uczniowie naszej szkoły – Patrycja Benkowska i Patrycja Brylowska z kl. II oraz Zuzanna Wansel i Dawid Kożyczkowski z kl. IV Technikum wraz z opiekunami: panią Dyrektor Elżbietą Świętoń i panią Beatą Kramp – szkolnym koordynatorem tego projektu.

Pierwszego dnia w nocy dotarliśmy do Grecji. Po krótkim wypoczynku, rano, udaliśmy się zwiedzać zapierający dech w piersiach Akropol oraz urokliwą dzielnicę Plaka.

Wieczorem, po czterogodzinnej podróży, dotarliśmy do Volos, gdzie zostaliśmy serdecznie przyjęci przez rodziny, u których spędziliśmy następnych kilka dni.

Pierwszego dnia oficjalnego programu wizyty gościliśmy w „Second chance school”. Zostaliśmy przywitani przez dyrektora szkoły, a następnie przedstawiciele wszystkich krajów partnerskich prezentowali efekty swojej pracy, na temat programów finansowania modernizacji budynków w poszczególnych państwach oraz zielonych dachów i fotowoltaiki.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie miejscowego muzeum produkcji cegły i płytek oraz uczestnictwo w wykładzie o historii fabryki. Dzień zakończyliśmy spacerem po najstarszej części miasta.

Drugiego dnia rano wyjechaliśmy do miasteczka Milies, gdzie mieliśmy okazję wejść do starego i przepięknie zdobionego kościoła „Taxiarchon”, gdzie wysłuchaliśmy jego historii. Zwiedziliśmy także bibliotekę, w której znajdują się książki, pochodzące nawet z XI wieku. Tego dnia mieliśmy również okazję zobaczyć stację kolejki wąskotorowej, o rozstawie torów 60 cm.

Ostatniego dnia naszej wizyty gościliśmy w szkole gospodarzy. Uczestniczyliśmy w pokazach doświadczeń, przeprowadzanych w laboratoriach oraz obejrzeliśmy szkołę. W drugiej części programu obejrzeliśmy prezentacje multimedialne z poszczególnych krajów partnerskich, przedstawiające propozycje modernizacji starych domów. Nasz kolega Dawid Kożyczkowski najlepiej ze wszystkich, biorących w spotkaniu uczniów, zaprezentował efekty naszej pracy. Po obejrzeniu wszystkich prezentacji, nastąpiło uroczyste wręczenie certyfikatów uczestnikom wizyty.

Spotkanie z kolegami z Grecji, Węgier, Holandii, Niemiec, Słowacji było bardzo wartościowym doświadczeniem i uświadomiło nam, jak ważna jest znajomość języka angielskiego. Temat projektu jest dla nas trudny, przecież jesteśmy hotelarzami, ale poszerzyliśmy naszą wiedzę o bardzo istotne zagadnienia, z zakresu ekologicznych źródeł pozyskiwania energii.

Zuzia Wansel i Dawid Kożyczkowski