Młodzieżowa Drużyna Ratownicza III

Młodzieżowa Drużyna Ratownicza III
Cel projektu: rozwój aktywności młodzieży, rozwinięcie ich pasji, zdobycie wiedzy na temat ratownictwa przedmedycznego.

 

Cele pośrednie:

Poprzez udział w projekcie młodzi ludzie:

– rozwiną umiejętności oceny stanu poszkodowanego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,

– poprawią kondycję fizyczną,

– poznają zasady bezpieczeństwa podczas obsługi urządzeń ratowniczych,

– poznają sposoby postępowania w razie wypadków i sytuacji awaryjnych.

 

Zadania:

– utworzenie Młodzieżowej Drużyny Ratowniczej III,

  • zorganizowanie dodatkowych zajęć: ćwiczeń oraz wykładów nt. ratownictwa medycznego, prowadzonych przez wykwalifikowanych nauczycieli oraz funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach i Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach,
  • przekazywanie swojej wiedzy i umiejętności uczniom z pobliskich szkół podstawowych z Powiatu Kartuskiego,

pokaz zdobytych umiejętności i dzielenie się wiedzą wśród społeczności szkolnej.

 

Wartość projektu: 3346,40 zł w tym dofinansowanie: 2000 zł ze środków Powiatu Kartuskiego

Regulamin


Pokazy umiejętności wśród uczniów szkół podstawowych

Od maja 2018 członkowie Młodzieżowej Drużyny Ratowniczej dzielili się swą wiedza i umiejętnościami z młodszymi kolegami. Zajęcia prowadzone były zarówno dla uczniów młodszych klas podstawowych, jak i klas gimnazjalnych. Odwiedziliśmy m.in. Szkołę Podstawową w Egiertowie, Borczu, Somoninie, Szymbarku, Goręczynie, a także Świetlicę Socjoterapeutyczną w Miechucinie.

Uczniowie chętnie uczestniczyli w warsztatach, ćwicząc na sobie metody zakładania opatrunków, a na fantomach reakcji na zadławienia, utratę oddechu czy zatrzymania akcji serca.


MDR III na Międzyszkolnym Turnieju Piłkarskim

Młodzieżowa Drużyna Ratownicza III w trakcie turnieju piłkarskiego prowadziła punkt ratownictwa medycznego. Już na samym początku okazało się, że znajdują się we właściwym miejscu i czasie – konieczne było opatrzenie kilku ran. Turniej zgromadził ponad 50 uczestników i ok. 150 kibiców. Członkowie drużyny w tak zwanym międzyczasie dokonywali pokazów swoich umiejętności, a poza tym – dzielnie kibicowali.


Zajęcia z I pomocy przedmedycznej

Ratownictwo to sztuka i pasja, ale przede wszystkim obowiązek. Tego na pierwszych zajęciach dowiedzieli się członkowie MDR III. Zajęcia prowadziły Anita Leszkowska i Agnieszka Głodowska – obie posiadające uprawnienia do nauki ratownictwa przedmedycznego. Cały cykl zawierał 28 godzin zajęć. Spotkania odbywały się po zajęciach lekcyjnych. Na jednych w nich gościliśmy funkcjonariusza Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w  Kartuzach – pana A. Skrzypkowskiego.