Skip to content Skip to footer

Belgia lipiec 2015

W lipcu 2015 r. grupa uczennic w składzie : Ewelina Kostuch, Aleksandra Woldrich, Ania Nastała oraz Aleksandra Kasyna odbyły miesięczne praktyki w Belgii. Towarzyszył im opiekun – Pan Karol Kowalewski. Wyjazd odbył się w ramach projektu współfinansowanego przez program Unii Europejskiej – ERASMUS +.

Uczennice odbyły praktykę zawodową w hotelu De La Poste znajdującym się w miejscowości Bouillon. Podczas pracy praktykantki nabywały doświadczenia i nowych umiejętności w działach: restauracja, bar, kuchnia. Do ich obowiązków należały m.in. obsługa gości (w tym grup zorganizowanych ) w restauracji, przyrządzanie i podawanie napoi alkoholowych i bezalkoholowych, nakrywanie stołów, dbanie o porządek, obsługa ekspresu do kawy i innych maszyn, serwowanie dań. Jedna z praktykantek natomiast zajmowała się wyłącznie zadaniami przydzielonymi jej w dziale kuchnia.Czas praktyk był wyzwaniem zarówno w zakresie czynności związanych z pracą w innym kraju jak również w zakresie komunikacji z pracownikami posługującymi się językiem francuskim i angielskim. Jednak wszyscy szybko nauczyli się porozumiewać zarówno poprzez komunikację niewerbalną jak i werbalną. Zarówno pracownicy jak i praktykantki byli otwarci i przyjaźnie nastawieni. W efekcie uczennice podwyższyły swoje kwalifikacje zawodowe oraz udoskonaliły zdolności językowe i komunikacyjne, a także wzbogaciły swoją wiedzę o parę przydatnych zwrotów w języku francuskim.

Podczas wyjazdu uczestnicy mieli też czas na poznanie kulturowe, który maksymalnie wykorzystali. Wszyscy razem mieli okazję udać się na rowerki wodne oraz zwiedzić miasteczko Bouillon. Dużą atrakcją okazał się miejscowy zamek Godfryda, który grupa zwiedziła za dnia a później udała się też na nocne zwiedzanie z pochodniami.W czasie miesięcznych praktyk w miasteczku odbył się również pokaz fajerwerków, co było dodatkową atrakcją.W wolnym czasie uczestnicy projektu udawali się też na słynne belgijskie frytki z majonezem, których nie można było nie spróbować będąc w Belgii.
Uczestnicy projektu udali się na pierwszą dalszą wycieczkę do pięknej, położonej niedaleko miejscowości Dinant. Mieli okazję podziwiać wspaniałe widoki podczas podróży statkiem po rzece oraz zwiedzić cytadelę do której udali się kolejką linową. Symbolem Dinant jest saksofon ponieważ ten instrument został wynaleziony właśnie w tym miejscu. Dlatego też można tam zobaczyć most na którym po bokach stoją kolorowe saksofony.Nie zabrakło też oczywiście zwiedzania wspaniałej stolicy Belgii – Brukseli. Uczennice wraz z opiekunem zwiedzili słynne Atomiumoraz zobaczyli pomnik siusiającego chłopca, który jest symbolem Belgii. Wszyscy zwiedzili też słynny park miniatur „Mini Europa”, gdzie można było zobaczyć mnóstwo makiet z miniaturami znanych budowli i miejsc, wśród których znalazł się też posąg Neptuna w Gdańsku.

Udział w projekcie ERASMUS + przyniósł wszystkim wiele korzyści i pozwolił uczestnikom nabyć kompetencje zawodowe i doświadczenie tym samym zwiększając wartość uczestników na rynku pracy. Wyjazd był dla wszystkich wspaniałym przeżyciem, czasem zawierania znajomości, otwierania się na świat i różne kultury oraz czasem doskonalenia umiejętności komunikacyjnych i językowych.

Ewelina Kostuch – uczestniczka stażu