Skip to content Skip to footer

Sprawozdanie z wizyty partnerskiej w Budapeszcie

24 października 2016 roku dwie uczennice klasy IV Technikum Hotelarskiego – Malwina Flisikowska i Patrycja Drewa wraz z opiekunami – panią dyrektor Elżbietą Świętoń oraz kierownikiem szkolenia praktycznego Beatą Kramp udały się do Budapesztu w związku z kontynuacją realizacji projektu Erasmus + „Old Bulding New Technology”.

Pierwszego dnia pod kierunkiem pani Beaty Kramp przygotowywałyśmy się do prezentacji, która dotyczyła zasobów energii geotermalnej w Polsce. Zaś podczas kolacji integrowałyśmy się z innymi uczestnikami projektu.

25 października odwiedziłyśmy Egressy Gábor Kéttanyelvű Műszaki Szakközépiskola – szkołę, w której uczą się nasi organizatorzy spotkania na Węgrzech. Zapoznałyśmy się z programem pobytu, zwiedziłyśmy szkołę, pracownie oraz boiska do gier dla uczniów. Uczestniczyłyśmy w anglojęzycznej prezentacji przygotowanej przez węgierskich uczniów na temat ich stolicy – Budapesztu, a następnie na temat wykorzystania energii geotermalnej na Węgrzech. Kolejno przedstawiały swoje prezentacje grupy ze Słowacji, Grecji, Turcji oraz Norwegii. Po lunchu, wszystkie grupy zwiedziły razem starą część miasta m. in Hösök tere (Plac Bohaterów) i Zamek Królewski.

Następnego dnia pojechałyśmy do miejscowości Csongrad, gdzie zapoznałyśmy się z Cascada System, który wykorzystuje wody geotermalne do ogrzewania miasta. Z kolei 27 października odwiedziłyśmy Ministerstwo Ekologii, w którym prezentowałyśmy w języku angielskim stan energii geotermalnej w Polsce oraz przysłuchiwałyśmy się prezentacjom grupy niemieckiej i holenderskiej. Po lunchu zwiedzałyśmy zabytki, znajdujące się niedaleko ministerstwa m. in Parlament w Budapeszcie. Udało nam się również zobaczyć zmianę warty strażników przy parlamencie. Po krótkiej wycieczce pojechałyśmy na plac budowy, gdzie jej kierownik wytłumaczył nam, jak będą przebiegać kolejne etapy tworzenia osiedla 20 mieszkań ogrzewanych energią z wnętrza ziemi. Następnie nauczyciele dyskutowali na temat kolejnych wizyt w Polsce i Norwegii związanych z kontynuacją projektu Erasmus + Old Building New Technology. Po kolacji w XIX-wiecznej restauracji z tradycyjną, węgierską muzyką na żywo odbyło się wręczenie certyfikatów, po którym uczestnicy podziękowali organizatorom za czas, jaki nam poświęcili. 28 października nad ranem ze smutkiem opuściłyśmy Budapeszt.

Podczas pobytu korzystałyśmy z wielu środków transportu. Byłyśmy pod wrażeniem bardzo dobrze rozwinietej sieci komunikacyjnej: autobusowej, metro, kolejowej.

Ten wyjazd dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń. Pogłębiłyśmy wiedzę, dotyczącą energii geotermalnej. Poznałyśmy młodych ludzi zafascynowanych odnawialnymi źródłami energii cieplnej ziemi.

Malwina Flisikowska i Patrycja Drewa