Skip to content Skip to footer

Sprawozdanie ze stażu we Włoszech – VIII/IX 2019

W dniach od 27.08.2019 r. do 26.09.2019 r. przebywaliśmy na stażu zagranicznym w Palermo na Sycylii w ramach projektu Erasmus + / Mobilność Edukacyjna „Nowoczesny pracownik w Europie”. W skład naszego zespołu wchodzili Paulina Lica (kl. III T), Barbara Elendt (kl. II T), Grzegorz Treder (kl. III T), Daniel Klinkosz (kl. III T). Opiekunami stażu byli Karina Socha i Tomasz Pytka.

Praktyki odbywały się w restauracjach: Paulina Lica – „Pizzeria Al. 59”, Grzegorz Treder – „Trattoria Del Massimo”, Daniel Klinkosz – „Il Re Borbone”, Barbara Elendt – „Il Re Borbone”.

Nasza przygoda ze stażem rozpoczęła się na lotnisku w Gdańsku, z którego wylatywaliśmy do Monachium, gdzie mieliśmy mieć przesiadkę do Palermo. Niestety nasza podróż przedłużyła się o jeden dzień, ze względu na opóźnienia na lotnisku. Następnego dnia wylecieliśmy z Monachium do Zurychu, a następnie do Palermo. Przygoda ta nie wpłynęła na nasze samopoczucie i z pozytywnym nastawieniem rozpoczęliśmy nasz staż zagraniczny.

Następnego dnia odbyło się spotkanie z właścicielami restauracji, podczas którego zostaliśmy przywitani i oprowadzeni po placówce, zapoznani z regulaminem, przepisami BHP i p.poż. oraz z zakresem obowiązków i pracownikami różnych działów.

Do obowiązków Daniela, Grzegorza i Pauliny należało przygotowywanie dań wydawanych na salę, obróbka wstępna produktów i zabezpieczanie żywności oraz pomoc przy wydawaniu potraw. Zajmowali się dekorowaniem potraw przed ekspedycją. Zapoznali się z prawidłowym wyposażeniem kuchni i chłodni. Do obowiązków Barbary w dziale obsługi konsumenta w restauracji należało: przygotowywanie sali restauracyjnej oraz stolików na przybycie gości, nakrywanie stołów zastawą stołową, nakrywanie sztućców oraz bielizny stołowej, serwowanie dań klientom, zbieranie brudnej zastawy stołowej, przyjmowanie gości, uzupełnianie dokumentacji, pomoc w utrzymaniu porządku w restauracji, uzupełnianie bufetu na śniadania, sporządzanie i serwowanie napojów na życzenie gościa, obsługa ekspresu do kawy, zapoznanie ze sposobami serwowania potraw i napojów.

W ramach przygotowania kulturowego podczas stażu pojechaliśmy do miasta Monreale, gdzie zwiedziliśmy katedrę Santa Maria Nuova. Nosi ona honorowy tytuł papieski bazyliki mniejszej. Jest pokryta wyjątkowymi mozaikami. Wybraliśmy się też do turystycznej miejscowości Cefalu. Tam zwiedziliśmy katedrę, średniowieczne pralnie, a potem udaliśmy się na plażę. Innym razem pojechaliśmy na górę Monte Pelegrino do Sanktuarium Św. Rozalii, patronki Palermo, uczestniczyliśmy także w obchodach urodzin tej świętej. Zwiedziliśmy kościół San Giovanni degliEremiti oraz majestatyczny gmach Katedry w Palermo. Te dwa kompleksy architektoniczne są zlepkiem różnych stylów: arabskiego, normandzkiego i romańskiego. Mieliśmy także okazję podziwiać widok miasta, spacerując po dachu jednej ze świątyń. Po pracy często przechadzaliśmy się dwiema najważniejszymi arteriami Palermo: Via Maqueda i Via Vittorio Emmanuele lub jeździliśmy na najpopularniejszą plażę o nazwie Mondello, by zrelaksować się w lazurowej wodzie zatoki Morza Śródziemnego. Ponadto regularnie chodziliśmy do włoskich restauracji, aby posmakować tradycyjnych dań kuchni sycylijskiej.

Staż zagraniczny pozwolił nam rozwinąć nasze umiejętności zawodowe, jak również otworzyć się na inną kulturę, tradycje oraz obyczaje. Nabyliśmy wiele nowych kompetencji, które przydadzą się nam w przyszłym życiu zawodowym. W znacznym stopniu podszkoliliśmy język angielski i nauczyliśmy się podstaw języka włoskiego, a nawet francuskiego. Wyjazd oceniamy jako bardzo udany. Poznaliśmy wiele wspaniałych osób, zawsze mogliśmy liczyć na pomoc ze strony naszych opiekunów oraz spędziliśmy tam niezapomniane chwile. Była to świetna przygoda, którą na pewno zachowamy na długo w naszej pamięci.

Paulina Lica, Grzegorz Treder