Skip to content Skip to footer

Nasze uczennice laureatkami Międzynarodowego Konkursu Gastronomicznego Oliviera Roellingera – Ateny 2024r.

30 kwietnia 2024r. po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Gastronomicznym Oliviera Roellingera w kategorii „Kucharze – Studenci –  Europa Południowa i Wschodnia”, który odbył się w Atenach. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy II Technikum żywienia i usług gastronomicznych Weronika Dawidowska oraz Kamila Grzenia. Konkurs był realizowany w ramach projektu Erasmus+, współfinansowanego z Unii Europejskiej.

            Zadaniem uczestników było przygotowanie przepisów, a następnie sporządzenie dwóch potraw z ryb i owoców morza lub alg, opartych na produktach zrównoważonego rozwoju. Nad przebiegiem zmagań konkursowych czuwało międzynarodowe jury, składające się ze specjalistów gastronomii oraz przemysłu produktów wodnych. Do konkursu zakwalifikowało się 10 osób, z sześciu krajów, tj. Polska, Cypr, Grecja, Portugalia, Hiszpania, Węgry.

            Uczestnicy konkursu musieli przygotować dwie potrawy, które zawierały gatunek ryby niezagrożonej i owoce morza lub algi, a także surowce z wyłącznie z dostępnych składników podanych w regulaminie konkursu oraz dwóch dodatkowych składników. Pierwsze danie główne wyróżniało się wykwintnym smakiem, przepis w „restauracyjnym” stylu. Czas przygotowania dania wynosił 2,5 godziny. Drugie danie, którego czas przygotowania nie mógł przekroczyć 30 minut, miało odznaczać się prostotą wykonania, aby można było je przyrządzić podczas codziennego gotowania. Potrawy miały zawierać ten sam gatunek ryby i owoców morza. Dodatkowo uczestnicy konkursu musieli opowiedzieć w języku angielskim o tym, co przyrządzili, a także przekazać informacje na temat sposobu połowu ryb i owoców morza, które wykorzystali w daniach, jak również odpowiedzieć na inne pytania od jury.

Weronika, jako danie główne, przygotowała „Dorsza z purée z batatów, glazurowanymi warzywami i krewetkami”, zaś na drugie danie „Bakłażana z krewetkami i smażonym dorszem”. Natomiast Kamila na pierwsze danie sporządziła „Makaron z sosem śmietanowo-koperkowym z pieczonym łososiem i krewetkami”, zaś na drugie danie „Pieczony bakłażan ze szparagami, łososiem i krewetkami”.

Uczennicom nieudało się zdobyć miejsca na podium. Jednak dużym sukcesem jest dostanie się do finału tego konkursu. Jury wyłoniło czterech najlepszych uczestników konkursu. Pierwsze miejsce zajął Vasilis Maltezos z Grecji, drugie Anastasio Mamas z Grecji, a trzecie André Pacheco z Portugalii i Rafail Yeromatos z Cypru. Zwycięzcom gratulujemy.

W ramach działań towarzyszących konkursowi, 1 maja organizatorzy konkursu, jury, uczestnicy i ich opiekunowie mieli okazję zobaczyć Akropol, zmianę warty przed grobem nieznanego żołnierza, Fish market, gdzie poznali nowe gatunki ryb i owoców morza.

Założeniem konkursu nie była tylko rywalizacja, lecz chodziło również o zwrócenie uwagi na zrównoważony rozwój i ochronę zasobów morskich.

Dzięki wyjazdowi i opiekunowi pani Alicji Drzewieckiej uczennice mogły doskonalić kompetencje językowe, zawodowe, zwiedzić Ateny, poznać kulturę i zwyczaje Grecji oraz nawiązać nowe kontakty z kucharzami i rówieśnikami.

Uczennicom gratulujemy wzięcia udziału w konkursie i życzymy powodzenia w kolejnym roku.