Skip to content Skip to footer

W dniach 12-15 lutego 2017 roku odbyło się spotkanie partnerskie szkół uczestniczących w projekcie unijnym „Cross-Curricular Approach to Mathematics and Sciences” (CCA to Sciences). Tym razem przedstawiciele spotkali się w Grecji, a dokładniej na wyspie Kreta w miejscowości Chania. Reprezentantami naszej szkoły były Wioleta Szwaba i Anna Krokocka.

Spotkanie rozpoczęło się bardzo ciepłym powitaniem w szkole goszczącej. Uczniowie przygotowali występ tradycyjnych tańców.
Następnie grupa projektowa udała się do sali przeznaczonej na spotkanie i prace w ramach projektu. Pierwszym punktem prac było przedstawienie przez każdego partnera, krótkiej prezentacji na temat działań już przeprowadzonych w każdej szkole. Przedyskutowano również przygotowanie efektu O1 – czyli krótkich filmików prezentujących przeprowadzone lekcje w kontekście między-przedmiotowym (kontekst formalnym i nieformalny).
W trakcie spotkania skontrolowano postępy prac projektowych i materiały wypracowane w poszczególnych krajach. Wspólnie oceniono stopień realizacji prac oraz przedyskutowano kwestie związanie z funkcjonowaniem platformy projektowej Google classroom oraz strony internetowej. Uzgodniono również harmonogram dalszej pracy i w szczegółach ustalono plan wizyty uczniów z sześciu krajów partnerskich w szkole rumuńskiej, zaplanowany na maj 2017.

Wartością dodaną był czas wolny po pracy, kiedy to pracownicy szkół partnerskich mieli możliwość zwiedzić miejscowość Chania oraz spędzić wspólnie czas podczas spacerów i wieczornych kolacji.

Zwiedzilismy najwazniejsze zabytki i miejsca warte obejrzenia:

Port Wenecki – port zbudowany przez Wenecjan w XIV wieku. Pod koniec XV wieku zostały zbudowane na terenie portu 23 arsenały – przylegające do siebie hale zbudowane z kamienia i ołowianymi dachami, używane do budowy i przechowywania zimą galer.
Stare Miasto – zespół budowli z okresu panowania weneckiego i tureckiego rozciągający się na południe od portu i otoczony fragmentami muru miejskiego zbudowanego przez Wenecjan. Zostało zniszczone w wyniku nalotów w czasie II wojny światowej, odrestaurowywane ze środków Unii Europejskiej
Hala targowa – wybudowana w 1923 r., wzorowana na hali w Marsylii. Uważana za jedną z najpiękniejszych w Grecji. Można tu kupić niemal
Muzeum Archeologiczne – znajduje się w byłym kościele klasztornym San Francesco (ulica Chálidon 21) z XVI wieku. Ekspozycja muzeum obejmuje eksponaty wystawione chronologicznie od późnego neolitu
Muzeum Folkloru – położone na południe od Muzeum Archeologicznego. Eksponuje kreteńska sztukę ludową z okresu od XVIII wieku – XX wieku

Serdecznie dziękujemy szkole 4th General Lyceum of Chania za gościnę.