Skip to content Skip to footer

Dzień Autorów Europejskich

27 marca 2024r. świętowaliśmy już po raz drugi w naszej szkole Dzień Autorów Europejskich. Tym razem tematem przewodnim byli klasycy literatury ukraińskiej oraz baśnie w różnych językach. Pół roku wcześniej w naszej szkole odbył się Dzień Ukraiński z warsztatami kulinarnymi, zorganizowany w celu integracji kulturowej naszych uczniów, wśród których jest młodzież z Ukrainy. Tym razem zaprosiliśmy społeczność szkolną do integracji przez literaturę i chcieliśmy poznać choć mały fragment dziedzictwa kulturowego Ukrainy. Szczególnie dawnej liryki, która od wieków buduje słowiańskiego ducha.

Nasz występ, poprzedzony wielotygodniowymi przygotowaniami, miał również ukazać jak bogate są polsko – ukraińskie związki kulturowe. Literatura tymczasem dla naszych obu krajów od wieków jest tym, co pomaga przetrwać trudne chwile, buduje tożsamość i łączy. Prezentując życie i twórczość „wielkiej trójcy” w panteonie literatury naszych sąsiadów, czyli Tarasa Szewczenki, Łarysy Kosacz i Iwana Franki doskonale mogliśmy przedstawić te związki. Polskę z Ukrainą jak zauważyliśmy, łączy nie tylko bliskie sąsiedztwo, pokrewieństwo języków, wspólna historia, ale i podobieństwo losów.

W dalszej części spotkania ukazaliśmy także współczesną postać, spośród plejady młodszych ukraińskich poetów lat 50. i 60. XX wieku – Linę Kostenko, a także przedstawicieli już naszego pokolenia.

Dzień Autorów Europejskich połączył wszystkich i chyba nie mógłby być zrealizowany w tym temacie bez uczestnictwa młodzieży z Ukrainy. Dlatego szczególnie ucieszył nas występ: Anii Zorii z kl. I Ta, Ancheliny Ivashchenko z kl. Ia BS i Sofii Dubyna z kl. IV Ta, które pozwoliły nam usłyszeć ich rodowity język w zaprezentowanych recytacjach wierszy ukraińskich wieszczów, których utwory doskonale pamiętały ze szkoły podstawowej. Kilka interpretacji utworów tychże poetów usłyszeliśmy też po polsku w wykonaniu Nikoli Hinca z kl. II Ta i Kingi Rasch z kl. IV Tb. Tę część tematyczną spotkania doskonale poprowadził dziewczęcy duet: Nikola Rybakowska z kl. II Ta i Iga Byczkowska z kl. III Ta.

W części kolejnej Dnia Autorów Europejskich, przenieśliśmy naszych słuchaczy do metaforycznego świata baśni Braci Grimm. Przybliżyliśmy bajkopisarzy XIX wieku, zaś ich utwory znane słuchaczom od dzieciństwa, zaprezentowaliśmy w trudniejszej formie. Sofia, Ania i Anchelina przeczytały „Czerwonego Kapturka” po niemiecku i ukraińsku. Z klasyki literatury współczesnej przypomnieliśmy też pisarza z kręgu literatury francuskiej – Antoine de Saint-Exupery’go, wybierając utwór „Mały Książe”, który zawiera w sobie cechy baśni. Uczennice kl. II Tb – Weronika Puzdrowska , Weronika Dawidowska i Aleksandra Kreft zaprezentowały jego fragment w wersji anglojęzycznej.

Dzień Autorów Europejskich zakończył pokaz świata i zainteresowań naszych stylistek z kl. I Ta i towarzyszących im koleżanek z kl. II Ta, które zaprezentowały kolekcję wiosenną przełamaną awangardą, pod kierunkiem swojej nauczycielki P.Kingi Urbanowicz.

Organizatorem i pomysłodawcą Dnia Autorów Europejskich był bibliotekarz szkolny – Hanna Penkowska.