Skip to content Skip to footer

Hiszpania VII 2018

W dniach 02.07. – 31.07.2018 r. czworo uczniów z naszej szkoły (Przemysław Birr, Żaneta Dargacz, Karolina Walkusz, Jan Stromski) pod opieka p. Marii Konkel uczestniczyło w stażu zagranicznym w Maladze w Hiszpanii. Staż realizowany był ramach projektu Erasmus+ pt. „Zawodowcy w europejskiej szkole”. Celem projektu było rozwinięcie kompetencji zawodowych oraz kompetencji społeczno-personalnych. Dla uczestników, oprócz zdobycia i doskonalenia umiejętności w zakresie hotelarstwa czy żywienia, ważna była również umiejętność komunikowania się w językach obcych (angielski, hiszpański), wzbogacenie wiedzy o kulturze obcego państwa, wzmocnienie swojej pewności siebie, radzenie sobie w trudnych sytuacjach oraz przestrzeganie zasad etyki zawodowej. Wszyscy odbyli staż w Restauracji La Barbacana, znajdującej się w centrum Malagi (Janek i Przemek w kuchni, zaś Żaneta i Karolina w restauracji oraz za barem).

Po długiej i męczącej podróży samolotem znaleźliśmy się na lotnisku w Maladze i zostaliśmy odebrani przez pracownika firmy przyjmującej (EMP), skąd udaliśmy się do miejsca naszego zakwaterowania. Tam przywitała nas pani Elena wraz z właścicielką mieszkania, więc od razu zostaliśmy zapoznani z zasadami w nim panującymi. Po krótkiej, przemiłej rozmowie dostaliśmy klucze do mieszkania i mogliśmy na spokojnie zacząć rozpakowywanie bagaży. Jeszcze tego samego dnia wieczorem udaliśmy się na krótką wycieczkę uliczkami Malagi, aby bliżej poznać miejsce, w którym spędzić mieliśmy najbliższy miesiąc. Już tamtego dnia Malaga skradła nasze serca.

Następnego dnia udaliśmy się do miejsca naszego stażu wraz z Panią Eleną, która zapoznała nas z menadżerem restauracji oraz jej pracownikami. Zostaliśmy zapoznani z zasadami obowiązującymi w restauracji. Każdy poznał zakres wykonywanych czynności. Przeszliśmy również szkolenie z zakresu BHP. Janek oraz Przemek przez cały miesiąc pracowali w kuchni. Do ich głównych zadań należało sporządzanie potraw na podstawie receptur, przygotowywanie deserów i przekąsek. Nauczyli się korzystać z maszyn i innych sprzętów, które znajdowały się w kuchni. Odbierali zamówienia od kelnerów i zajmowali się ich odpowiednim przygotowaniem. Ponadto dbali o porządek i czystość na swoim stanowisku pracy. Nauczyli się przygotowywać wiele dotąd im nieznanych hiszpańskich dań – dobierali surowce oraz pod opieką kucharza przyrządzali całe potrawy. Przemek w bardzo szybkim czasie nauczył się wszystkich zasad, dlatego też później przygotowywał dania samodzielnie. Dziewczyny natomiast cały miesiąc spędziły w restauracji oraz za barem. Czynności przez nie wykonywane to, m.in. zbieranie zamówień od gości różnych narodowości, dekoracja i wykańczanie deserów, obsługa gości w czasie lunchu i kolacji, realizowanie zleceń gości hotelowych na usługi gastronomiczne, polerowanie szkła oraz pozostałej zastawy kuchennej, dbanie o porządek sali restauracyjnej, sprawdzanie stanu czystości restauracyjnych toalet, nakrywanie stołów odpowiednią bielizną i zastawą.

Podczas, gdy odbywaliśmy staż w Restauracji La Barbacana, pracowaliśmy w zespole, w którym tylko nieliczni posługiwali się językiem angielskim. Mimo to każdy z nas radził sobie doskonale. Dzięki temu nie tylko sprawdziliśmy swoje umiejętności w języku angielskim, ale ponadto poznaliśmy wiele nowych słów i zwrotów w języku hiszpańskim. Wszyscy byli otwarci i przyjaźnie nastawieni. Zarówno my- praktykanci, jak i pracownicy zawsze służyliśmy sobie pomocą. Wszystko to wpływało na sympatyczną i pozytywną atmosferę w pracy. Staż w tym miejscu nauczył nas nie tylko odpowiedzialności i większej pewności siebie, ale również otwartości i tolerancji w różnych aspektach życia. Wszyscy mieliśmy również okazję zobaczyć i poznać różnice w sposobie pracy Polaków i Hiszpanów. To poszerzyło nasze horyzonty i wiedzę na ten temat.

