Skip to content Skip to footer

Portugalia VII-VIII 2018

Od 08.07.2018 do 07.08.2018, Kamila Kurowska, Kasia Bulczak, Klaudia Kassner i Joanna Sikora odbyły praktyki zagraniczne w Portugalii w ramach projektu Erasmus+ „Zawodowcy w europejskiej szkole”. Opiekunem grupy była Pani Ewa Piotrowska.

Nasza przygoda rozpoczęła się w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, skąd odbyłyśmy 3,5 godzinny lot do Barcelony. Jednak lot z Gdańska był opóźniony, więc nie zdążyłyśmy na samolot do Porto. W związku z tym musiałyśmy spędzić dwa dni w Hiszpanii. Na szczęście dotarliśmy do Portugalii. Zostałyśmy zakwaterowane w Bradze. Następnego dnia w celu aklimatyzacji przewodniczka z Braga mob zabrała nas na wycieczkę po mieście, podczas której zobaczyłyśmy m.in. słynne sanktuarium Bom Jesus do Monte. Nazajutrz razem z opiekunką i przewodnikiem udałyśmy się do miejsc odbywania praktyk: kawiarni „Café Vianna” na głównym placu Bragi i restauracji „Palatu”.

Do pracy chodziłyśmy pieszo, ponieważ miejsca pracy były niedaleko hotelu, w jakim mieszkałyśmy. Kasia pracowała za barem i jej głównym zadaniem było przygotowywanie różnego rodzaju kaw, drinków i koktajli, wyciskanie świeżych soków oraz przygotowywanie napojów do podania. Z kolei Kamila obsługiwała gości, serwowała dania, kawy, napoje i śniadania, przygotowywała desery, dbała o zaopatrzenie wózków pomocniczych, nakładanie lodów, przygotowanie sztućców i stołów, polerowanie sztućców, nakrywanie stołów, zbieranie brudnych naczyń. W Palatu naszymi obowiązkami było rozstawianie i nakrywanie stołów w ogródku, porządkowanie sali konsumenta i zaplecza, przygotowywanie sałatki owocowej, segregowanie win i innych napoi, nakładanie deserów, pomoc przy zmywaniu naczyń i kieliszków, przygotowanie kaw i przystawek, krojenie serów i wędlin, serwowanie dań i napojów oraz pranie, prasowanie i segregowanie bielizny stołowej. Praca nieraz była ciężka, szczególnie w ostatnim tygodniu naszego pobytu, ponieważ temperatury sięgały wtedy ponad 40 stopni.

W trakcie stażu udałyśmy się na kilka wycieczek kulturowych. Pierwszą z nich była wycieczka do stolicy Portugalii – Lizbony. Razem z grupą uczniów z Grecji i Bułgarii przez kilka godzin zwiedzałyśmy centrum miasta i jego zabytki. W drodze powrotnej zatrzymałyśmy się też w Fatimie, gdzie znajduje się sanktuarium – ośrodek kultu maryjnego oraz cel wielu pielgrzymek. Pojechałyśmy także pociągiem do pięknego miasta Porto. Miałyśmy okazję płynąć statkiem, na którym spotkałyśmy grupę turystów z Polski. Byłyśmy również nad jeziorem, znajdującym się w górach i nad oceanem w Viana do Castelo.

6 sierpnia ponownie spotkałyśmy się z przedstawicielami Braga mob, Tiago i Filipe. Podczas spotkania zjadłyśmy posiłek w Palatu i omawiałyśmy sposób realizacji projektu w ramach programu ERASMUS+. Otrzymałyśmy certyfikaty i zrobiłyśmy wspólne pamiątkowe zdjęcia. Dostałyśmy także upominek w postaci ciasta z życzeniami w języku polskim „Dobrej podróży”.

Podczas realizacji praktyk udoskonaliłyśmy umiejętności zawodowe i językowe, które z pewnością przydadzą się nam w przyszłej pracy w Polsce jak i za granicą. Poznałyśmy nową kulturę, ludzi i kuchnie kraju. Portugalczycy są bardzo mili, otwarci i wyrozumiali. Ludzie, z którymi pracowałyśmy, byli pomocni i przyjaźni. Nawiązałyśmy nowe znajomości oraz spędziłyśmy miło czas.

Joanna Sikora