Wizyta studyjna 2008

Wizyta Studyjna 17-21.11. 2008

NEW OPPORTUNITIES FOR TOURISM EDUCATION IN EUROPEAN COUNTRIES
Instytucja organizującej wizytę: GAZI UNIVERSITY, COMMERCE AND TOURISM EDUCATION FACULTY
ANKARA, TURCJA
Nr referencyjny wizyty studyjnej: 184

Kraje, z których pochodzili uczestnicy wizyty: Hiszpania, Niemcy, Polska, Wielka Brytania, Włochy, Turcja

Wizyta studyjna została zorganizowana przez Uniwersytet Gazi w Ankarze, Wydział Handlu i Turystyki. Uczestnikami ze strony polskiej była Beata Kramp – kierownik szkolenia praktycznego i nauczyciel przedmiotów z zakresu turystyki i hotelarstwa oraz Helena Lewandowska – nauczyciel języka angielskiego zawodowego w branży hotelarskiej.
Specyfika kraju oraz instytucji organizatora doskonale odpowiadała tematyce wizyty: „Nowe możliwości w edukacji turystycznej w krajach europejskich”. Organizatorzy zatroszczyli się o merytorycznie bogaty przebieg wizyty, jak również poznanie zagadnień i kierunków rozwoju kształcenia w branży turystycznej dzięki licznym wizytom w szkołach i uniwersytetach, prezentacjom i dyskusjom. Wśród odwiedzanych instytucji znalazły się m.in. Uniwersytet Gazi – uczelnia państwowa, Uniwersytet Bilkent– uczelnia prywatna, dwie prywatne szkoły średnie turystyczne: Bastem oraz Tursab w Ankarze.
Uczestnicy spotykali się codziennie na prezentacjach, warsztatach i dyskusjach. Każdy z nich przedstawił system kształcenia w branży turystycznej we własnym kraju, dzielono się wiedzą i doświadczeniami i poszukiwano rozwiązań dla rozwoju szkół i rynku turystycznego. Szczególną uwagę poświęcono problematyce doskonalenia kadr kształcenia praktycznego, szans pozyskania miejsc praktyk i zatrudnienia absolwentów, utrzymania dobrego kontaktu z pracodawcami, dostosowaniu programu nauczania do potrzeb rynku, uatrakcyjnianiu procesu kształcenia i kluczowym znaczeniu języków obcych oraz TIK.
Gospodarze przygotowali też program kulturalny wizyty: zwiedziliśmy Mauzoleum Ataturka, Muzeum Cywilizacji i folklorystyczną wizytówkę regionu: miasteczko Beypazari. W drodze powrotnej do kraju nauczyciele z Polski odwiedzili miasto leżące na pograniczu Europy i Azji, perłę tureckiego dziedzictwa kulturowego – Stambuł.

Szeroki przekrój rozwiązań edukacyjnych ukazany w trakcie wizyty stanowił świetny bodziec do przemyśleń i planowania innowacji na własnym terenie. Profesjonalna organizacja wizyty, gościnność gospodarzy oraz zaangażowanie uczestników zdecydowały o wysokiej wartości tego spotkania.