Skip to content Skip to footer

Staże nauczycieli we Włoszech X 2019

Staż nauczycieli ZSP Somonino w Palermo, Włochy w ramach projektu „Partnerstwo w kształceniu zawodowym” nr projektu 2018-PL01-KA116-047932.

W projekcie zaplanowano 16 mobilności edukacyjnych dla nauczycieli. Odbywały się one we Włoszech, na Malcie i w Portugali. Ostatnia, 4 osobowa grupa, udała się na staż do Palermo (Włochy) w dniach 14.10-20.10.2019 roku. Uczestniczyli w nim nauczyciele obsługi konsumenta, języka obcego zawodowego oraz przedmiotów gastronomicznych. W stażu brali udział: Elżbieta Świętoń, Monika Ostrowska, Joanna Skrzypkowska oraz Kazimierz Żołnowski.
Dwie pierwsze uczestniczki projektu brały udział stażu w hotelu Posta w dwóch działach: recepcji i restauracji. Obserwowały, m.in. zasady meldowania i wymeldowania, obsługi parkingu, współprace z innymi obszarami hotelu oraz spełnianie indywidualnych potrzeb gości. Stażystki obserwowały i wykonywały wspólnie prace z osobami odpowiedzialnymi za obsługę śniadań w restauracji w zakresie: wymiany zastawy stołowej i obrusów, uzupełniania i sprzątania bufetu śniadaniowego, obsługi ekspresu do kawy, organizowania pracy w barze, parzenia kawy i herbaty oraz serwowania ich gościom. Na bieżąco analizowały program szkolenia i dokonywały jego ewaluacji. Natomiast przedstawiciele gastronomii, doskonalili praktyczne umiejętności zawodowe – poznali, m.in. ogólne zasady sporządzania potraw, dobór do nich zastawy, wyposażenie zakładu gastronomicznego w urządzenia i sprzęt, typowe potrawy włoskie i ich składniki. Poszerzyli wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie technik i metod sporządzania potraw, ich dekorowania i wydawania, sporządzania ciasta makaronowego (tagliatelle, spaghetti, caserecce) oraz ciasta na pizzę, obróbki wstępnej i cieplnej ryb – przede wszystkim tuńczyka i owoców morza. Bardzo cennym doświadczeniem było sporządzanie potraw w oparciu o surowce Morza Śródziemnego.

Wszyscy uczestnicy stażu podwyższyli swoje praktyczne umiejętności zawodowe, ale również personalne i społeczne. Sprawdzili swoje kompetencje językowe pod kątem słownictwa branżowego. Udział w stażu był bardzo ciekawym i bogatym doświadczeniem. Poza realizacją zadań zawodowych, grupa brała udział we wspólnym zwiedzaniu Palermo i Montreale oraz wydarzeniach kulturowych, jak np. festiwal uliczny. Była również możliwość bliższego poznania potraw włoskich i specjałów serwowanych w barach oraz restauracjach. Podczas wieczornych posiłków była okazja do integracji w grupie i spędzania czasu z przedstawicielami grupy ENSO.

Po powrocie do kraju uczestnicy będą się dzielić nowo zdobytą wiedzą oraz praktycznymi umiejętnościami z innymi nauczycielami (lekcje otwarte, warsztaty). Nabyte umiejętności wykorzystają w przygotowaniu uczniów do konkursów i na praktyki zagraniczne, a przede wszystkim w edukacji przyszłego absolwenta do rynku pracy.