Skip to content Skip to footer

Grecja V-VI 2019

W dniach od 14 maja do 14 czerwca 2019 roku czworo uczniów (Małgorzata Murawska, Agata Szutenberg, Wiktoria Pawelczyk, Nikodem Dawidowski) Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie, pod opieką pani Marii Konkel, odbyło staż zagraniczny w Volos w Grecji, w ramach projektu Erasmus+ pt. „Partnerstwo w kształceniu zawodowym”.

Założeniem projektu było kształcenie kompetencji językowych (język angielski), kompetencji społecznych i personalnych oraz zawodowych. Uczniowie mieli możliwość pracy z osobami innej narodowości (Grekami), a także nauczenia się podstawowych zwrotów w języku greckim oraz komunikowania w języku angielskim. Dzięki doskonaleniu umiejętności w hotelarstwie oraz gastronomii, młodzi ludzie mieli okazję pogłębić wiedzę na temat kultury Grecji. Musieli radzić sobie ze stresem oraz podejmować działania, przewidując ich skutki.

Uczniowie odbywali praktyki w hotelach czterogwiazdkowych – Gosia z Wiktorią w „Park Hotel”, zaś Agata z Nikodemem w „Volos Palace”.

Po przybyciu do Volos oraz zakwaterowaniu w mieszkaniu, uczestnicy odbyli spotkanie organizacyjne z panią Marią z organizacji pośredniczącej. Później, wraz z opiekunem poznali reprezentacyjną część miasta Volos, m.in. port.

W pierwszy dzień stażów w hotelach przedstawiono zakres obowiązków, zasady obowiązujące w miejscu pracy. Każdy z uczestników zapoznał się z przepisami sanitarnymi i ochrony środowiska oraz regulaminami BHP, PPOŻ i HACCP. Gosia wraz z Wiktorią cały kolejny miesiąc przepracowały w kuchni, poznając przepisy kulinarne, ucząc się wykonywania potraw i napojów charakterystycznych dla regionu. Doskonaliły umiejętność obsługi maszyn, znajdujących się w zakładzie gastronomicznym; przyglądały się, a później także pomagały w nakrywaniu stolików w restauracji. Dbały też o czystość na stanowisku pracy. Nikodem z Agatą pracowali w restauracji – doskonalili serwis, obsługę konsumenta, dbali o czystość zastawy stołowej, ale też poznawali różne rodzaje i sposoby podawania kaw w Grecji. Pod opieką kelnerów nakrywali stoliki do śniadań i lunchów, dbali o porządek w restauracji, a także obsługiwali sale konferencyjne. Do ich zadań należało też zaopatrywanie w surowce i produkty baru i kuchni.

Mimo różnych miejsc pracy, każde z praktykantów mogło zaznajomić się z podstawowymi słowami w języku greckim, ale także nauczyć greckich współpracowników polskich wyrazów – co budziło wielki entuzjazm. Jednak bieżąca komunikacja odbywała się w języku angielskim. Częstym tematem rozmów były różnice kulturowe, zwyczaje oraz historia Grecji i Polski. Atmosfera w miejscach pracy była bardzo miła – wszyscy czuli się tam dobrze. Spędzenie całego miesiąca za granicą pozwoliło uczniom wykazać się samodzielnością. Doskonalili swoją odpowiedzialność, zaradność, kreatywność oraz umiejętność współpracy i kształtowania relacji w grupie.

W czasie wolnym cała grupa, z opiekunem, zawsze znalazła jakiś pomysł, by się nie nudzić. W miarę możliwości odwiedzali okoliczne miejscowości, by pogłębić wiedzę na temat Grecji i jej kultury. W ciągu tygodnia, gdy sprzyjała pogoda korzystali z miejscowej plaży, lub po prostu chodzili po mieście, zwiedzając Volos. Na trasie wędrówek znalazły się też miejscowe muzea – Muzeum Archeologiczne, Muzeum Dachówki oraz Cegły, Muzeum Folklorystyczne, Galeria „Giorgio de Chirico”, Muzeum Miasta Volos – i kościoły (Kościół Świętego Mikołaja, Kościół Świętego Konstantyna, Kościół grekokatolicki Świętej Trójcy, Kościół katolicki Świętej Trójcy) oraz miejsca rozrywki i rekreacji – park, Village Cinema, nabrzeże portowe.

