Skip to content Skip to footer

Turcja- lipiec-sierpień 2016

W dniach od 13.07 do 10.08.2016r. 6 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w stażu w Turcji w hotelu Meryan, w ramach projektu Erasmus+ „Zawodowcy na Start”. Opiekunem grupy była pani Beata Kramp.

Obowiązkiem Magdy i Patrycji było ścieranie krzesełek dziecięcych, wylewanie wody z ekspresów, polerowanie sztućców, układanie sztućców, przyjmowanie zamówień, czyszczenie pomocników kelnerskich, dokładanie butelek wody, polerowanie kieliszków, zmienianie obrusów oraz zmienianie brudnych podkładek, zbieranie naczyń i wyrzucanie resztek jedzenia do kosza, zbieranie brudnych szklanek i wkładanie ich do wyparzarki. Natomiast Sandra z Arturem zajmowali się przede wszystkim zbieraniem szklanek, myciem stolików, zbieraniem lub dokładaniem popielniczek, przyjmowaniem zamówień,wydawaniem napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Szymon zajmował się pieczeniem jajek i przygotowywaniem śniadań, krojeniem oraz pomagał kucharzom. Kiedy nastąpiła jego kolej na pracę w restauracji zajmował się zbieraniem brudnych obrusów i podkładek, które zawoził do pralni. Zbierał brudne naczynia i wyrzucał resztki jedzenia do kosza. Wkładał do pomocników kelnerskich czyste obrusy i podkładki, zbierał brudne szklanki które wkładał do wyparzarki, uzupełniał szklanki do tureckiej herbaty. Mateusz zajmował się wyrabianiem ciasta i pieczeniem gofrów, przyjmował zamówienia, piekł różne rodzaje ciastek oraz pomagał w robieniu tortów; wykładał jedzenie na stół bufetowy oraz uzupełniał potrawy, kroił arbuzy, melony i inne owoce, przewoził na wózku owoce z chłodni do kuchni.

Musieliśmy wypracować 20 dni roboczych, a na odpoczynek mieliśmy 8 dni. W czasie wolnym chodziliśmy nad morze, na bazar w piątki, byliśmy na raftingu, spotykaliśmy się z pracownikami w kantynie i graliśmy z nimi w karty i oglądaliśmy turecką telewizję. Byliśmy na wycieczce w Side, gdzie zwiedzaliśmy teatr. Na zakończenie stażu otrzymaliśmy od hotelu 2 dni pobytu all-inclusive – mogliśmy korzystać ze wszystkiego na terenie obiektu, smakować różnego rodzaju potrawy, korzystać z basenów i barów. Ostatniego dnia odbyło się spotkanie z menadżerami hotelu którzy wręczali nam certyfikaty. Zdobyte doświadczenie i certyfikaty mogą pomóc nam w niedalekiej przyszłości w zdobyciu wymarzonej pracy. Dzięki pracy w środowisku obcojęzycznym i w miłej atmosferze, udało nam się udoskonalić języki obce – między innymi język angielski, poznaliśmy też podstawowe słówka tureckie i rosyjskie.

W pracy nikt nie był pokrzywdzony. Każdy z nas wywiązywał się ze swoich obowiązków najlepiej jak potrafił, jeżeli czegoś nie rozumieliśmy, to Turcy chętnie nam pomagali. Dzięki ich postawie już pierwszego dnia w pracy mieliśmy przyjaciół. Moim zdaniem byliśmy bardzo zgraną grupą, zawsze chodziliśmy razem i nikt nie zostawał nigdy sam. Przed wyjazdem do Turcji tak dobrze się nie znaliśmy, a po wspólnych przygodach, mieszkaniu i przeżyciach ciężko było nam się rozstać.

Turcja jest bardzo pięknym, czarującym krajem, wyróżniają ją ciepłe kolory i czysta i błękitna woda w morzu; owoce są tam pyszniejsze i rosną wszędzie. Pobyt tam będę bardzo miło wspominać.

Magdalena Gołaszewska