Skip to content Skip to footer

Hiszpania – lipiec 2016

W dniach 01.07.2016 – 31.07.2016 czworo uczniów naszej szkoły: Paulina Abramowska, Justyna Bach, Szymon Pawłowski oraz Jakub Socha, pod opieką pani Ewy Piotrowskiej brało udział w stażu zagranicznym w Hiszpanii, w ramach projektu ERASMUS+ / MOBILNOŚĆ EDUKACYJNA pt. „Zawodowcy na start”. Celem projektu było rozwijanie umiejętności zawodowych, komunikowanie się w językach obcych, radzenie sobie w trudnych sytuacjach, przestrzeganie zasad kultury i etyki zawodowej. Uczennice pracowały w Restauracji La BarBacana a uczniowie w kuchni restauracji hotelu NH Hotels. Obiekty znajdowały się w położonej nad Morzem Śródziemnym miejscowości Malaga.

Po wylądowaniu na lotnisku przywitała nas pani Elena Mesa, opiekun merytoryczny projektu, która pokazała nam nasze mieszkanie oraz okolicę. Następnego dnia zostaliśmy zapoznani z miejscem odbywania stażu, zakresem wykonywania czynności, współpracownikami oraz przeszliśmy szkolenia z zakresu BHP.

Paulina wraz z Justyną pracowały na zmiany, tzn. jedna z nas była na zmianie śniadaniowej a druga na wieczornej. Rano do obowiązków należało obsługa gości podczas śniadań w formie bufetu, serwowanie dań z karty śniadaniowej, przygotowywanie napojów ciepłych oraz zimnych a także kanapek na ciepło, nakrycie zastawy stołowej na porę lunchu. Na zmianie wieczornej do głównych zadań wykonywanych w restauracji należało nalewanie piwa z dystrybutora, przygotowywanie drinków, obsługa gości podczas kolacji, dekorowanie deserów oraz obsługa grup zorganizowanych. Przy dużej ilości osób każdy dostawał swoje zadanie, czasami wydawałyśmy napoje, zbierałyśmy brudne naczynia lub wydawałyśmy potrawy. Szymon oraz Jakub pracowali w kuchni, gdzie przygotowywali produkty do dań: kroili warzywa, mięso, sporządzali desery, układali przystawki na talerzach, realizowali zamówienia indywidualne. Wszyscy nabyli umiejętności specyfiki kuchni hiszpańskiej oraz poznali nazwy i sposób sporządzania typowych potraw. Dziewczyny podczas pracy z współpracownikami oraz gośćmi porozumiewały się w większości w języku hiszpańskim zaś chłopacy w języku angielskim. Na początku było trochę problemów w porozumiewaniu się, ponieważ współpracownicy z restauracji Barbacana słabo znają język angielski, więc pomocą służył tłumacz, ale już po paru dniach radziliśmy sobie o wiele lepiej.

Dzięki stażowi w Restauracji La BarBacana oraz NH Hotels udoskonaliliśmy swoje umiejętności zawodowe, językowe, kulturowe oraz nabyliśmy wiele nowych kompetencji i doświadczeń, uzyskując oceny celujące od naszych pracodawców. Zdobyliśmy certyfikaty i Europassy Mobilności oraz kartę indywidualnych osiągnięć ECVET, które na pewno przydadzą się nam w przyszłym życiu zawodowym i zapewnią lepszą pozycję na rynku pracy. Pracodawcy w dzisiejszych czasach dużą wagę przywiązują do doświadczenia zdobytego w różnych miejscach. Mamy teraz świadomość, że jesteśmy bardziej konkurencyjni i bardziej dojrzali. Wyjazd był dla nas startem w dorosłość. Po miesiącu cała grupa przede wszystkim nauczyła się samodzielności, tolerancji i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, otwartości na różne kultury i narodowości. W mieszkaniu mieliśmy ustalone dyżury sprzątania oraz gotowania, z których każdy sumiennie się wywiązywał. Rozmawialiśmy z nowo poznanymi przyjaciółmi na temat polskiej i hiszpańskiej edukacji, która niewiele różnią się od siebie. Dzieci mają obowiązek nauki do 16 roku życia, kładzie się większy nacisk na przedmioty humanistyczne, trochę brakuje im sumienności w nauce języków obcych i niechętnie się nim posługują, wakacje trwają dłużej, bo 3 miesiące oraz w dniu nauki mają 3 godzinną przerwę (w największych temperaturach) by odpocząć i zjeść lunch. W porównaniu z praktyką w kraju, pod względem zawodowym z pewnością nie byłoby dużej różnicy, lecz na praktyce zagranicznej doskonali się języki obce, poznaje nowe potrawy, inne tradycje i ciekawe miejsca, uczy tolerancji w stosunku do innych narodów i kultur i przede wszystkim nawiązuje nowe znajomości i przyjaźnie.

W czasie wolnym, w ramach przygotowania kulturowego, poznawaliśmy piękne zakątki Hiszpanii. Nasza pani opiekun zorganizowała nam wycieczkę do Granady, gdzie zwiedziliśmy Alhambrę- piękny pałac arabski, budowany w czasach średniowiecza. Naszą uwagę przykuły liczne ornamenty i dekoracje, a także sposób schładzania powietrza i tajemnice fontann. Udaliśmy się także do Mijas, położonego, podobnie jak Malaga, na wybrzeżu Costa del Sol. Największe wrażenie zrobiły na nas białe budowle, które wybudowane zostały na wzniesieniu. Przechodząc się uliczkami miasta ,mogliśmy poczuć prawdziwe flamenco oraz korridę, wszystko było inspirowane tańcem, zabawą, walkami z bykami. Mieliśmy także okazję zwiedzić muzeum Picassa, gdzie znajdowały się nie tylko obrazy a także ceramika słynnego artysty; piękną wybudowaną w renesansowym stylu Katedrę Wcielenia, Stare Miasto i złapać trochę słońca na plaży w Maladze.

Wyjazd nie obył się także bez poznania nowych tradycyjnych smaków Hiszpanii, spróbowaliśmy owoców morza, tradycyjnych deserów, kaw a także nawiązaliśmy nowe znajomości. Po pracy często spotykaliśmy się i potrafiliśmy długo rozmawiać o wszystkim. Nauczyliśmy się wielu słów i zwrotów w języku hiszpańskim oraz wzbogaciliśmy naszą znajomość języka angielskiego. Czujemy się o wiele swobodniej w komunikowaniu się w obcym języku, a w związku z tym łatwiej nawiązujemy kontakty towarzyskie. Spędzając czas wolny przeżyliśmy niezapomnianą przygodę.

Uczestnicy projektu