Skip to content Skip to footer

Debata pt. „Kompetencje kluczowe- jak znaleźć pasję w pracy i w nauce?” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie im. Józefa Wybickiego.

Dnia 28 października 2015 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych imienia Józefa Wybickiego w Somoninie odbyła się w ramach projektu „ERASMUS +” debata pt. „Kompetencje kluczowe- jak znaleźć pasję w pracy i w nauce?”. W spotkaniu brali udział zaproszeni goście – Dyrektorzy i doradcy zawodowi oraz uczniowie Szkół Ponadgimnazjalnych z powiatu kartuskiego, którzy w mijającym roku brali udział w praktykach i stażach zagranicznych. Spotkanie rozpoczęło się od warsztatów nad kompetencjami kluczowymi.

Część oficjalna debaty rozpoczęła się od degustacji potraw i smakołyków przygotowanych przez uczniów kierunków gastronomicznych tutejszej szkoły.
Dyrektor ZSP w Somoninie Elżbieta Świętoń przywitała uczniów i gości wśród których byli: Marian Kryszewski- Wójt Gminy Somonino, Jolanta Tersa- Dyrektor wydziału edukacji starostwa kartuskiego, Edmund Kwidziński- Komendant straży pożarnej w Kartuzach, Mirosław Socha – przedsiębiorca i właściciel Hotelu „Pod Orłem” w Kartuzach, Ewa Mering- menadżer Hotelu „Pod Orłem”, Krzysztof Głodowski dyrektor kartuskiego oddziału Banku Zachodniego WBK S.A., Dariusz Kiedrowski- prezes Kaszubskiego Funduszu Przedsiębiorczości S.A. w Kartuzach, absolwenci ZSP w Somoninie Michał Budych- menadżer Restauracji „Czarny Kos” oraz Renata Pakura – nauczyciel ZSP w Przodkowie.

Po oficjalnym otwarciu debaty uczniowie zaprezentowali efekt prac w zakresie kompetencji kluczowych, nad którymi pracowali w pierwszej części spotkania pod okiem doradców zawodowych.

Następnie głos zabrali prelegenci. Michał Budych podzielił się swoimi doświadczeniami, jak nabyte umiejętności w szkole przełożyły się na obecną jego pracę, podkreślił też to, iż w obecnym świecie trzeba być elastycznym i co dzień uczyć się nowych rzeczy. Ryzyko emigracji wykształconych młodych ludzi- fachowców w swojej branży podkreślił Mirosław Socha. Dodał też, iż Polska się zmienia i to się zmienia na lepsze, dlatego warto kształtować postawy młodych ludzi, aby pracowali i pozostawali w kraju. Dariusz Kiedrowski poruszył temat przedsiębiorczości. Młodemu pokoleniu trudno jest się odnaleźć na rynku pracy, dlatego jako drogę wskazywał założenia własnego biznesu. Praca z pasją była tematem wykładu Krzysztofa Głodowskiego- niezależnie od tego, co się robi trzeba kochać swoją pracę, aby dawała ona radość. Jolanta Tersa nawiązując do praktyk zagranicznych pokazywała ile korzyści niesie taki wyjazd- integrację w grupie, wymianę kontaktów, naukę języka i wiele innych miękkich kompetencji, jakie są bardzo przydatne młodemu pokoleniu. Na podsumowaniu debaty Wójt Marian Kryszewski podziękował wszystkim obecnym, a w szczególności młodzieży, gdyż dzięki takim projektom pokazuje się polskość w innych krajach. Nie ukrywał zadowolenia, iż to w Somoninie został poruszony temat szkolnictwa dla młodego pokolenia.

Kolejnym etapem było upowszechnianie projektów przez uczniów szkół, w których to podzielili się z obecnymi swoimi doświadczeniami z praktyk zagranicznych. Każda szkoła gościła w innym kraju- Wielkiej Brytanii, Portugalii, Holandii, Grecji, Francji, Holandii oraz na Malcie. Wystąpienia były różnorodne i bardzo ciekawe, gdyż poruszały zagadnienia nauki i współpracy w różnych obszarach od zdrowego trybu życia po specjalistyczne instalacje fotowoltaiczne.

Na zakończenie na uczestników czekały specjały kuchni regionalnej i narodowej- oczywiście przygotowane przez uczniów ZSP pod okiem Agnieszki Sędkowskiej, Kariny Sochy i Kazimierza Żołnowskiego.

Dyrektor Elżbieta Świętoń wraz z koordynatorem debaty Agnieszką Głodowską – doradcą zawodowym w ZSP w Somoninie dziękują wszystkim za uczestnictwo i aktywny udział oraz zapraszają już dziś na kolejną debatę w przyszłym roku.

Opracowała:
Agnieszka Głodowska
Doradca zawodowy