„Przyrodniczo – ekologiczny wolontariat na Kaszubach”

Dodano: 05-10-2022

W sobotę 1 października 2022 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w „Szkoleniu z zakresu technik przetrwania i buschcraftu”, realizowanym przez Fundację Chlorofeel w ramach projektu: „Przyrodniczo – ekologiczny wolontariat na Kaszubach”.
Grupa wolontariuszy, pod profesjonalnym okiem instruktorów buschcraftu, miała przede wszystkim za zadanie organizację obozowiska (nauka podstawowych zasad wyboru miejsca, przygotowanie noclegu w hamaku, za pomocą bivi bag, tarpa – prezentacja sprzętu i nauka korzystania z niego). Kolejnym wyzwaniem stała się nauka przygotowania i rozpalania ogniska. Uczestnicy poznali, m.in.: podstawowe zasady, pozyskiwanie hubki, układanie stosu, rozpalanie ognia za pomocą krzesiwa, przygotowanie kuchni polowej, a także zaangażowali się w poszukiwanie jadalnych ziół. Szkolenie zakończyło się przygotowaniem posiłku na ogniu, czyli pieczeniem podpłomyków i mięsa z wykorzystaniem podstawowych artykułów spożywczych i zebranych ziół.
Warsztaty pozwoliły zdobyć wolontariuszom podstawowe umiejętności niezbędne do bezpiecznego uprawiania wszelkich aktywności outdoorowych czyli praca w grupie, komunikacja, samodzielność, odpowiedzialność za siebie i innych, kreatywne myślenie, odwaga czy wiara w swoje możliwości. Nigdy nie wiadomo, czy sytuacja awaryjna zmusi nas do spędzenia nieplanowej nocy na łonie natury, wzywania pomocy, zdobycia wody czy też zapewnienia sobie ciepła i schronienia.

Sabina Niklas