Skip to content Skip to footer

Sprawozdanie ze stażu – Erasmus+, Belgia VII/VIII 2023

W dniach od 14 lipca do 12 sierpnia 2023 roku 5 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w miesięcznym stażu zawodowym, który odbył się Hotelu De La Poste w mieście Boullion (Belgia), w ramach realizacji w projektu Erasmus+, współfinansowanego z Unii Europejskiej.

Uczestnikami tego wyjazdu były cztery uczennice III klasy technikum hotelarskiego – Kinga Kobiella, Wiktoria Kobiela, Zuzanna Leszczyńska i Nikola Walaszkowska oraz uczennica klasy III technikum żywienia i usług gastronomicznych – Oliwia Teclaf. Opiekunami grupy byli wymiennie – pan Mateusz Jancen i pani Krystyna Plata.

W zależności od przydzielonego w ramach stażu stanowiska, do obowiązków uczniów należało, między innymi: dbanie o porządek na stanowisku pracy i w częściach wspólnych, przygotowywanie drinków zawierających alkohol i napojów bezalkoholowych (w barze), bądź przygotowywanie napojów gorących i obsługa gości (w barze i restauracji), obieranie warzyw, dekorowanie talerzy oraz przyrządzanie przystawek (w kuchni).

Czas wolny grupa spędzała bardzo aktywnie. Podczas spacerów poznawała topografię, architekturę i historię miasta. Uczestnicy stażu z opiekunem zwiedzili zamek oraz okolice miejscowości. Mieli też okazję oglądać projekcję filmową, przedstawiającą historie miasta Boullion, która po zmroku została wyświetlona na ścianach budynków tegoż miasteczka. Uczniowie mogli uczestniczyć w pokazie świateł, którym całkowicie oświetlono zamek.

W trakcie stażu każdy uczeń miał okazję doskonalić oraz zdobywać nowe umiejętności zawodowe, społeczne i personalne. Uczestnicy posługiwali się nie tylko językiem angielskim, ale i uczyli się języka francuskiego, który chętnie przez cały miesiąc wykorzystywali w pracy – obsługując gości, rozmawiając z kolegami i koleżankami z różnych krajów oraz w życiu codziennym poza hotelem.

“Ten staż nauczył nas bardzo wiele, wyposażył w nowe wspomnienia i gamę doświadczeń. Pozwolił na poznanie całkiem nowych i ciekawych świata ludzi. Poznaliśmy nowe kultury i miejsca, co pozwoliło nam na niezapomniane wspomnienia. Każdy z nas miał okazję przełamać swoje bariery językowe i nie tylko, dzięki czemu bardzo chętnie będziemy wyjeżdżać i brać udział w kolejnych projektach Erasmus+.”

Uczestniczka stażu – Kinga Kobiella