Skip to content Skip to footer

W dniach 24 lutego – 1 marca 2019 r. grupa 4 uczniów z klasy III technikum – Wiktoria Pawelczyk, Klaudia Niemc, Przemysław Birr i Jan Stromski wraz z opiekunem p. Anną Krokocką uczestniczyła w kolejnym – już drugim spotkaniu projektowym „Start your own business” (pierwsze odbyło się w grudniu w Berlinie, gdzie przedstawiono nauczycielom cele i założenia projektowe), które tym razem odbyło się w Lizbonie. Przed wyjazdem do Portugalii zadaniem uczniów było stworzenie fikcyjnej firmy, opracowanie jej misji, wizji, celów, a także stworzenie logo i hasła, a następnie zaprezentowanie swojej firmy na forum.

W Portugalii przywitała nas ciepła i słoneczna pogoda. Zostaliśmy miło przyjęci w szkole, która była gospodarzem tego spotkania. Pierwszego dnia specjalnie dla nas został zorganizowany, tzw. Dzień Afrykański, podczas którego bliżej poznaliśmy kulturę (tradycyjne tańce) i kuchnię – mogliśmy spróbować afrykańskich potraw przygotowanych przez uczniów pochodzących z Afryki, którzy stanowią duży odsetek społeczności w tej szkole.

W ciągu tych 5 dni praca uczniów polegała na wymyśleniu i graficznemu opracowaniu katalogu, ulotki i broszury reklamowej naszej firmy, opracowaniu graficznym wizytówek, stworzeniu listy cen dla sprzedawanych produktów. Praca nad dokumentami była naprawdę czasochłonna i zajmowała uczniom około 6 godzin dziennie. Wypracowane w Lizbonie działania będą kontynuowane w następnych miesiącach. Kolejnym etapem projektu będzie rozkręcenie działalności naszych firm poprzez współpracę, polegającą na wymianie handlowej między stworzonymi firmami.

W projekcie uczestniczyła młodzież i nauczyciele z pięciu europejskich krajów: Portugalii, Chorwacji, Niemiec, Estonii i Polski. Oprócz codziennych zajęć udało nam się wygospodarować czas na zwiedzanie Lizbony i okolic. Codzienne spacery po magicznej stolicy Portugalii – wspinanie się w górę stromymi wąskimi uliczkami, a po chwili schodzenie w dół pozwoliły nam doświadczyć niesamowitego i kosmopolitycznego charakteru miasta. Słoneczna pogoda i temperatura powietrza utrzymująca się w granicach 18-21 stopni, skłoniła nas do zorganizowania krótkiej wycieczki nad Ocean Atlantycki, gdzie niektórzy skusili się na kąpiel. Udało nam się także zwiedzić największe w Europie Oceanarium, które mieści 7,5 mln litrów wody i znajdują się tam organizmy morskie ze wszystkich szerokości geograficznych począwszy od zamieszkujących najzimniejsze wody w okolicach podbiegunowych, aż po te żyjące w ciepłych wodach równikowych. Niezapomnianą atrakcją była też możliwość podziwiania panoramy miasta ze wznoszącej się wysoko ponad stolicą Portugalii figury Chrystusa na wzór tego z Rio de Janeiro.

Czas spędzony w Portugalii pozostanie w naszych wspomnieniach na długo, a nawiązane nowe znajomości na pewno zaprocentują doskonałą współpracą między naszymi fikcyjnymi firmami.