Skip to content Skip to footer

Job shadowing/staż we Włoszech – IX 2018

W terminie 18-22.09.2018 r. sześcioro nauczycieli przedmiotów zawodowych (Beata Kramp, Karina Socha, Alicja Drzewiecka, Agnieszka Głodowska, Martyna Grzędzicka i Kazimierz Żołnowski) odbywało szkolenie we włoskich hotelach i restauracjach oraz szkole zawodowej.

Szkolenie realizowane było w ramach realizacji projektu „Partnerstwo w kształceniu zawodowym” z programu Erasmus Plus. Organizatorem miejsc szkoleń była firma ENZO z Wielkiej Brytanii.

Celem projektu dla nauczycieli jest nabywanie i doskonalenie praktycznych umiejętności zawodowych, związanych z nauczanymi przedmiotami, które wzbogacą warsztat pracy i zostaną wykorzystane podczas lekcji.

Szkolenia odbywały się w: Ristorante Amorimini, Ristorante Barafonda, szkole I.S.I.S.S. Einaudi Molari, hotelach Dei Platani i Card International.

Nauczyciele przedmiotów gastronomicznych nabyli umiejętności przyrządzania potraw z ryb i owoców morza, różnorodnych dań z makaronów oraz deserów według włoskich receptur.

Nauczyciele przedmiotów hotelarskich zapoznali się z funkcjonowaniem eco hotelu o charakterze rodzinnym. Poznali zasady użytkowania hotelowego systemu komputerowego LEONARDO, nauczyli się tworzyć ofertę hotelu dla turystów przybywających z Polski, dowiedzieli się jak pozyskuje się gości, szczególnie poza sezonem, w jaki sposób pozyskuje się informacje o oczekiwaniach gości. Ponadto zapoznali się z dokumentacją hotelu, wykorzystywaną na różnych etapach obsługi gości oraz sposobami komunikacji recepcji z innymi działami hotelu.

Nauczyciel doradztwa zawodowego odbywał swój staż w szkole. Zapoznał się m.in. z funkcjonowaniem szkoły zawodowej we Włoszech, poznał system doradztwa zawodowego, uczestniczył w zajęciach z przedmiotów zawodowych.

Nabytą wiedzę i praktyczne umiejętności nauczyciele zamierzają wykorzystać na lekcjach z przedmiotów zawodowych, dzięki czemu przekazywana uczniom wiedza, poparta praktycznym doświadczeniem będzie bardziej przekonująca. Zamierza się większy nacisk kłaść na uświadomienie uczniom znaczenia ekologii w funkcjonowaniu hotelu oraz umiejętność obsługi różnych typów gości. Nauczyciele przedmiotów gastronomicznych wzbogacą zajęcia praktyczne o naukę przygotowywania włoskich potraw.

Szkolenie wpłynęło nie tylko na rozwój umiejętności zawodowych uczestników, ale także na ich rozwój osobisty, m.in. dzięki możliwości komunikacji w języku angielskim i języku włoskim, współpracy w grupie różnorodniej narodowościowo.