Moja mała ojczyzna – rajdy po Kaszubach

„Moja mała ojczyzna – rajdy po Kaszubach”

Projekt „Moja mała ojczyzna – rajdy po Kaszubach”, który realizuje stowarzyszenie, otrzymał dofinansowanie z Powiatu Kartuskiego. W ramach projektu powstało Kółko Turystyczne Moja Mała Ojczyzna.

Uczestnicy Kółka brali udział w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela geografii, który również jako anglista wplatał w program zajęć elementy języka angielskiego.

Dziesięciogodzinne zajęcia zawierały tematykę z podstaw kartografii, wyznaczania szlaków turystycznych, atrakcji turystycznych Kaszub, tworzenia przewodnika turystycznego ze szlakami. Uczestnicy korzystali z map i kompasów, sami tworzyli mapy. Dzięki ich pracy, powstał sprawdzony w praktyce przewodnik ze szlakami turystycznymi, który udostępniono na stronie internetowej Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie.

Zajęcia przygotowały młodzież do organizacji rajdów i pełnienia funkcji przewodników. Prowadząc rajdy z młodszymi kolegami musieli nie tylko poznać historię miejsc, ale ćwiczyć umiejętność prezentowania swojej wiedzy. Zorganizowano także rajd rowerowy, który pozwolił na propagowanie aktywności fizycznej, ale również był formą lekcji w terenie.

Ostatnim elementem projektu było upowszechnianie rezultatów na Światowym Dniu Turystyki, który odbywa się tradycyjnie od wielu lat w ZSP w Somoninie.

W zajęciach Kółka Turystycznego udział wzięło 12 uczniów ZSP w Somoninie. W rajdach autokarowych uczestniczyło  ok 90 uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych, natomiast o działaniach w projekcie poinformowano ponad 300 osób ZSP w Somoninie.


Kółko Turystyczne Moja Mała Ojczyzna

Tematyka zajęć:

 1. Ustalenie zasad pracy koła.
 2. Skala mapy – zamiana skali liczbowej na mianowaną.
 3. Legenda i inne elementy mapy.
 4. Wyznaczanie tras wycieczek.
 5. Opracowywanie atrakcji turystycznych na poszczególnych trasach.
 6. Opracowywanie atrakcji turystycznych na poszczególnych trasach.
 7. Opracowywanie atrakcji turystycznych na poszczególnych trasach.
 8. Powtórzenie i przypomnienie uczniom cech krajobrazu młodoglacjalnego i form rzeźby występującej na Kaszubach.
 9. Wyznaczanie kierunków w terenie – praca z kompasem.
 10. Przygotowywanie materiałów dla uczniów – wydruk kolorowych map.

Przewodnik po szlakach turystycznych Kaszub

 


Sprawozdanie z rajdu I

W piątek 08 czerwca 2018r. odbył się pierwszy z zaplanowanych rajdów autokarowych w ramach projektu „Moje Kaszuby”.  Uczniowie klasy I Technikum (Anna Złoch, Martyna Trepczyk i Mateusz Plichta) wcielili się w role przewodników terenowych i oprowadzali młodszych kolegów ze Szkoły Podstawowej w Somoninie po atrakcjach turystycznych Kaszub.

Trasa rajdu obejmowała następujące miejsca:

 • Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie
 • Dworek starościński w Mirachowie
 • Groty piaskowe w Rezerwacie Lubygość
 • Bunkier Ptasia Wola
 • Punkt widokowy „Szczelina Lechicka”, gdzie odbyły się zajęcia terenowe z mapą i kompasem. Zadaniem uczniów było wytyczanie szlaków, odczytywanie aktualnego położenia geograficznego, wyznaczanie kierunków świata itd.

Sprawozdanie z rajdu II

W środę 14 czerwca 2018 odbył się drugi z rajdów realizowanych w ramach projektu „Moja mała ojczyzna – rajdy po Kaszubach”. Tym razem przewodnikami była grupa uczniów z klasy III Technikum ( Klaudia Peta, Julia Neubauer, Katarzyna Garska, Paulina Formela i Kamila Kurowska), którzy dzielili się swoja wiedzą z  uczniami Zespołu Szkół w Kiełpinie.

Trasa rajdu obejmowała następujące atrakcje:

 • Młyn w Chmielonku
 • Wystawa „Wydobyte z ziemi tajemnice chmieleńskiego grodu” znajdująca się w Informacji Turystycznej w Chmielnie
 • Pozostałości po grodzisku
 • Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie
 • Park Kamienny w Chmielnie, gdzie odbyły się zajęcia terenowe z mapą i kompasem. Uczniowie wyznaczali szlaki, odczytywali aktualne położenie geograficzne, wyznaczali kierunki świata itd.

Rajd rowerowy 25.05.2018 r.

Korzystając z pięknej majowej pogody, Stowarzyszenie na rzecz promocji i profilaktyki zdrowia zorganizowało rajd rowerowy, w ramach projektu „Moja mała ojczyzna – rajdy po Kaszubach”. Uczestnikami byli członkowie Kółka Turystycznego Moja Mała Ojczyzna oraz inni uczniowie ZSP w Somoninie. Opiekunem rajdu była pani Anna Krokocka, a towarzyszyli jej nauczyciele wychowania fizycznego w ZSP w Somoninie. Trasa rajdu wyniosła ponad 10 kilometrów, a punktami docelowymi były miejsca pamięci. Tym samym rozpoczęliśmy zagłębianie się w tematy patriotyczne, związane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Rajd okazał się świetnym treningiem przed wakacjami.


Sprawozdanie z rajdu III

5 października 2018r. odbył się ostatni rajd autokarowy, w którym uczestnicy Kółka Turystycznego Moja Mała Ojczyzna dzieli się wiedzą z młodszymi kolegami. Zaprosiliśmy tym razem uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach.

W programie rajdu było:

 1. Młyn w Chmielonku
 2. Wystawa „Wydobyte z ziemi tajemnice chmieleńskiego grodu”
 3. Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie
 4. Park Kamienny w Chmielnie

Prezentacja upowszechniająca projekt