Skip to content Skip to footer

Szkolenie branżowe nauczycieli – Sardynia

W dniach 02.10.2022 – 08.10.2022 czworo nauczycieli przedmiotów zawodowych – Alicja Drzewiecka, Katarzyna Knie, Joanna Skrzypkowska oraz Kazimierz Żołnowski odbywali szkolenia branżowe w Cagliari, na Sardynii, w ramach projektu „Erasmus+ „Staże – kapitał na przyszłość”.

Pani Alicja Drzewiecka oraz pan Kazimierz Żołnowski realizowali staż w restauracji 140 Grammi, zaś pani Katarzyna Knie i pani Joanna Skrzypkowska w recepcji w hotelu Italia.

W trakcie staży uczestnicy doskonalili kompetencje językowe, społeczne, zawodowe i personalne.

Pani Alicja Drzewiecka i pan Kazimierz Żołnowski brali udział w przyrządzaniu potraw z uwzględnieniem specyfiki regionalnej i narodowej. Poznali ogóle zasady sporządzania potraw, deserów (panna cotta, tiramisu, cannolo, seadas, pardulas), wyposażenie zakładu gastronomicznego w urządzenia i sprzęt, typowe potrawy włoskie i ich składniki. Poszerzyli wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie technik i metod sporządzania potraw, ich dekorowania i wydawania, sporządzania ciasta drożdżowego, pierogowego, makaronowego, obróbki wstępnej i cieplnej ryb oraz owoców morza. Obserwowali pracę pracowników, stosowane metody nauczania i formy pracy, a także sposoby motywowania pracowników do aktywności fizycznej i umysłowej.

Panie – Katarzyna Knie i Joanna Skrzypkowska obserwowały, m.in. zasady meldowania i wymeldowania, współpracę z innymi obszarami hotelu oraz spełnianie indywidualnych potrzeb gości. Nauczyły się tworzyć oferty hotelu dla turystów, dowiedziały się jak pozyskuje się gości. Ponadto zapoznały się z dokumentacją hotelu, wykorzystywaną na różnych etapach obsługi gości oraz sposobami komunikacji recepcji z innymi działami hotelu. Obserwowały działania i współpracowały z osobami odpowiedzialnymi za obsługę śniadań w restauracji w zakresie: wymiany zastawy stołowej i obrusów, uzupełniania i sprzątania bufetu śniadaniowego, obsługi ekspresu do kawy, organizowania pracy w barze, parzenia kawy i herbaty oraz serwowania ich gościom.

Poza realizacją zadań zawodowych, uczestnicy staży mieli okazję poznać dziedzictwo narodowe i kulturę Sardynii (Cagliari). Zwiedzili Katedrę Najświętszej Marii Panny, kościół św. Michała, św. Anny, św. Łucji, św. Augustyna, św. Eulalii, Rzymski Amfiteatr, Wieżę Słonia (Torre dell’Elefante), Grotę della Vipera, zamek San Michele, nekropolię punicką Tuvixeddu, Bastion Świętego Krzyża, Muzeum (Museo del Tesoro e Area Archeologica di Sant’Eulalia), odwiedzili plażę Poetto, a także Park Salento di Molentargius.

Realizacja staży na Sardynii to świetna lekcja zawodu, nowe doświadczenia i umiejętności oraz znajomości a także praca z życzliwymi i pomocnymi ludźmi. Udział w stażu był bardzo ciekawym i bogatym doświadczeniem. Nabytą wiedzę i praktyczne umiejętności nauczyciele zamierzają wykorzystać na lekcjach z przedmiotów zawodowych, dzięki czemu przekazywana uczniom wiedza, poparta praktycznym doświadczeniem, będzie bardziej przekonująca. Zdobyte umiejętności wzbogacą zajęcia praktyczne o naukę przygotowywania włoskich potraw, jak również będą wykorzystane w przygotowaniu uczniów do konkursów i na praktyki zagraniczne, a przede wszystkim w edukacji przyszłego absolwenta do rynku pracy. Po powrocie do kraju uczestnicy będą się dzielić nabytą wiedzą oraz praktycznymi umiejętnościami z innymi nauczycielami (lekcje otwarte, warsztaty).