Rajdy piesze w I semestrze 2022/2023

Dodano: 01-01-2023

Od roku szkolnego 2022/2023 w Powiatowym Zespole Szkół im. Józefa Wybickiego w Somoninie działa Koło Turystyczne, skupiające uczniów, chętnych do poznawania uroków naszego regionu, pod nadzorem pani Wioletty Byczkowskiej.

W I semestrze 2022/2023 Koło zorganizowało kilka rajdów pieszych.

Pierwszy miał miejsce 17 września 2022r. Uczestnicy spotkali się o godzinie 08:00 przed dworcem PKP w Kartuzach. Wspólnie pokonali tego dnia 26 km odcinek Niebieskiego Szlaku PTTK. Szlak przebiegał przez Ławkę Asesora w Kartuzach, wiódł do Jeziora Karczemnego, dalej nad Jezioro Ciche. W rezerwacie Stare Modrzewie uczniowie zorganizowali przerwę na lunch. Pogoda była wyśmienita, do czasu. Po dłuższej przerwie uczestnicy ruszyli do Jeziora Małego, dalej do Mezowa, minęli stację kolejową w Babim Dole i dotarli do Jaru Raduni. Od tego miejsca towarzyszył im deszcz, ale nic nie było w stanie popsuć im doskonałych nastrojów. Przejście 4 km szlaku Jarem Raduni okazało się świetną zabawą, nie zabrakło kilku trudnych momentów na szlaku, z powodu padającego deszczu skala trudności w przejściu wzrastała. Wszyscy jednak bezpiecznie dotarli do dworca kolejowego stacji Borkowo i udali się koleją PKM do Kartuz. Tam pożegnali się i wrócili do swoich domów. 

W dniach 07/08 października 2022 uczniowie z opiekunami wybrali się na pieszy rajd Czerwonym Kaszubskim Szlakiem PTTK. Szlak rozpoczęli w miejscowości Sierakowice, gdzie ma on swój początek. Pierwszego dnia trasa rajdu wiodła przez Kamienicę Królewską, Jezioro Junno, Jezioro Potęgowskie i liczyła 20 km. Jej punktem docelowym była Szczelina Lechicka i Leśniczówka, znajdująca się tuż nieopodal w Mirachowie. Tam uczestnicy rozbili namioty i przygotowali kolację przy ognisku. Do późnych godzin nie kończyły się śpiewy i długie rozmowy. Wieczór był cudowny, bezchmurny, aczkolwiek chłodny. Ranek przywitał wędrowców w promieniach słońca. Uczniowie zjedli śniadanie, które w plenerze okazało się niesamowitą ucztą; zebrali obóz i ruszyli w dalszą drogę. Nad Jeziorem Kamiennym tuż obok Diabelskiego Kamienia zjedli lunch i udali się przez Mirachowo do Staniszewa. Po 20 km wędrówki dotarli na przystanek autobusowy w Staniszewie i stamtąd pojechali do Kartuz. To był cudowny czas.

W dniu 05 listopada 2022r. uczniowie wraz z opiekunami zdecydowali się przemierzyć Niebieski Szlak PTTK, który swój początek ma w Sopocie Kamiennym Potoku. Wczesnym rankiem udali się koleją z Kartuz do Gdańska Wrzeszcza, by przesiąść się w kolejny pociąg i znaleźć się w Sopocie Kamiennym Potoku. Stamtąd ruszyli pieszo do Sopotu Brodwino, minęli Wielką Gwiazdę, Dolinę Świemirowską i wspięli się na Górę Kościuszki oraz na wieżę widokową Pachołek. Pogoda tego dnia dopisała i z góry można było podziwiać przepiękny widok na Trójmiasto. Największe wrażenie zrobiły na nich urocze budynki Starej Oliwy, dzielnicy Gdańska. Po krótkim odpoczynku udali się przez Matemblewo i Las Brętowski do przystanku kolejowego Gdańsk Kiełpinek i dalej już koleją dotarli do Kartuz. Tego dnia przemierzyli 26 km. Zmęczeni, ale zachwyceni udali się do swoich domów.