Skip to content Skip to footer

Turcja VII-VIII 2018

W dniach od 18.07.2018r. do 15.08.2018r. czworo uczniów naszej szkoły: Justyna Góźdź (II TH), Klaudia Peta (III TH), Julia Schwichtenberg (III TŻ)oraz Maciej Marszałkowski (III TŻ) pod nadzorem opiekunów p. Beaty Kramp oraz dyrektor Elżbiety Świętoń, brało udział w stażu zagranicznym w ramach projektu Erasmus + „Zawodowcy w europejskiej szkole”. Praktyka odbywała się w Hotelu Meryan w przepięknej miejscowości Okurcalar w Turcji.

Po przyjeździe zostaliśmy przywitani w Hotelu Meryan przez dyrektora İmrana Torun. Każdy z uczestników projektu musiał się przedstawić oraz opowiedzieć trochę o sobie i swojej rodzinie. Następnie zostaliśmy poinformowani o rodzaju wykonywanej przez nas pracy, otrzymaliśmy odpowiednie stroje oraz przydzielono nas do poszczególnych działów hotelu: Justyna Góźdź i Julia Schwichtenbergtrafiły do restauracji, zaś Klaudia Peta i Maciej Marszałkowski do pracy w barze.

Do obowiązków Justyny i Julii należało m.in. nakrywanie sztućców oraz bielizny stołowej, zdejmowanie brudnej zastawy oraz bielizny stołowej, obsługa gości i przenoszenie napoi do stolika gościa. Natomiast osoby pracujące za barem m.in. zbierały zastawę z użyciem tacy, obsługiwały gości, nakładały lody,uzupełniały w ekspresach mleko, czekoladę i kawę oraz układały umyte szkło.

W ramach przygotowania kulturowego, podczas stażu odbyliśmy kilka wycieczek. Byliśmy w Alanyi wraz z panią Dyrektor Elżbietą Świętoń, gdzie podziwialiśmy cudowne krajobrazy tego miasta, poznaliśmy tradycję i historię. Widzieliśmy również ruiny zamku oraz mury obronne. Zwiedziliśmy port statków wycieczkowych, lecz największą atrakcją było dla nas zrobienie pamiątkowego tatuażu. Wybraliśmy się także na wycieczkę do Pamukkale wraz z panią Beatą Kramp, gdzie zwiedziliśmy Amfiteatr, Basen Kleopatry,w którym woda sięgała 34°C, oraz białe tarasy wapienne. Pojechaliśmy do Manavgat, po którym oprowadził nas jeden ze współpracowników hotelu.

W czasie wolnym integrowaliśmy się z pracownikami hotelu. Wspólnie spędzaliśmy czas, m.in. chodziliśmy nad morze. Odwiedzaliśmy również tureckie bazary, w których można było kupić wiele ciekawych pamiątek.Mogliśmy poznać zwyczaje i tradycje tureckie. Porównywaliśmy zasady obsługi gościa, obowiązujące w tureckich i polskich hotelach. Smakowaliśmy potrawy oraz napoje, sporządzone według przepisów kuchni tureckiej (kawę po turecku, ciasto baklava czy kebab).

Chwile spędzone na praktyce, w ramach stażu, będą niezapomniane. Praktyka w Turcji to wartościowe doświadczenie, dzięki któremu grupa udoskonaliła swoje umiejętności oraz nabyła wiele nowych kompetencji, które na pewno przydadzą się nam w przyszłym życiu zawodowym. Była to świetna przygoda, którą na pewno zachowamy na długo w naszej pamięci.

Justyna Góźdź