Skip to content Skip to footer

1st STE – Polska

Od 9 do 15 października 2015 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych gościł młodzież oraz nauczycieli z sześciu europejskich krajów: Rumunii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Włoch i Turcji. Wizyta była wynikiem realizacji projektu finansowanego z funduszy europejskich w ramach program Erasmus+, pt.: “Cross-Curricular Approaches to Mathematics and Sciences in Formal and Informal Contexts”.

Tematem projektu jest międzyprzedmiotowe podejście do nauczania przedmiotów ścisłych w szkołach. Prace projektowe skupiają się na uatrakcyjnieniu nauczania matematyki, fizyki, chemii, biologii w połączeniu z innymi przedmiotami np. językiem angielskim. Projekt rozpoczął się w 2015 roku i do tej pory spotkania odbyły się już w 3 krajach: Rumunii, Włoszech, i Chorwacji, ale były to wizyty, w których udział brało jedynie dwóch nauczycieli z każdej szkoły. Dopiero spotkanie w Polsce odbyło się w tak licznej grupie i w efekcie wytworzono szereg materiałów dla uczniów i nauczycieli. Pedagodzy dyskutowali nad metodami nauczania i wykorzystanie różnych nowoczesnych technologii oraz przeprowadzali z uczniami różnego rodzaju projekty i przykładowe lekcje obrazujące możliwości efektywnego i atrakcyjnego nauczania trudnych tematów z zakresu nauk ścisłych. Młodzież podczas pobytu u nas miała również możliwość wytworzenia wiele przydatnych dokumentów m.in. swoich podań do pracy w języku angielskim oraz listu motywacyjnego. Tworzyli swoje własne portfolio. Podwyższali również swoje umiejętności w zakresie technologii komputerowej poprzez zadania wymagające od nich tworzenia i montażu krótkich filmów np. na temat barier językowych. Mieli na to swoje pomysły i fantastycznie się przy tym bawili. Prace odbywały się w 5 grupach, a w każdej grupie po 1 uczniu z każdego kraju, więc pomimo natłoku zadań młodzież cieszyła się z czasu, który razem spędzali, ponieważ mieli również możliwość dobrze się poznać.

Prace w szkole trwały codziennie do godziny 15:00, ale popołudniami goście mieli okazję zwiedzić Kaszuby i Pomorze. Odwiedzili między innymi Kartuzy, Szymbark, Sopot, Oliwę, oraz Gdańsk. Ważnym elementem były również zajęcia w Centrum Hewelianum w Gdańsku, w którym można zwiedzać wystawy interaktywne, które idealnie pokazują jak w ciekawy sposób można poprzez eksperymenty poznawać m.in. zasady fizyki czy tajniki ziemi.

Ostatniego dnia młodzież i nauczyciele odebrali certyfikaty potwierdzające udział w międzynarodowym spotkaniu projektowym. Ich wręczania dokonały dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie Elżbieta Świętoń oraz dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Kartuzach Jolanta Tersa.

Zarówno młodzież jak i ich opiekunowie byli bardzo zainteresowani Polską. Dla większości był to pierwszy kontakt z naszym krajem i Polakami. Jednak wszyscy zgodnie twierdzą, że zapamiętają nas i tę wizytę bardzo długo, ponieważ jeszcze nigdy nie spotkali się z taką gościnnością i czuli się tutaj wspaniale. Można zatem stwierdzić, że ten tydzień spełnił swoje zadanie, nie tylko jako efektywnie wykorzystany czas na prace projektowe, ale również w kontekście kulturowym.