Skip to content Skip to footer

Sprawozdanie ze stażu – Malta VII-VIII 2022

Od 17.07.2022 do 17.08.2022 r. grupa uczniów technikum weterynarii (Julia Flisikowska, Zofia Jońska, Katarzyna Riegel, Julia Głodowska, Amelia Walkusz, Magda Grotha) odbyła staż na Malcie, w ramach projektu Erasmus+ „Staże – kapitał na przyszłość”. Opiekunem grupy była pani Karina Socha. Pierwszego dnia odbyło się spotkanie w siedzibie organizatora stażu – firmy Future Focus, na którym przekazano informacje o miejscach odbywania praktyk oraz warunkach pobytu na Malcie. Uczniowie zostali przydzieleni do poszczególnych miejsc pracy i zapoznani z zadaniami i współpracownikami.

Julia Głodowska i Amelia Walkusz trafiły do schroniska dla kotów – Association of Careres for Stray and AbondonedFelines, którego zadaniem jest ratowanie bezdomnych kotów, leczenie ich oraz szukanie dla nich domów. Do obowiązków dziewczyn należało, m.in.: czyszczenie misek po karmie, podawanie przysmaków dla zwierząt, uzupełnianie misek z wodą, pomoc przy wykonywaniu niektórych badań lub zabiegów, mycie oraz zamiatanie podłóg.

Julia Flisikowska oraz Katarzyna Riegel zostały przydzielone do schroniska dla psów Association for Abandoned Animals. Jego głównym celem jest ratowanie zwierząt z rąk niewłaściwych ludzi oraz dawanie zazwyczaj dożywotniej opieki, pielęgnacji i schronienia. Julia i Kasia zajmowały się: dbaniem o czystość w klatkach dla psów, pojeniem i karmieniem zwierząt oraz utrzymywaniem higieny podawania pokarmu.

Magdalena Grotha i Zofia Jońska odbywały staż w RMJ HorseRescue. Ostoja ta ratuje głównie konie, które zostały przeznaczone do uboju oraz zaniedbane przez ich właścicieli. Dziewczyny zajmowały się: dbaniem o czystość boksów i higienę koni, wyprowadzaniem koni na wybieg oraz podawaniem pokarmu.

W wolnych chwilach spędzałyśmy czas w Valettcie- stolicy Malty. Zwiedziłyśmy Górne ogrody Barrakka, muzeum archeologiczne i stare miasto. Miałyśmy okazje spróbować lokalnych potraw. Miło spędzałyśmy czas na tamtejszych plażach: St.Paul’s Bay, Paradise Beach, Balluta Bay Beach. Popłynęłyśmy promem na wyspę Gozo oraz Comino. Na pierwszej z wysp podziwiałyśmy tamtejszą architekturę oraz krajobrazy, zaś na drugiej miałyśmy okazje pojechać na Blue Lagoon i zobaczyć okoliczne groty. Na Malcie odwiedziłyśmy także miasto Rabat, w którym miałyśmy możliwość zejścia do Katakumb Św. Pawła. Kolejną destynacją był punkt widokowy na klifach Dingli, skąd rozpościerał się piękny widok na morze. Zwiedziliśmy także miejscowości wokół terenu naszego zamieszkania m.in. Mostę w której od zwiedziłyśmy wspaniały kościół oraz bunkry z okresu II wojny światowej. Miałyśmy możliwość obserwowania przygotowań do święta, które niebawem miało się odbyć. Również w Moście posmakowałyśmy różnych rodzajów tamtejszych deserów. W Portelli (miejscowości w której mieszkaliśmy) uczestniczyłyśmy w obchodach święta tamtejszego Patrona. Braliśmy udział w procesji z figurą Jezusa Chrystusa oraz paradzie. Na zakończenia obchodów miałyśmy możliwość obejrzenia pokazu fajerwerków.

Nasi współpracownicy byli bardzo pomocni i uprzejmi, miło spędzaliśmy z nimi czas podczas praktyk. Przez ten miesiąc zdobyliśmy doświadczenie w zawodzie technika weterynarii, podszkoliłyśmy język angielski oraz poznałyśmy podstawowe zwroty w języku maltańskim. Nauczyliśmy się samodzielnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach i rozwiązywania konfliktów. Podszkoliliśmy swoje umiejętności kulinarne, gotując codziennie posiłki dla całej grupy.

Uczestniczka stażu: Amelia Walkusz