Skip to content Skip to footer

Portugalia VI-VII 2019

Od 26.06.2019 do 25.07.2019 uczniowie Agata Brzezińska, Jakub Kotłowski, Katarzyna Pryczkowska oraz Agata Zimmermann pod opieką pani Sylwii Woelke odbyli praktyki zagraniczne w Portugalii w mieście Braga w ramach projektu Erasmus+ „Partnerstwo w kształceniu zawodowym”.

O godzinie 7:00 26.06.2019 zebraliśmy się wszyscy na dworcu kolejowym w Gdańsku i wyruszyliśmy pociągiem do Warszawy, skąd odbyliśmy 1,5 godzinny lot do Frankfurtu. Z Frankfurtu natomiast polecieliśmy do Porto, a stamtąd busem pojechaliśmy do Bragi – miejsca docelowego. Zostaliśmy zakwaterowani w hotelu „Urban Hotel Estacao”. Następnego dnia przewodniczka Rita z Braga mob zabrała nas na wycieczkę, na której zobaczyliśmy sanktuarium Bom Jesus do Monte oraz zwiedziliśmy miasto. Tego samego dnia pani Sylwia miała też lunch z szefami Braga mob, którzy w ten sposób chcieli ją przywitać w Portugalii. Nazajutrz pokazano nam miejsca, w których odbywaliśmy praktyki czyli kawiarnię „Café Vianna” oraz restaurację „Twine wine&tapas”. Mieliśmy okzję porozmawiać z naszymi przyszłymi przełożonymi oraz współpracownikami i wstępnie omówić warunki naszego stażu oraz stroje robocze. Dnia 29.06.2019 przenieśliśmy się do „Hotel Rural Vila Joaquina” w miejscowości Póvoa de Lanhoso i spędziliśmy tam tydzień. Z tego hotelu kierowcy Braga mob wozili nas do naszych miejsc praktyk, ponieważ hotel ten znajdował się ok. 20km od Bragi. 06.07.2019 wróciliśmy z powrotem do pierwotnego miejsca zakwaterowania skąd chodziliśmy pieszo do pracy. Pracowaliśmy na dwie zmiany – poranną od 11.00 do 15.00 oraz wieczorną od 19.00 do 21,00.
W Café Viannie naszymi obowiązkami było obsługiwanie gości, podawanie napojów gorących, zimnych i alkoholowych oraz różnych dań z menu do stolików klientów, nakrywanie stołów, polerowanie sztućców, przygotowywanie deserów oraz zbieranie brudnych naczyń. Kasia oraz Kuba w Twine wine&tapas przygotowywali desery oraz realizowali zamówienia na dania główne z ryb i mięs, ćwiczyli różnorodne sposoby obróbki mięs, ryb i warzyw, dobierali odpowiednią zastawę do dań, uczyli się przygotowywać typowe dania portugalskie, a także poznawali różne sposoby dekorowania dań. W obu lokalach wszyscy porozumiewaliśmy się z pracownikami oraz klientami w języku angielskim.

W trakcie stażu udaliśmy się na kilka wycieczek kulturowych. Odwiedziliśmy takie miejsca jak Lizbona, czyli stolica Portugalii gdzie wraz z grupą uczniów z Rumunii przez kilka godzin zwiedzaliśmy centrum miasta, boczne uliczki oraz zabytki tego miejsca. Odwiedziliśmy grób Vasco da Gamy, widzieliśmy też twierdzę obronną Torro de Belem oraz wieżę widokową w centrum. Tego dnia zwiedziliśmy też sanktuarium Maryjne w Fatimie. Innego dnia pojechaliśmy pociągiem wraz z grupą uczniów z Polski do pięknego miasta Porto u ujścia rzeki Duero. Tam przeszliśmy mostem DOM LUIS I, podziwiając rzekę Douro i piękne widoki. Byliśmy również nad oceanem w mieście Viana do Castelo, gdzie spędziliśmy parę godzin na przepięknej piaszczystej plaży. Jednym z miejsc, które odwiedziliśmy była także miejscowość Guimaraes w której oglądaliśmy zamek, kościoły oraz centrum miasta.

24 lipca spotkaliśmy się z jednym z przedstawicieli Braga mob. Podczas spotkania zjedliśmy posiłek i omówiliśmy sposób realizacji projektu w którym braliśmy udział oraz otrzymaliśmy certyfikaty i zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcia pamiątkowe. Dostaliśmy także upominek w postaci ciasta z napisem „Dobrej podróży”.

Podczas realizacji praktyk udoskonaliliśmy umiejętności zawodowe i językowe, poznaliśmy kulturę Portugalii, kuchnię tego kraju oraz zobaczyliśmy jak żyją tamtejsi ludzie. Umiejętności, które nabyliśmy z pewnością przydadzą nam się w dalszym życiu i pomogą znaleźć pracę za granicą jak i w naszym kraju. Zawarliśmy nowe znajomości z ludźmi z którymi pracowaliśmy oraz uczniami z innych miast i krajów, którzy odbywali praktyki w tym samym czasie i miejscu co nasza grupa.

Uczestniczka stażu: Agata Brzezińska