Skip to content Skip to footer

Belgia II – lipiec 2016

W dniach 27.06. -27.07.2016 r. czworo uczniów naszej szkoły: Dawid Leik (II TŻ), Anita Pawłowska (II TH), Agata Puzdrowska (II TH) i Karolina Wojowska (III TH) odbywało swoje praktyki zawodowe w ramach projektu Erasmus+ „Zawodowcy na start” w Hotelu De La Poste, w mieście Bouillon na południu Belgii. Opiekunem grupy była pani Aleksandra Grzędzicka.

Uczniowie odbywali praktyki w kwalifikacjach T.06 i T12. Dawid pracował przez cały miesiąc w kuchni, a dziewczyny na zmiany: w restauracji i za barem. Do ich codziennych obowiązków należały m.in. przygotowanie i obsługa śniadań, obsługa gości restauracji podczas lunchu, obsługa imprez, przygotowywanie napojów zimnych i gorących, alkoholowych i bezalkoholowych, dobór alkoholi do różnych potraw (czerwone wino do czerwonego mięsa, a białe do białych), uzupełnianie brakujących napojów oraz dodatków do napojów, czyszczenie maszyny do bitej śmietany, rozliczanie rachunków gości, sprzątanie, obsługa ekspresu, wyciskarki do cytrusów i innych sprzętów, znajdujących się za barem. Dawid pracując w kuchni, przygotowywał bufet śniadaniowy, sporządzał potrawy na podstawie receptur, wykańczał i dekorował desery, przyrządzał przekąski i przystawki, obsługiwał sprzęty i maszyny znajdujące się w kuchni, doskonalił techniki przechowywania żywności, korzystał z przypraw, zgodnie z ich przeznaczeniem; przygotowywał surowce i półprodukty do serwisu, sprzątał swoje stanowiska pracy, czyścił maszyny i urządzenia gastronomiczne znajdujące się na kuchni zgodnie z przepisami sanitarnymi oraz BHP.

Podczas odbywania stażu uczniowie pracowali w obcojęzycznym zespole, dzięki czemu codziennie doskonalili swoje kompetencje językowe – komunikację w języku obcym, najczęściej był to język angielski, chociaż poznali kilka słów i potrzebnych zwrotów również w języku francuskim, którym mówiła większość personelu. Zarówno pracownicy jak i praktykantki byli otwarci, przyjaźni i pomocni, co oczywiście wpływało na miłą i serdeczną atmosferę w pracy. Z niektórymi pracownikami udało się nawet zaprzyjaźnić i utrzymywać kontakt również po powrocie do Polski. Praca w Hotelu de la poste nauczyła uczniów przede wszystkim samodzielności, odpowiedzialności, współpracy w grupie i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Ponadto, dzięki pobytowi na stażu, uczniowie zauważyli różnice w kształceniu zawodowym w Polsce i w Belgii. Jest to przede wszystkim nacisk na praktyczną naukę, tzn. uczeń najpierw zostaje poinformowany, co ma zrobić i w jaki sposób, a potem wykonuje już tę czynność sam. Dzięki czemu nie spędza tygodni swoich praktyk na zmywaku czy obieraku, ale ma szansę wykazać się i czegoś nauczyć. Jeśli uda mu się wykonywać powierzone zadania dobrze, to przełożeni dają mu coraz to bardziej skomplikowane zadania.

Na koniec odbywania stażu uczniowie otrzymali indywidualne oceny swojej pracy od pracowników hotelu oraz certyfikaty, potwierdzające ich kwalifikacje – Europass Mobilność.

Pobyt w Bouillon to nie tylko praca. Uczniowie bardzo miło spędzali również czas wolny. Zwiedzili między innymi samo Bouillon wraz z znajdującym się tam zamkiem, wybrali się wspólnie na rowerki wodne po rzece Semois. Zwiedzili również Brukselę – stolicę Belgii, gdzie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia przy symbolu miasta- siusiającym chłopcu „Maneeken Pis”; byli na głównym placu miasta „Grand Place”, zwiedzili kościół świętych Michała i Guduli, Eglise Notre Dame des Sablon, w którym jest 11 ogromnych witraży oraz Pałac Sprawiedliwości, przed którym podziwiali panoramę miasta, pojechali metrem do słynnego „Atomium” – monumentalnego modelu kryształu żelaza oraz zrobili pamiątkowe zdjęcie pod parlamentem europejskim. Udało się zwiedzić również Sedan – miasto we Francji, w którym również znajduje się okazały zamek; pojechali również do Luksemburgu, gdzie mieli okazję spotkać samego księcia Henryka. Ponadto podczas pobytu w Belgii uczniowie wraz z opiekunem kosztowali kuchni belgijskiej, jedli typowe belgijskie frytki, czekoladę i gofry. Udało im się też uczestniczyć w kilku uroczystościach m.in. w święcie narodowym Belgii 21 lipca.

Na pewno był to niezapomniany czas, który zaowocował nie tylko zdobytą wiedzą, praktyką i umiejętnościami, ale również nowymi znajomościami i doświadczeniami. Nabyta wiedza na pewno przyda się w przyszłej pracy.

K. Wojowska