Skip to content Skip to footer

W dniach od 15.07.2015r. do 12.08.2015r. sześcioro uczniów naszej szkoły: Justyna Kowalewska (III Ta), Sylwia Drawc (III Ta), Patrycja Sitterlee (II T), Aneta Bara (II T), Zosia Rzeszutek (II T) oraz Krzysztof Krenski (III Tb), pod nadzorem opiekunów p. Beaty Kramp oraz dyrektor Elżbiety Świętoń, brało udział w stażu zagranicznym, w ramach projektu Erasmus + / Mobilność Edukacyjna „Praktyki zagraniczne wartością dodaną w kształceniu zawodowym”. Praktyka odbywała się w Hotelu Meryan w przepięknej miejscowości Okurcalar w Turcji.

Po przyjeździe zostaliśmy przywitani w Hotelu Meryan przez dyrektora İmrana Torun. Każdy z uczestników projektu musiał się przedstawić oraz opowiedzieć trochę o swojej rodzinie. Następnie zostaliśmy poinformowani o naszej pracy i przydzieleni do poszczególnych działów hotelu: Justyna Kowalewska, Sylwia Drawc, Patrycja Sitterlee, Zosia Rzeszutek do restauracji, zaś Aneta Bara i Krzysztof Krenski do pracy w barze.
Do obowiązków Justyny, Sylwii, Patrycji oraz Zosi w restauracji należało m.in. nakrywanie sztućców oraz bielizny stołowej, zdejmowanie brudnej zastawy oraz bielizny stołowej natomiast za barem m.in. obsługiwanie ekspresu do kawy, przygotowywanie napojów alkoholowych i bezalkoholowych oraz obsługiwanie gości znajdujących się w części barowej. Do obowiązków Anety i Krzysztofa należało m.in. nalewanie piwa i wina z dystrybutora, przyjmowanie zamówień na różne napoje zimne i gorące (alkoholowe i bezalkoholowe) oraz obsługa gości za barem.

W ramach przygotowania kulturowego, podczas stażu udało nam się odbyć kilka wycieczek. Byliśmy w Antalyi, gdzie zwiedziliśmy największe na świecie akwarium z rybami, które posiadało tunel o długości 131 i szerokości 3 metrów. Zobaczyliśmy Wodospad Dolny Düden, który wywarł na nas ogromne wrażenie. Jego wody wpadały bezpośrednio do Morza Śródziemnego, a wspaniały widok skalistych klifów i spienionej wody był naprawdę atrakcją turystyczną godną polecenia. Odwiedziliśmy również miasto Alanya, gdzie mieliśmy możliwość podziwiania przepięknych widoków. Po drodze wstąpiliśmy do jaskini Damlatas, której nazwa oznacza Kapiący Kamień, co jest związane z charakterem jaskini, w której znaleźć można nieskończoną liczbę stalaktytów z nieustannie kapiącą z nich wodą. Obejrzeliśmy również dwa meczety – miejsca kultu muzułmanów. Byliśmy w łaźni tureckiej, w której skorzystaliśmy z sauny suchej i parowej, groty solnej, jacuzzi, masażu oczyszczającego ciało, masażu z użyciem oliwki oraz peelingu stóp. Ostatnią naszą wycieczką był wyjazd na rafting, czyli spływ pontonem górską rzeką. Od naszego przełożonego otrzymaliśmy dwa dni pobytu all exlusive – co pozwoliło nam na skorzystanie z wszelkich atrakcji oferowanych przez Hotel Meryan.

W czasie wolnym integrowaliśmy się z pracownikami hotelu. Wspólnie spędzaliśmy czas, m.in. graliśmy w karty, chodziliśmy nad morze. Mogliśmy się od nich dowiedzieć o zwyczajach i tradycjach tureckich. Porównywaliśmy zasady obsługi gościa, obowiązujące w tureckich i polskich hotelach. Smakowaliśmy potraw oraz napojów sporządzonych według przepisów kuchni tureckiej, np. kawy po turecku, ciasta baklava. Razem z kolegami, nauczycielem i pracownikami hotelu świętowaliśmy urodziny.

Chwile spędzone na praktyce, w ramach stażu, będą niezapomniane.
Praktyka w Turcji to wartościowe doświadczenie, dzięki któremu grupa udoskonaliła swoje umiejętności oraz nabyła wiele nowych kompetencji, które na pewno przydadzą się nam w przyszłym życiu zawodowym. Była to świetna przygoda, którą na pewno zachowamy na długo w naszej pamięci.

Justyna Kowalewska – uczestniczka stażu w Turcji