Kółko teatralne

Warsztaty teatralne z Arkadiuszem Urbanem – aktywna refleksja nad samym sobą

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie już od roku 2010 uczniowie mają możliwość uczestniczyć w warsztatach teatralnych, które prowadzi aktor, p. Arkadiusz Urban. Co roku młodzież, pod okiem wykwalifikowanego fachowca, doskonali odpowiedni warsztat, aby grać na scenie.

Gwiżdże 2018

W roku szkolnym 2017/2018

Kółko teatralne po raz kolejny przygotowuje się do przedstawienia „Gwiżdże”. Zmodyfikowany tekst, nowi artyści to kolejne wyzwanie dla pana Macieja, który jak zawsze okazuje się doskonałym mistrzem. Pod jego okiem i ręką, nawet najbardziej oporna Koza wchodzi w rolę. Wytrwałe próby i przygotowania (trwające już od września) przyniosły wspaniały efekt – Gwiżdże jak się patrzy!

W tym roku naszymi Gwiżdżami byli: gwiazdor – Maciej Marszałkowski (III T), policjant – Damian Richert (II T), łobuzy – Dawid Klawikowski i Jan Stromski (II T), anioł – Klaudia Kassner (II T), diabeł – Jan Leyk (I T), śmierć – Agata Zimmermann (II T), kominiarz – Laura Piekarska (III T), bocian – Weronika Bladowska (I T), koń – Mateusz Kleina (III T), koza – Klaudia Niemc (II T), baba – Sandra Drążkowska (II T) i dziad – Przemek Birr (II T).

Efekt swojej pracy grupa przedstawiła podczas wigilii powiatowej, organizowanej w ZSP (13.12.2017), odwiedzając okoliczne szkoły i firmy: Przedszkole „Aniołek” w Kiełpinie, SP w Somoninie, firmy Artstal i Radbur w Somoninie oraz podczas świątecznego apelu w szkole (22.12.2017). Ponadto 11.01.2018 grupa udała się z występem do Szpitala w Dzierżążnie.

W roku szkolnym 2016/2017

Panu Urbanowi kolejny raz udało się stworzyć dobry teatr dzięki zapałowi uczniów, dla których warsztaty stały się nie tylko rozrywką, ale też swego rodzaju nośnikiem wiedzy, informacji, kształtowania gustów estetycznych. W tym roku szkolnym młodzież przygotowała program artystyczny z okazji uroczystości 35-lecia funkcjonowania placówki. „Mnisi z eremów kartuskich” przybliżyli widzom historię szkoły, uczniowie kl. III T i IV T – wybrane sceny z komedii „Gwałtu! Co się dzieje” Aleksandra Fredry. Przedstawiono też show hotelarsko – kulinarne (akrobacje z naleśnikami i z ciastem pizzy, taniec pokojówek, zsynchronizowane kelnerowanie) oraz show muzyczne podczas prezentacji piosenki bluesowej.
Obecnie uczniowie pod kierunkiem Pana Urbana ćwiczą sztukę prezentacji na konkurs hotelarski i na Dni Otwarte Szkoły. Za kilka tygodni rozpoczną również intensywne przygotowania do przedstawienia pt. „Gwiżdże”, które przybliża tradycję kaszubską oraz promuje język kaszubski.
Warsztaty teatralne to jedno z miejsc, w których człowieka może spotkać przygoda intelektualna. Zatem zapraszamy chętne osoby do uczestniczenia w tych niezwykłych dodatkowych zajęciach, rozwijających kreatywność i tak modną we współczesnym świecie przebojowość.