Skip to content Skip to footer

W dniach od 25.06.-27.07.2015 r.odbyły się praktyki zagraniczne w Hiszpanii, w ramach realizacji projektu ERASMUS +/MOBILNOŚĆ EDUKACYJNA. Celem projektu było rozwijanie umiejętności zawodowych, komunikowanie się w językach obcych, radzenie sobie w trudnych sytuacjach, przestrzeganie zasad kultury i etyki zawodowej. W stażu zagranicznym brały udział dwie uczennice z klasy drugiej: Paulina Leyk, Malwina Flisikowska oraz dwie uczennice z klasy: trzeciej Sylwia Wilszewska i Beata Kaszuba, kształcące się w zawodzie technik hotelarstwa. Opiekunem na stażu był pan Remigiusz Kąkol. Praktyki odbywały się w hotelu Bali w miejscowości Benalmodena, położonej około 20 km od Malagi w Andaluzji.

Po przyjeździe zostałyśmy przywitane przez panią Natàlie Ponsati Artacho, która oprowadziła nas po całym hotelu i przedstawiła nas naszym bezpośrednim przełożonym działów. Następnie zostałyśmy przydzielone do pracy w poszczególnych działach hotelu: Malwina w restauracji, Paulina i Beata w barze oraz Sylwia w recepcji. Malwina przygotowywała salę do przyjęcia gości, dobierała zastawę stołową i sztućce do odpowiedniej potrawy, obsługiwała gości. Do obowiązków Pauliny i Beaty należało m.in. sporządzanie i serwowanie napojów, doradzanie gościom w wyborze drinków, przyjmowanie zamówień i obsługa kasy fiskalnej. Natomiast Sylwia zajmowała pracą recepcji. Do jej obowiązków należało m.in. meldowanie i wymeldowywanie gości, budzenie, zamawianie taksówek, dokonywanie rezerwacji, informowanie turystów o okolicznych atrakcjach.

Dzięki stażowi w hotelu ,,Bali” jesteśmy bogatsze o unikalne umiejętności i doświadczenia zawodowe oraz kompetencje społeczne, co zapewni nam po ukończeniu szkoły lepszą pozycję na rynku pracy. Podczas stażu udało nam się także odbyć szereg wycieczek i zwiedzić wiele ciekawych miejsc Andaluzji. W Maladze zwiedziliśmy m.in. Stare Miasto, Katedrę Wcielenia oraz twierdzę Alcazab. Ponadto zrobiliśmy sobie zdjęcia przy pomniku El Cenachero, który jest symbolem Malagi, ale najbardziej podobało nam się muzeum Picassa, gdzie oprócz obrazów znalazła się także ceramika i sztuka użytkowa, wykonana przez tego słynnego malarza. Wyjechaliśmy również do Grenady, gdzie oglądaliśmy kompleks pałacowy Alhambra wraz z ogrodami królewskimi oraz Stare Miasto. Innym razem wybraliśmy się do Rondy, gdzie zobaczyliśmy przepiękne widoki z mostu Puente Nuevo. W Kordobie natomiast mieliśmy okazję zwiedzić zamek Alcazar, liczne ogrody oraz Mezqutę, meczet zaadaptowany na katedrę rzymsko – katolicką.

Czas wolny spędzałyśmy w sposób bardzo aktywny, dzięki czemu pobyt na stażu był nie tylko doskonałą nauką zawodu, ale i niezapomnianą przygodą. Korzystałyśmy z kąpieli słonecznych i morskich oraz z kompleksu basenów, jakie oferował nam hotel, w którym mieszkałyśmy. Oprócz tego korzystaliśmy z walorów przyrodniczych, rekreacyjnych i rozrywkowych miejscowości turystycznej, jaką jest Benalmodena. Byłyśmy w wesołym miasteczku, porcie jachtowym, jechałyśmy kolejką liniową na pobliskie wzgórza, z wysokości których podziwiałyśmy panoramę najbliższej okolicy. W rozlicznych restauracjach i barach próbowałyśmy szeregu tradycyjnych hiszpańskich potraw, takich jak: gaspacho, paella, liczne tapasy (przekąski) przed posiłkiem, hiszpańską tortillę, a także owoce morza i sardele.
Staż w Hiszpanii będzie dla mnie niezapomnianym doświadczeniem.

Beata Kaszuba – uczestniczka stażu