Skip to content Skip to footer

W dniach 03.07.15 – 03.08.15r. cztery uczennice: Agata Stromska (kl. II T), Klaudia Kałuża (kl. II T), Kamila Lica (kl. III Tb) i Weronika Bela (kl. III Ta) wraz z opiekunem p. Wioletą Szwaba, brało udział w stażu zagranicznym na Malcie, w ramach projektu ERASMUS+ „Praktyki zagraniczne wartością dodaną w kształceniu zawodowym”.

Naszą podróż rozpoczęłyśmy na lotnisku w Gdańsku, skąd miałyśmy bezpośredni lot na Maltę.
Na miejscu byłyśmy około godz. 20.30. Zaraz po przylocie pojechałyśmy do naszego miejsca zakwaterowania. Otrzymałyśmy do dyspozycji 3-pokojowe mieszkanie z kuchnią oraz dwoma łazienkami.

Następnego dnia odbyło się spotkanie z przedstawicielem firmy pośredniczącej Future Focus oraz menagerami restauracji, w których miałyśmy odbywać praktyki: Agata i Kamila w restauracji „La Reggia” w miejscowości Marsalokk, a Klaudia i Weronika w restauracji „Ir-Ramla” w miejscowości Birżebugga.
Pierwszego dnia pracy uczennice zaznajomiono z miejscem odbywania praktyki, przepisami bhp i zasadami panującymi w danym miejscu. Praktykantki zapoznano również z zakresem obowiązków i przydzielono do odpowiednich działów: restauracja, bar, kuchnia.
Do obowiązków na dziale obsługi konsumenta w restauracji należało: przygotowywanie sal restauracyjnych oraz zewnętrznych stolików na przybycie gości, nakrywanie stołów zastawą stołową, serwowanie dań klientom, zbieranie brudnej zastawy stołowej, pomoc w utrzymaniu porządku w restauracji i obsługa ekspresu do kawy.
Pracownicy kuchni pomagali w przygotowywaniu dań wydawanych na salę, obróbce wstępnej produktów i zabezpieczaniu żywności oraz pomoc przy wydawaniu potraw.

W czasie wolnym mieliśmy bardzo dużo możliwości do realizacji przygotowania kulturowego. Bardzo dobrze poznałyśmy tą piękną malowniczą wyspę poprzez liczne wycieczki m.in. rejs łódką do Blue Grotto, gdzie mogłyśmy podziwiać piękne odcienie błękitu morza; zwiedzanie Valetty – stolicy Malty, Mdiny – dawnej stolicy oraz innych interesujących miast. Udało nam się także zwiedzić sąsiednią wyspę – Gozo, gdzie mogłyśmy zobaczyć słynne „Azure Window”, które jest naprawdę pięknym miejscem wartym odwiedzenia. Miałyśmy też czas na odwiedzanie miast typowo turystycznych, gdzie mogłyśmy kupić pamiątki oraz wypocząć na piaszczystych oraz skalistych plażach.

Staż zagraniczny pozwolił nam rozwinąć swoje umiejętności zawodowe, jak również otworzyć się na inną kulturę, tradycje oraz obyczaje. Co najważniejsze w znacznym stopniu poprawiłyśmy naszą znajomość języka angielskiego, ponieważ praktycznie każdy mieszkaniec Malty posługuję się tym językiem. Wyjazd oceniamy jako bardzo udany – poznałyśmy wiele wspaniałych osób oraz spędziłyśmy tam niezapomniane chwile.
Podróż do domu przebyła bezpiecznie oraz bez żadnych komplikacji. Do domów wróciłyśmy szczęśliwe oraz ze wspaniałymi wspomnieniami.

Klaudia Kałużna – uczestniczka stażu na Malcie