Skip to content Skip to footer

Belgia gr. 1 V-VI 2019

W dniach od 17.05.2019r. do 15.06.2019r. czworo uczniów naszej szkoły: Weronika Bladowska (II TŻ), Aleksandra Bladowska (II TH), Nikola Gelinska (II TH) oraz ja – Żaneta Dargacz (III TH) pod nadzorem Pani Dyrektor Elżbiety Świętoń i Pani Alicji Drzewieckiej odbywało staż zagraniczny na południu w Belgii, w mieście Bouillon, w hotelu „De la Poste”. Staż realizowany był w ramach projektu Erasmus+, pt. „Partnerstwo w kształceniu zawodowym”. Na miejsce dotarliśmy wraz z naszym opiekunem Panią dyrektor Elżbietą Świętoń. W hotelu przywitała nas Pani Hilde – menadżer, która przekazała nam zakres naszych obowiązków podczas odbywania stażu. Poznałyśmy bliżej nasze miejsce pracy oraz zostałyśmy zapoznane z obowiązującymi przepisami BHP. Poznałyśmy również swoich pierwszych współpracowników. Ponadto otrzymaliśmy niezbędny komplet uniformów. Ja wraz z Olą Bladowską pracowałam w sali restauracyjnej, Nikola Gelinska w hotelowym barze bistro, zaś Weronika Bladowska w hotelowej kuchni. Do podstawowych zadań, które musiałam wykonywać wraz z Olą należało: obsługa gości podczas śniadań, doglądanie hotelowego bufetu, obsługa wyciskarki do pomarańczy, nakrywanie stolików odpowiednią bielizną stołową oraz profesjonalna obsługa gości podczas kolacji. Z kolei do zadań Nikoli należało, m.in. realizowanie zamówień gości na napoje alkoholowe i bezalkoholowe, obsługa gości przy stolikach, uzupełnianie brakujących napojów oraz dodatków do napojów, czyszczenie maszyny do bitej śmietany, sprzątanie oraz obsługa ekspresu i innych sprzętów znajdujących się za barem. Natomiast Weronika obsługiwała sprzęty i maszyny znajdujące się w kuchni oraz zajmowała się zarówno przygotowywaniem składników, jak i wydawaniem potraw, przystawek i deserów dla klientów.

Dzięki uprzejmości i życzliwości współpracowników, szybko zaaklimatyzowałyśmy się w nowym miejscu. Szybko poznałyśmy normy i zasady panujące w naszym miejscu pracy. Doskonaliłyśmy nasze umiejętności zawodowe oraz profesjonalizm, który jest tak ważny na rynku pracy. Poznaliśmy bliżej kraj i samych Belgów – ich uprzejmość, serdeczność i empatię. Zawarłyśmy wiele nowych znajomości oraz oswoiłyśmy się z językiem francuskim. Ponadto podniosłyśmy poziom swojej znajomości języka angielskiego.

Podczas pobytu w Belgii miałyśmy okazję poznać wiele ciekawych miejsc, takich jak: zamek Gotfryda, muzeum, kościół, zoo i klasztor w Bouilllon. Udało nam się także wejść na szczyt wieży widokowej, z której widać było całe miasteczko z lotu ptaka. Mieliśmy również okazję popływać rowerkiem wodnym po rzece Semois. Spędzałyśmy czas na wspólnych spacerach i wieczornych rozmowach, ciesząc się pięknem tego wspaniałego miejsca oraz jedząc lokalne potrawy. Oprócz samej Belgii udało się nam również pojechać dwa razy do Sedanu – miasteczka we Francji, położonego zaledwie 17 km od Bouillon. Tam zwiedzałyśmy zamek, kościół, muzeum, ogród botaniczny, ratusz oraz okolicę miejscowości. Kolejnym miejscem, które udało nam się odwiedzić był Luksemburg, którego piękno i klimat na długo pozostanie w naszej pamięci. Tam miałyśmy okazję obserwować miasto ze słynnych balkonów i tarasów. W drodze powrotnej odwiedziłyśmy miasteczko Montmédy.

Cały pobyt poza granicami kraju na pewno będziemy mile wspominać. Nabyłyśmy wiele nowych doświadczeń, które wykorzystamy po powrocie do kraju. Współpracowałyśmy z ludźmi różnych narodowości i kultur. Poznałyśmy tradycję kraju oraz miałyśmy okazję obserwować pracę innych współpracowników. Zdobywaliśmy wiedzę z zakresu kompetencji przewidzianych dla zawodów technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hotelarstwa.

Podsumowując, można dodać, iż cel jaki niesie z sobą projekt, czyli rozwój i doskonalenie kompetencji kluczowych, zawodowych, które wpłyną na lepsze dostosowanie się uczniów do rynku pracy oraz zmniejszenie ryzyka wykluczenia społecznego i gospodarczego, został zrealizowany.

Na koniec stażu otrzymałyśmy certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności, które znacząco podniosły naszą konkurencyjność na rynku pracy – zarówno krajowym jak i zagranicznym. Wszystko to składa się na tylko jeden wniosek – pobyt w Belgii to jedno z najlepszych doświadczeń w naszym życiu.

Żaneta Dargacz