Czas wolny spędzaliśmy bardzo aktywnie. W każdy weekend odwiedzaliśmy inne hiszpańskie miasto. Niekiedy również zostawaliśmy w Maladze i korzystaliśmy z jej atrakcji i bogactw natury i kultury – łapaliśmy słońce na pięknej plaży, odwiedziliśmy liczne zabytki i muzea. Byliśmy m.in. w Katedrze, w Muzeum Picassa – które zawiera kolekcję jego dzieł podarowanych przez rodzinę artysty, obejmującą obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki oraz ceramikę, wykonane przez artystę w latach 1892-1972; Centrum Pompidou – jedynym na świecie zamiejscowym oddziale tego paryskiego muzeum; odwiedziliśmy Alcazabę – twierdzę wzniesioną w XI w., będącą najlepiej zachowanym tego typu umocnieniem w całej Hiszpanii; zobaczyliśmy też zamek Gibralfaro oraz wiele innych zabytków Malagi.

Podczas naszego miesięcznego pobytu, odwiedziliśmy też kilka innych interesujących miasteczek Andaluzji. W pierwszy wolny weekend wybraliśmy się do Rondy, typowego dla tego regionu „białego miasteczka”. Tam mieliśmy okazję pospacerować się urokliwymi uliczkami, zobaczyliśmy też budynek i muzeum corridy. Razem z naszym opiekunem zeszliśmy ścieżkami w dół kanionu El Tajo, z którego rozpościerał się niesamowity widok na Puente Nuevo (Nowy Most) – główny cel naszej wyprawy, XII-wieczny most o wysokości 98 m. W Rondzie mieliśmy również okazję pierwszy raz w życiu posmakować typowych hiszpańskich tapasów (wybraliśmy, m.in. ślimaki i ośmiornice), które bardzo nam zasmakowały.

Innym razem odwiedziliśmy Nerję, gdzie mieliśmy okazję zejść w głąb tamtejszych jaskiń „Cueva de Nerja” i podziwiać ich piękno. W jaskiniach znajdują się liczne nacieki oraz największy na świecie stalagmit o wysokości 32 m. Nerja słynie też z bajkowych plaż, XIX-wiecznego akweduktu „Aqueduct of El Aguila” i ciekawego punktu widokowego „Balcon de Europa”, które oczywiście znalazły się na trasie naszej wycieczki.

Obowiązkowym punktem naszego planu zwiedzania, w ramach przygotowania kulturowego, była Granada. Odwiedziliśmy tam Alhambrę – ogromny pałac arabski, z którego rozciągały się niesamowite widoki na całe miasto oraz Generalife – ogrody i letni pałac emirów z dynastii Nasrydów. W centrum zobaczyliśmy też Katedrę i inne interesujące zabytki.

W ostatni weekend wybraliśmy się Torre del Mar, gdzie byliśmy świadkami powietrznych akrobacji samolotów sportowych i wojskowych, w ramach odbywających się tam „Air Show 2018”. Większą część dnia spędziliśmy na miejscowej plaży, podziwiając pokazy lotnicze, które bardzo sie nam podobały.

Czas spędzony razem w Hiszpanii na pewno na długo zostanie w naszej pamięci i będziemy go chętnie wspominali. Nasz staż w ramach programu Erasmus+ to zarówno pozytywne doświadczenia zawodowe, poznanie nowych, fascynujących ludzi i miejsc, ale i lepsze poznanie siebie nawzajem oraz szkoła życia (mieszkaliśmy we wspólnym mieszkaniu, o które musieliśmy dbać; sami też przygotowywaliśmy sobie posiłki).

Zwieńczeniem stażu w Maladze było uzyskanie przez nas indywidualnych ocen całomiesięcznej pracy. Każdy uczestnik stażu otrzymał również Certyfikat, który potwierdzał zdobyte kwalifikacje oraz dokument Europass Mobilność. Dzięki udziałowi w stażu zagranicznym, jesteśmy bardziej konkurencji na rynku pracy.

Uczestniczka stażu: Żaneta Dargacz