Przez cały czas pobytu w Grecji polska grupa otoczona była troskliwą opieką przedstawicieli organizacji pośredniczącej – pań Angelity i Marii z 1st EPAL Neas Ionias Magnisias. Często towarzyszyły one grupie w poznawaniu miasta i zwyczajów jego mieszkańców; aranżowały czas wolny, zapraszając młodzież i ich opiekunkę do tradycyjnych lokali, kultowych miejsc, a nawet własnych domów.

W weekendy zwykle odbywały się wycieczki poza Volos. Pierwszym celem wyprawy były Meteory – zespół górskich klasztorów, znajdujący się na liście UNESCO. W zespole odwiedzić można sześć klasztorów, lecz czas pozwolił na zwiedzenie trzech: Klasztor Świętego Stefana, Klasztor Świętej Trójcy oraz Wielki Meteor. W każdy z nich obowiązują restrykcyjne zasady – aby wejść do środka, dziewczyny musiały założyć specjalne spódnice za kolano, zaś Nikodem – długie spodnie. Przewodnikiem grupy była pani Angelita, która wraz z mężem uczestniczyła w wycieczce. Przedstawiła ona wiele ciekawostek na temat odwiedzanych miejsc. Wszyscy też zachwyceni byli przepięknymi widokami samotnych surowych skał, zwieńczonych baśniowymi niemalże zabudowaniami klasztornymi.

Na kolejna wycieczkę grupa wyruszyła do Makrinitsy – urokliwego miasteczka, położonego kilkanaście kilometrów od Volos. Podczas jazdy autobusem oraz z samego miasteczka, uczestnicy mogli podziwiać zapierające wdech w piersiach widoki z góry Pelion: panoramę Volos oraz Zatokę Pagsayjską, a także góry oraz charakterystyczne dla architektury greckiej budynki, pnące się na różnych poziomach. Podróżnicy zwiedzili Muzeum Sztuki Bizantyjskiej oraz miejscowe kościoły, w tym zabytkowy Kościół Agios Ioannis. Zwieńczeniem dnia była wizyta w restauracji i degustacja typowo greckiej kawy frappe.

W kolejny weekend stażyści z opiekunem udali się do wsi Dimini, gdzie znajduje się stanowisko archeologiczne – osada neolityczna. Podziwiali tam pozostałości kamiennych budynków, stanowiących najstarsze zachowane ślady zorganizowanego osadnictwa na tym terenie. Ogromne emocje w zwiedzających wzbudziła grobowiec mykeński, jednak był on niedostępny, ze względu na trwającą renowację.

Innym razem grupa odwiedziła Portarię, aby przyjrzeć się typowym dla dawnej Grecji zabudowaniom. Miejscowość słynie też z nowoczesnych luksusowych hoteli, doskonale wkomponowanych w tradycyjną architekturę, górski krajobraz i lokalną kulturę z małymi tawernami czy sprzedawcami miejscowych produktów i wyrobów (miód, kandyzowane owoce, oliwki, rękodzieło). Wędrując wąskimi uliczkami, grupa wstąpiła także do kafejki, by wypić fredo cappuccino. Później, w lokalnej tawernie, spróbowali greckich specjałów. Odwiedzili także miejscowe kościoły oraz dotarli do górskiego szlaku turystycznego. Przed powrotem do Volos młodzież zakupiła pamiątki dla siebie i bliskich.

Spotkaniem z kulturą i historią była też wizyta w Atenach. W drodze do Volos, grupa zatrzymała sie tam, by zobaczyć Akropol oraz grecką Agorę.

Pobyt w Grecji na pewno pozostanie na bardzo długo w pamięci każdego z uczestników. Szczególnie urzekła ich serdeczność mieszkańców Volos i okolic oraz pracowników hoteli, w których odbywali praktyki. Udział w stażu w ramach projektu „Partnerstwo w kształceniu zawodowym” Erasmus+ dał każdemu z uczestników, nie tylko możliwość zdobycia i doskonalenia umiejętności zawodowych, społecznych i personalnych, ale i poznania nowych osób, innej tradycji i kultury. Wszyscy też doskonalili swoje kompetencje językowe, komunikując się w języku angielskim oraz poznając słówka greckie. Udział w projekcie, w przyszłości ułatwi poruszanie się na rynku pracy. Na zakończenie stażu uczestnicy otrzymali indywidualne karty oceny oraz Certyfikaty i dokumenty Europass Mobilność.

Uczestniczka: Wiktoria Pawelczyk