Skip to content Skip to footer

Niemcy – III/IV 2019

W dniach 11.03-10.04.2019 r. sześcioro uczniów szkoły zawodowej – z klasy II Branżowej Szkoły I Stopnia i klasy III Zasadniczej Szkoły Zawodowej: Miłosz Regliński, Sławek Adamczyk, Mikołaj Regliński, Piotr Puzdrowski, Patryk Malc, Kamil Rychert odbywało swoje praktyki zawodowe w miejscowości Bersenbrück w Dolnej Saksonii w Niemczech. Opiekunem grupy był Mateusz Jancen.

Praktyki odbywaliśmy w zawodach stolarz, mechanik, murarz-tynkarz, hydraulik. Ja – Mikołaj i Kamil Rychert pracowaliśmy przez cały miesiąc w zakładzie budowlanym Manfred May Baubetreuung GmbH., zajmującym się budowaniem domów. Patryk i Piotr pracowali razem w stolarni Rolfes Fensterbau. Zajmowali się przede wszystkim obróbką drewna. Z kolei Miłosz pracował w firmie Ter Heide Gebaudetechnik GmbH – jego codziennymi czynnościami było montowanie pieców, grzejników oraz ogrzewania podłogowego. Sławomir zajmował się mechaniką w firmie Autokalmlage, która specjalizowała się w naprawie samochodów marki mercedes. Jego codziennymi czynnościami było zaopatrzenie w zestawy naprawcze i rozpoznanie usterki.

Organizacja pracy oraz technika jaką mają w Niemczech różni się od tej w Polsce. Byliśmy zdziwieni, jak można robić daną rzecz inaczej.

Podczas odbywania stażu nauczyliśmy się gotować obiady, sprzątać i prać ubrania, co sprawia, że stajemy się bardziej samodzielni i odpowiedzialni. Doskonaliliśmy komunikację w języku niemieckim. Każdy z nas nauczył się czegoś nowego w swoim zawodzie. Poznaliśmy nowe technologie i metody pracy, co z pewnością wykorzystamy w pracy zawodowej. Zwiedzaliśmy okoliczne miejscowości i ciekawe miejsca przyrodnicze. Zrozumieliśmy jakie jest trudne życie, gdy robi się wszystko samemu.

Na koniec odbywania stażu otrzymaliśmy indywidualne oceny swojej pracy oraz certyfikaty, potwierdzające kwalifikacje – Europass Mobilność.

Staż zagraniczny nauczył nas bardzo wiele w zakresie zawodowym, a przede wszystkim nauczył nas samodzielności, punktualności oraz obowiązkowości. Spełnialiśmy oczekiwania przełożonych, co było czasem nie łatwe, z względu na barierę językową, jednak każdy musiał wypełnić swoje zadanie.

Okres stażu to nie tylko praca, ale również wiele wyjazdów i świetnie spędzonych razem chwil co spowodowało ze się zintegrowaliśmy. Poza pracą graliśmy w karty, chodziliśmy na spacery oraz jeździliśmy na różne wycieczki, aby jak najlepiej wykorzystać czas wolny. Zwiedziliśmy miasteczko Ankum, Badbergen, Bersenbruck, Osnabrück, Quakenbrück, Dinklage, Bramsche, Hamburg. Byliśmy na festynie, zwiedzaliśmy klasztor, spacerowaliśmy. W weekendy jeździliśmy na basen i zwiedzaliśmy okolicę, a wieczorami robiliśmy grilla.

Staż w Niemczech to niezapomniany dla nas czas pod względem zawodowym, językowym, ale też czas wspaniałych wrażeń. Dzięki praktykom na pewno nauczyliśmy się więcej, jesteśmy bardziej pewni siebie i myślę że moi koledzy na pewno rozważą propozycję pracy za granicą.

Jedno jest pewne – warto było pojechać! Sam mam nadzieję, że jeszcze tam wrócę.

Mikołaj Regliński